FestivalSinema

Yeni Bir Serüven: 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Uçan Süpürge Vakfı tarafından bu yıl 26’ncı kez havalanacak olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 31 Mayıs-7 Haziran 2023 tarihleri arasında Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek ve Ankaralıları neredeyse 6 aylık bir sürenin ardından bir hafta boyunca yeniden bir film festivaliyle buluşturacak.

Lavarla - 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın sorunlarına duyarlı kişileri, kadın örgütleri ve diğer ilgili sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi, kadın sorunları konusunda ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde toplumsal farkındalığı artırmayı ve kadın emeğini görünür kılmayı amaçlayan festival, Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olmakla birlikte Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın en önemli film festivallerine jüri gönderen FIPRESCI jürisine de sahip ilk ve tek kadın filmleri festivalidir.

Bütün sinema festivallerinin güze kaymasıyla birlikte Ankara’da baharın ve yazın en büyük sinema etkinliğine dönüşen ve geçen sene çeyrek asrı geride bırakan festivalde bu yıl tema “Daha Fazlası, Daha Azı Değil”.

Bu senenin afişleri ve görsel kimliği, grafik tasarımları ise Kibele Yarman’ın imzasını taşıyor.

Lavarla - 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Önceki yıllarda olduğu gibi Lavarla’nın yine basın sponsorları arasında yer aldığı festivalde bu yıl Ankaralıları neler bekliyor?

BÖLÜMLER

Bu yıl da 9 bölümden oluşan 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin seçkisinde dünyanın dört bir yanından kısa ve uzun metrajlı 66 yeni film yer alıyor.

OLAY YERİ | AİLE

Avrupa ve Amerika’dan toplamda 4 filmin gösterileceği bölümde, aile temasına odaklanan filmler yer alıyor. Fransız sinemasının özgün isimlerinden Rebecca Zlotowski’nin bir kadının sevgilisinin eski eşinden olan kızıyla kurduğu ilişki üzerinden ebeveynlik kavramına odaklandığı son yapımı Other People’s Children ve yakın dönemdeki Souvenir Part I ve II‘den tanıdığımız dünyanın önemli aktif sinemacılarından Joanna Hogg’un dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali’nde yaptığı son filmi The Eternal Daughter bölümün öne çıkan yapımları.

OYUNBOZANLAR

Güney Kore’den Kolombiya’ya dünyanın 7 farklı ülkesinden 7 benzer konulu filmden oluşan ve festivalin heyecanla beklenen bölümlerinden birisi. Yakın dönem Latin Amerika sinemasının en değerli filmleri arasında gösterilen The Kings Of The World, July Jung’ın dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde yaptığı filmi Next Sohee ile belgesel kökenli yönetmen Alice Diop’un yılın en beğenilenleri arasında yer alan ve Fransa’nın bu seneki Oscar adayı olan ilk kurmaca filmi Saint Omer bölümün öne çıkan yapımlarından bazıları.

HER BİRİ AYRI RENK

FIPRESCI Ödülü için yarışacak bölümde bu sene de her filmin başka bir rengi temsil ettiği 8 film yer alıyor. Litvanya’dan yönetmen Marika Kavtaradze’nin 39. Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması’ndan En İyi Yönetmen Ödülü ile döndüğü filmi Slow, Meksika’dan Lila Aviles’in 73. Berlinale’de Altın Ayı için yarışan son filmi Totem, Danimarka’dan Apolonia, Apolonia ve Fransa’dan How To Save A Dead Friend bölümün öne çıkanları.

PEMBESİZ MAVİSİZ

Festivalin LGBT filmlerine ayrılan ve uzun yıllardır vazgeçilmezlerinden olan Pembesiz Mavisiz bu sene 3 başarılı filmle aramızda. Bunlar arasından Estibaliz Urresola Solaguren’in 73. Berlin Film Festivali’nde ana yarışmada prömiyerini yaptığı son filmi 20.000 Species Of Bees bölümün bir tık öne çıkan yapımı konumunda.

Bunların dışında kısa ve belgesel yapımlardan oluşan Türkiye’den Kadın Filmleri, All The Beauty and The Bloodshed başta olmak üzere içerisinde önemli yapımların bulunduğu Ayak Basılmamış Yollar, İranlı Kadınlar Konuşuyor ve Belmin Söylemez Şehirde Kainatı Aramak da bu sene 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ‘nin diğer bölümleri. Bir de özel gösterimlerin olduğunu belirtelim.

İLKLER ve DİĞER ETKİNLİKLER

Festivalin seçkisi bu sene de kendine yakışır şekilde diyebiliriz. Türkiye yapımlarının büyük çoğunluğu hariç diğer filmlerin neredeyse tamamı en azından fiziksel olarak Ankara prömiyeri yapacak. Bununla birlikte festival programında yerel ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve sohbetler de yer alacak.

Lavarla - 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Ödüller

ÖDÜLLER

Festivalin her yıl sinemamızdaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller, 31 Mayıs akşamı düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Öyküsu Özyürek’e verilecek.

Lavarla - 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Biletler

BİLETLER

27 Mayıs 2023 saat 12.00’de satışların başlayacağı ve tamın 40 TL, öğrencinin 20 TL olduğu 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali biletlerine dilerseniz çevrimiçi olarak buradan veya dilerseniz etkinlik mekanına bizzat giderek temin edebilirsiniz.

FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ (Yakında)


Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Site | Facebook | Instagram | Twitter

Bir Cevap Yazın