MeselelerYaşam

Yeni Sezonda Tiyatro Bilet Fiyatlarına Kısa Bir Bakış

Tiyatro sezonu başladı. Benim gibi tiyatro sezonunu merakla bekleyen kişiler içindeyseniz güzel bir haberim var: Geçtiğimiz sezonun ölü toprağını üzerimizden attık. Artık tiyatro biraz daha yakın ve yeni oyunlar dolu dizgin geliyor. Pandemi döneminde hiç temsil yapmamış ya da temsil sayısını asgari ölçüde yapan sahneler bugünlerde tam kapasite hizmet verebiliyorlar. Unutmadan hatırlatalım: Eğer önümüzdeki günlerde tiyatroya gitmeyi planlıyorsanız 2 doz aşı olmuş ya da son 48 saat içinde test yaptırmış olmanız yeterli. (Gerekli kontroller HES kodu ile yapılıyor, ayrıca aşı kartı çıkarmanıza gerekmiyor.)

Tiyatroya gitmeye karar verdiniz diyelim. Muhtemelen internet üzerinden oyunlara göz atacaksınız. Devlet Tiyatroları muhtemel seçeneklerin çoğunu kapsıyor olabilir ama diğer oyunlara da göz kırpıyorsunuz. Peki fiyatlar ne alemde?

ankarada tiyatro bilet fiyatlarının artışı grafiği

Devlet Tiyatroları’ndaki Bilet Fiyatları

Şehir sakinlerinin alışkanlıkları arasında yer alan Devlet Tiyatroları yine en uygun bilet fiyatları ile tiyatro severleri kucaklıyor. Ankara DT için bilet fiyatları Tam Bilet için 25₺ – 30₺ ve İndirimli Bilet için 15₺ – 18₺ olacak şekilde belirlenmiş. Düşük fiyatlar “Balkon” için geçerli.

Devlet Tiyatroları eskiden olduğu gibi bilet fiyatlarındaki artışı haberleştirmedikleri için uzun zaman sonra bilet alıyorsanız küçük bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Bu durum oyun kitapçıkları için de geçerli, örneğin oyun kitapçıklarının 2₺’den 5₺’ye çıkmasına şaşırmıştım.

Her şeyde olduğu gibi tiyatro biletlerinde de fiyat artışları söz konusu oldu. Bir önceki yıl yüzde 50 kapasitede temsillerine devam eden tiyatroların sırtlarında biriken yük arttı ve kapanan sahnelere şahit olduk. Uzun zamandır nefeslerini tutarak yaşamaya çalışan tiyatrolar ve buna karşın sokaktaki herkesin cebindeki paranın değersizleşmesi tiyatro için zorlu bir dönemin tuzu biberi oldu.

Özel Tiyatrolardaki Bilet Fiyatları

ankaradaki özel tiyatroların bilet fiyatlarınına rtışı grafiği

Özel tiyatrolar yaşama savaşı verdikleri için bilet fiyatlarına da bu durum yansıyor. Ankara’da şu an için en düşük bilet fiyatı Tiyatro Kafe’nin ve Tam Bilet 35₺ iken İndirimli Bilet 30₺. Ankara genelinde Tam Bilet fiyatları 35₺ ile 160₺ aralığında değişirken, İndirimli Bilet fiyatları 30₺ ile 90₺ aralığında yer alıyor. Bilet fiyatlarının ortalamasına baktığımızda Tam Bilet 73,87₺ ve İndirimli Bilet 52,62₺ olarak görülüyor. Devlet Tiyatroları’nın bilet fiyatlarını bu denkleme dahil ettiğimizde ise Tam Bilet fiyat ortalaması 54₺ ve İndirimli Bilet fiyat ortalaması 40,44₺’ye geriliyor.

Üst Sınır Tatbikat Sahnesi

Tatbikat Sahnesi geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi genel ortalamanın üzerinde bir fiyatlandırma ile sezona merhaba dedi. Ben kişisel olarak böyle bir fiyatlandırma bekliyordum. İstanbul’da da oyunlarını sergileyen Tatbikat Sahnesi Ankara’da, kendi evinde, nispeten daha “makul” fiyatlarla seyirci karşısına çıkıyor. İki kategorili bir sistem kullanılan sahnede ayrıca iki farklı fiyatlandırma mevcut. Örneğin Acting oyunu için 1. Kategori 120₺ iken Küvetteki Gelinler oyunu için 1. Kategori 160₺. İndirimli biletler için de aynı durum söz konusu ve iki oyun için 70₺ ve 90₺ şeklinde sıralanıyor.

Cebimizdeki paranın her dakika değer kaybettiği şu günlerde Devlet Tiyatroları uygun, Tatbikat Sahnesi pahalı demek yerine sanatın öznel olduğu, yapımların ve dolayısıyla sahnelerin gereksinimlerinin de farklı olduğu bilinciyle ama biraz da içinde bulunduğumuz koşullara kızarak bu yazıyı oluşturdum. Herkesin kolaylıkla erişebileceği bilet fiyat bilgilerini derleyerek kendi adıma bir tablo çizmek istedim. Umarım bilet fiyatları çok daha erişilebilir olur ve sık sık tiyatrolarda buluşuruz.

Bir tiyatronun fuayesinde buluşmak dileğiyle.

*Veriler Biletinial.com ve Biletix.com üzerinden alınmış olup, tablolar Ekim 2021 tarihli tiyatro temsilleri üzerinden oluşturulmuştur.

**Kapak görseli Nadir Kitap‘tan alınmıştır.


Sezon oyunlarına dair güncel değerlendirmeler ve yazılar için tiyatro.co‘yu ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazınankaranın bağrına bastığı yabancı Meseleler

Ankara’nın Bağrına Bastığı Yabancı

Evimin bulunduğu şehirde değilsem, o şehrin sokakları bana hep yabancı olduğumu hissettirirdi. Ankara’nın buna boyun eğmeyen bir istisnalığı var. Yolumun sık sık Ankara Gar’a düşmesinden mi,...