Pusu'laEtkinlikTiyatro

Yeni Sezonda Meyhanedeyiz!

Ankara’da yeni bir şeyler keşfetmenin apayrı bir haz verdiğini itiraf etmem gerek. Hele ki konsept bir şeyler gördüğümde sıkı sıkı sarılasım geliyor. Bir de malum, kış geliyor. Ankara’nın uykusundan uyandığı, kendini gösterip ışıklarını yaktığı esas mevsim! Bu mevsim içerisinde etkinlik takvimimize K.A.S.A isminde müthiş bir topluluğun oyunları dahil oldu. Burak Aloğlu ve Gökçen Taner’le yaptığımız röportajla K.A.S.A’yı ve etkinlik programlarını da daha yakından tanımış olduk.

K.A.S.A’nın açılımı Kültürel ve Akademik Sanatlar Ankara. 2006 yılında Burak Aloğlu tarafından Art Wins Sahne Sanatları olarak kurulmuş. Bu sezon tiyatronun adını K.A.S.A olarak değiştirmişler. Çok yakın bir zamanda müzik gruplarının da hazır olacağını söyleyen Burak Aloğlu, 2006 yılından itibaren çocuk ve yetişkin oyunlarıyla birçok sahnede gösteriler yaptıklarını anlatıyor.

Gökçen Taner ise tiyatronun birçok sanat dalını beraberinde getirdiğini söylüyor. Bu yüzden Kültürel ve Akademik Sanatlar isminin duruma uygun olduğunu düşünüyor. “Metni yazamazsanız oyun olmaz. Metni irdeleyip bundan bir sonuç çıkarmazsanız oyunun tadı olmaz. İşte bu da edebiyat demek. Müzikleri seçiyoruz. Kendimiz yapıyoruz. Bu sebeple, sanat sözünü öne çıkarmak istedik,” diye de ekliyor.

Oyunu performans sahnelerine taşımaları ise biraz rastlantı olmuş.

Daha önce birçok meyhanede gösteriler yapmışlar, daha çok izleyiciye ulaşmak ve oyunun enerjisini daha çok artırmak için oyunu performans sahnelerine taşımışlar. İki tip oyunun farklı güzelliği olduğunu ama meyhanede oyun sergilemenin daha iç içe olduğunu düşünüyorlar.

2018-2019 sezonu dahil, 7 sezondur sahnedeler.

Meyhanedeyiz oyunuyla Burak, eski bir meyhaneyi canlandırmak istemiş. Aslında bütün karakterler, onun bugüne kadar edindiği tecrübelerin bir harmanı. Bu yüzden olsa gerek, oyun sürekli yenileniyor. Şu ana kadar Ankara, İzmir ve İstanbul’da gösteriler yapmışlar. Yeni sezonda bu şehirlere ek olarak Eskişehir, Yalova, Muğla, Çanakkale, Aydın ve Kocaeli illeri için programları mevcut.

Ankara seyircisinin çok başka olduğunu eklemeyi ihmal etmiyorlar tabi. Tiyatro konusunda ve tüm sanatlarda en çok kafa yoranın yine Ankaralılar olduğunu düşünüyorlar.

Oyunların her aşaması ekibin elinden geçiyor. “Müzikler, ışık, dekor, senaryo. Peki zor olmuyor mu böyle?” diye sorunca derin bir of çekiliyor.

Ekip içerisindeki çoğu arkadaşlarının başka işleri de var. Oldukça zaman ve enerji ayrılması gerekiyor. Herkesin farklı ilgi alanları mevcut. Zıtlıklar ortaya çıkan işi, özellikle de senaryoları fazlasıyla besliyor.

Altı farklı karakter mevcut ve interaktif bir oyun. Sürekli sarhoş bir koca, dominant eş, kurnaz garson, ağır abi, çapkın ihtiyar ve zengin avcısı güzel bir kadının atışmalarını konu alıyor ve 2 perdeden oluşuyor. Alkolik bir kocayla, eşi yüzünden alkolden nefret eden bir meyhane sahibesini hayal edin, garsonun fırlama biri olduğunu düşünün. E tabi bir de yanına rakıyı koyun. Bunların hepsi birleşince, komikliklerin ortaya çıkması işten bile değil.

Yeni sezonda Meyhanedeyiz harici 3 oyun daha mevcut.

Külhani, Bir Osmanlı Meyhanesi ve performans sahneleri için çıkaracakları yeni bir oyun. Prometeus ve Alo Kemal adlı iki oyun daha izleyiciyle buluşacak. Youtube’da da konuklarıyla keyifli söyleşiler yapacakları bir kanal oluşturmayı planlıyorlar.

IF Ankara artık evleri gibi olmuş ama farklı şehirlerde de olacaklar. Turne programları ise şu şekilde:

17 Eylül Pazartesi: IF performans sahnesi –  Ankara,
16 Ekim Salı: IF performans sahnesi –  Ankara
18 Ekim Perşembe: BKM Mutfak İstanbul – Beşiktaş
19 Ekim Cuma: Bahanekültür İstanbul – Kadıköy
6 Kasım Salı: 6:45 Kaybedenler Kulübü –  İzmir
7 Kasım Çarşamba: Mabolla – Muğla

Kendilerini takip etmek isterseniz Instagram hesapları @k.a.s.aofficial, Twitter hesapları ise @kasatiyatro. Görüş ve önerilerinizi ise kasatiyatro@gmail.com mail adreslerine bekliyorlar!

17 Eylül’de IF’te görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...