Pusu'laMekan

YUTT Sanat Atölyesi

Gün geçmiyordu ki Ankara’da yeni yeni sanat tiyatroları keşfetmeyelim. Yine bir gün Ankara’daki tiyatro oyunlarını inceliyorken, gözüm bir oyunun ismine takıldı: “Dalila: Binbir Gece Masallarından Sahneye”. Konusunu okudum, fotoğraflarına göz attım derken kendimi Yutt Sanat’ın oda tiyatrosunda Dalila’yı izlerken buldum. İşte benim YUTT Sanat Atölyesi ile yakinen tanışmam da böylece gerçekleşmiş oldu.

YUTT ne demek diye merak ettiğinizi tahmin edebiliyorum çünkü benim de ilk merak ettiğim anlamı olmuştu. YUTT aslında Yol Ufka Tiyatro Topluluğunun kısaltılmış hali. Peki, neden yol ufka? Bu sorunun cevabı için gelin Yol Ufka Tiyatro Topluluğu’na kulak verelim; bilinmezliğin çekiciliğine kapılarak ve sonsuzluğun birikiminden faydalanarak biriktirdiklerimizi sahnelemek için yola çıktık ve yol ufka dedik; paylaşmak dileğiyle.

Farkında olmasak bile aslında birçoğumuz YUTT Sanat’a aşinayız. Nereden mi? Yazanlar Sokak’taki rengarenk, buram buram sanat kokan merdivenlerden. Gökkuşağını Yazanlar’a böylesine güzel taşıyan bütün YUTT Sanat sanatçılarına selam olsun; ellerinize, emeklerinize, hayal gücünüze sağlık. Kuğulu Park’ı arkamıza alıp Atatürk Bulvarı’na döndüğümüzde yüzümüzdeki gülümseme biraz da sizin sayenizde; egzoz dumanına, araç gürültüsüne inat.

Peki, YUTT Sanat başka neler yapıyor? İsminden de anlaşılacağı üzere sezon boyunca o sezonun tiyatro oyunları oynanıyor. Bu sezonun oyunu “Dalila” özelinde tiyatro oyunlarından daha sonra detaylıca bahsedeceğim için şimdilik tiyatro konusunda çok detaya girmiyorum. Biraz daha merak edelim.

Tiyatro oyunlarının yanı sıra YUTT Sanat’ta oyunculukla ilgili olarak tiyatro ve sahne önü oyunculuk kursları veriliyor. Fakat YUTT Sanat’ta bulabileceğimiz kurslar yalnızca bunlar değil; resim ve heykel kursları her gün üretmeye devam ediyor. Resim kursu özelinde şöyle bir ayrıntıyı da paylaşayım; sadece hobi grubu değil, aynı zamanda Güzel Sanatlar Liselerine ve Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlık kursları da yıl boyunca devam ediyor.

Ve Minibüstler… YUTT Sanat’a her gittiğimde incelemekten kendimi alıkoyamadığım buram buram sanat kokan Minibüst edebiyatçılar serisi. İsminin tatlılığı da beni çeken bir diğer ayrıntı olabilir pek tabii bu mini mini büstlerin. Bu minibüstlerin masaüstü kalemlik halleri olduğunu da söyeyeyim.

Dalila; Binbir Gece Masallarından Sahneye

“Dalila”, YUTT Sanat’ın bu sezon izleyicilerle buluşan tek kişilik tiyatro oyunu. “Dalila”, Alman yazar Tristan Berger tarafından Binbir Gece Masallarındaki “Kurnaz Dalila’nın Çizimlerinin Hikayesi”nden esinlenerek kaleme alınmış esasen. Dalila Kahire’den Avrupa’ya göç eden bir kadının hikayesini sunuyor bizlere. YUTT Sanat’ın “Dalila” uyarlamasında, kadın olmak, göçmen olmak, Orta Doğu vatandaşı olmak, sanatçı olmak, yabancı olmak ve daha nice oluşlar oldukça başarılı bir biçimde sunuluyor.

Dalila” bizi durup düşünmeye çağırıyor; mültecilere, göçmenlere bakıyoruz ama gerçekten görüyor muyuz onları? Özellikle son zamanlarda içinde yaşadığımız toplumu düşündüğümüzde, güzel bir sorguya davet ediyor bizi oyun. Her oyunun sonunda oyuncu ve yönetmenle birlikte, izeyicilerin sorularıyla yön bulan tartışma bölümünün olduğunu da ayrıca belirtmek istiyorum. İçsel sorgularımızın ses bulması dileğiyle…

“Masalın en güzel yerinde mültecilik düştü payıma ve ben hakkını vermeliyim rolümün.
Yabancı dediğin yeryüzünde
Kaleler rüzgara karşı nasıl durursa öyle durur.
Rüzgar esip kurulanı dikileni yerle bir eder,
Yabancı dönüp dolanıp döner memleketine.”

NOT: Dalila perdeye veda etti fakat YUTT Sanat’ın güncel oyunlarını ve gösterim tarihlerini internet sitesinden veya biletinial.com’dan takip edebilirsiniz.

Adres : YUTT Sanat- Remzi Oğuz Arık Mh. Büklüm Sk No:42
Bilgi & İletişim:
E-Posta : yolufka@yolufka.com
Gsm : 0505 779 20 27
Gsm : 0507 252 75 36

Website/Facebook/Instagram

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir