Pusu'laEtkinlikFestival

Yolu Merakla Gözlenen | 23. Gezici Festival

Bundan tam 23 yıl önce Ankara’dan bir otobüs, seçkisindeki filmleri insanlara ulaştırmak için yola çıktı ve uğradığı her durakta sinema salonları açıldı, büyülü filmler yansıtıldı perdeye. Geçtiği duraktaki insanlar her sonbahar otobüsün yolunu gözler oldu.

Bu otobüs, sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan ve Türk sinemasını dünyaya tanıtan bir festival otobüsüydü. Gerçek adıyla ise Gezici Festival idi! Ama sadece gösterimlerden oluşmuyordu. Atölyeler, söyleşiler, film çekimleri derken festival sürekli büyüyerek bugünlere kadar ulaştı.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği ve bu yıl 23. yaşını kutlayacak olan Gezici Festival, 1-7 Aralık tarihleri arasında yine Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ve Ankaralılara yine ilkler ve sinema dolu bir hafta yaşatacak. Bununla birlikte festivalin diğer durakları ise bu sene Sinop ve Kastamonu.

Lavarla Olarak Basın Sponsoru Olduğumuz 23. Gezici Festival’de Ankaralıları Neler Bekliyor?

11 bölümden oluşan festival bu sene 50’nin üzerinde farklı, toplamda ise 80 civarında gösterimle Ankaralılara 7 günlük bir festival macerası sunacak.

BÖLÜMLER

Dünya Sineması

Her yıl olduğu gibi dünyada düzenlenen festivallerde öne çıkan yapıtların Türkiye’deki ilk gösterimlerini içeren festivalin bu bölümü, bu yıl İran’dan Çin’e, Filistin’den Meksika’ya birçok değişik coğrafyanın yapıtlarını yine sinemaseverlerle buluşturacak. Tarihsiz – İmzasız, Melekler Beyaz Giyer, Erkekler Ağlamaz, Düğün Davetiyesi bu yıl bölümün önemli gösterimlerinden sadece birkaç tanesi.

Türkiye 2017

Her yıl ulusal ve uluslararası festivallerde beğeni toplayan yerli filmleri bir araya getirmekle yetinmeyip film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşen atölye ve söyleşileri de kapsayan festivalin bu bölümü, bu yıl yine 2017’ye damga vuran, yılın en başarılı yerli yapımlarını sinemaseverlerle buluşturacak. Daha, İşe Yarar Bir Şey bu senenin önemli gösterimlerinden bazıları.

Ercan Kesal Seçkisi | Adalet ve Vicdan

Önceki yıllarda Zeki Demirkubuz, Tuncel Kurtiz, Barış Bıçakçı, Murathan Mungan, Reha Erdem gibi sinemanın ve edebiyatın öne çıkan isimlerinin seçtikleri filmleri sinemaseverlerle buluşturan festivalin gelenekselleşen bölümü, bu yıl seyircisini yazar ve sinema oyuncusu Ercan Kesal rehberliğinde, sinema sanatında adalet ve vicdan olgusunun farklı yüzlerini “Sinemanın Gücü ve Sinemada Adalet-Vicdan Olgusu” başlığı altında izlemeye çağırıyor. Amerika Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilen seçkide sinemanın bu gücüne ayna tutan üç farklı coğrafya ve dönemden, üç farklı film yer alacak.

Kısa İyidir | Çocuk Filmleri

Gösterimleri Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Kısa İyidir ve bir diğeri Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak olan Çocuk Filmleri bu sene yine ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak. Festivalin bu seneki çocuk seçkisi ise Kanada’dan.

Denis Villeneuve | Kaderini Bilseydin, Yine De Yapar Mıydın?

Sicario (2015), Geliş (Arrival – 2016) ve son olarak Blade Runner 2049 (2017) gibi pek çok gişe başarı gösteren yüksek bütçeli yapımlarla Hollywood’a damga vuran Kanadalı usta yönetmen Denis Villeneuve, 23. Gezici Festival kapsamında özel bir bölümde yer alacak. Kanada Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilen “Kaderini Bilseydin, Yine De Yapar Mıydın?” adlı bölümde yönetmenin iki filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Sessiz Divalar | Zamansız ve İsyankar

Her yıl olduğu gibi sessiz filmlerin ilginç dünyasına yolculuk yaptırırken, sinemanın geçmişini de bugünüyle buluşturan festivalin bu özel bölümü, bu yıl Amerika ve Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla “Sessiz Divalar | Zamansız ve İsyankar” başlığı altında sinemaseverlerle buluşacak. Hollanda EYE Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Kaynakçı’nın belirlediği filmlere Baba Zula’nın canlı müziği eşlik edecek.

İtalyan Usulü Komedi

Sinemanın belki de en eğlenceli dönemi olan 60’lı yılların İtalyan sinemasını İtalya’da bu yıl 31. yılını kutlayacak olan Il Cinema Ritrovato Film Festivali iş birliğinde sinemaseverle buluşturacak olan özel bölüm, festivalin koordinatörlerinden Guy Borlee’nin seçkisindeki üç önde gelen yönetmenin üç filmini bir araya getirecek.

Bilinmeyen Hikayesiyle Yol

Cannes Film Festivali’nde Missing | Kayıp filmiyle Altın Palmiye Ödülü’nü paylaşan Yılmaz Güney’in unutulmaz yapıtı Yol, ilk gösterimden 35 yıl sonra, 1982 Cannes Film Festivali’nde gösterildiği şekliyle değil, altıncı karakterin eklenmesiyle yeniden kurgulanmış ve dijitalize edilmiş haliyle izleyici karşısına çıkıyor.

Hollymood

Chaplin’den Hitchcock’a birçok Amerikan sinema klasiğinden sahneler içeren ve alışageldiğimiz gösteri formlarının dışında canlı bir sinema performansı olan Hollymood, sinema ve pandomim sanatının sihirli bir buluşması.

Guy Ben Ner | Aile, Yalanlar ve Videoteyp

Festivalin bu yılki güncel sanatçı konuğu ise 2015 yılında Venedik Bienali’nde İsrail’i temsil eden ve New York Mazagazine tarafından “Yeni nesil bir atılımın eşiğine gelen sanatçı” olarak nitelendirilen İsrailli Guy Ben Ner. İsrail Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenecek olan ve Guy Ben Ner’in 2000-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği video çekimlerinden oluşan “Aile, Yalanlar ve Videoteyp” adlı özel bölümde sanatçının beş videosu sinemaseverlerle buluşacak.

Dilerseniz tüm festival programına buradan ulaşabilirsiniz.


MİSAFİRLİ GÖSTERİMLER

Festival bu sene de başarılı filmleri sadece seyirciyle buluşturmakla kalmayıp bir tık daha üste çıktığı ve son yıllarda festivalin film programları kadar merakla beklenenleri arasında olan geleneğine devam ediyor. Sarı Sıcak filminin yönetmeni Fikret Reyhan, ülkemizde bu seneye damga vurmuş Daha ve İşe Yarar Bir Şey ile Körfez filmlerinin ekip üyeleri, oyuncu ve yazar Ercan Kesal, Kitty Aal, Guy Borleé ve daha fazlası bu sene yine Gezici Festival’de.


İLK ve ÜCRETSİZ GÖSTERİMLER

Festival uzun yıllardır Ankara’ya ve ülkemize ilkler yaşatmaya devam ediyor. 23. Gezici Festival ’de bu sene İranlı yönetmen Vahid Jalilvand’ın bol ödüllü son eseri Tarihsiz – İmzasız | No Date – No Signature, Filistinli yönetmen Annemarie Jacir’in yine bol ödüllü son filmi Düğün Davetiyesi | Wajib ve büyük usta Yılmaz Güney’in Altın Palmiyeli 1982 yapımı Yol filminin kurgulanmış ve dijitalize edilmiş yeni hali ilk kez seyirciyle buluşacak.

Bununla birlikte her zaman ki gibi Çocuk Filmleri ve Kısa İyidir bölümleri yine ücretsiz olarak gösterilecek.


SERGİ

23. Gezici Festival’in bu sene ki güncel sanatçı konuğu olan Guy Ben Ner’in edebiyat, sinema, politik ve ekonomik tesir, adaptasyon gibi konulara sıklıkla değindiği eserleri, Çağdaş Sanatlar Merkezi‘nde Melis Golar küratörlüğündeki kapsamlı bir sergide seyirciyle buluşacak. Keşke Başka Bir Yerde Olsaydım Sergisi, 1 – 10 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.


AFİŞ TASARIM

Afişin Yatay Formata Uyarlanmış Hali

İlk yılından bu yana festivali yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgü afişler sunan Behiç Ak, bu yıl da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor.


Festivalle İlgili Diğer Bilinmesi Gerekenler Neler?

BİLET

Hafta içi 12:00 ile 14:00 seanslarının 5 TL, öğrencinin 8 TL ve tamın ise 10 TL olduğu festival biletlerini dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Biletix satış noktaları olan Dost kitabevleri ile 1-7 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi gişesinden bizzat giderek satın alabilirsiniz.

ULAŞIM

Gösterimlerin yapılacağı her iki mekanın da Kızılay ve çevresinde olmasından dolayı isterseniz özel araçlarınızla isterseniz toplu taşıma ile Kızılay‘a ulaşmanız yeterli olacaktır.

Çağdaş Sanatlar Merkezi: John Kennedy Caddesi No:4 | Kavaklıdere – 425 17 51
Alman Kültür Merkezi: Atatürk Bulvarı No:131 | Kızılay – 471 41 41


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz ve bununla birlikte 23. Gezici Festival’in Kesinlikle İzlenmesi Gereken 10 Filmi – Lavarla Seçkisi çok yakında yayında olacak.

Bol bol ilklere ve sinemaya doyduğunuz, ağız dolusu gülüp anılar biriktirdiğiniz, eğlenceli ve keyifli bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve 23. Gezici Festival ’de görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Resmi Site | Facebook | Twitter | Instagram | Vimeo 

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...