Pusu'laEtkinlikFestivalSinema

Yazın En Parlak Filmleri Geldi! | Filmekimi 2021

Hafiften normalleşmeye başlayıp ekimler geldiğine göre gelsin artık bol filmli günler de! Pandemiden ötürü zorunlu verilen bir yıllık aranın ardından bu yıl yeniden fiziksel gösterimlere dönecek olan Filmekimi Ankara, 15 – 20 Ekim 2021 tarihleri arasında Armada Cinemaximum’da gerçekleşecek.

Lavarla - Filmekimi 2021 Ankara Cinemaximum Armada

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve Paribu ana sponsorluğunda bu sene 20. yaşını geride bırakacak olan Filmekimi 2021, Ankara’da ise fiziksel olarak 9. yaşını kutlayacak.


FİLMLER

Her sene olduğu gibi bu sene de başta Cannes, Venedik ve Sundance Film Festivalleri’nin gözdelerinin bir arada olacağı yazın en parlak filmlerinden oluşan bir programla gelmeye hazırlanan Filmekimi 2021, 6 gün boyunca Ankaralıları bol ödüllü 23 farklı festival filmiyle buluşturacak. Tüm Filmler


İzlemeden Geçmeyin Dediğimiz Filmler

Festival için sınırlı süresi olan kişiler ve yoğun program içerisinde bir nebze de olsa kafa karışıklıklarını azaltabilmek için işte hepsi birbirinden başarılı ve ödüllü bu filmler arasından muhakkak izlemeniz gerekenleri daha yakın mercek altına aldık.

*Seçki İngilizce alfabetik sıralamaya göre yapılmıştır.

Lavarla - Asghard Farhadi | A Hero | Kahraman

A HERO | KAHRAMAN
Yapım: İran – 2021   Süre: 127 Dakika   Tür: Dram
Yönetmen – Senaryo: Asghar Farhadi

İran’ın yaşayan en ünlü yönetmeni pozisyonunda bulunan Asghar Farhadi’nin 2018 İspanyol yapımı Everybody Knows | Herkes Biliyor‘dan sonra ülkesine dönerek çektiği ve dünya prömiyerini yaptığı 74. Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül ile döndüğü son filmi A Hero | Kahraman, ödeyemediği bir borç yüzünden hapis yatan bir adamın hikayesine odaklanıyor.

Gösterim Tarihi
16 Ekim 2021 Cumartesi – 21:15
20 Ekim 2021 Çarşamba – 19:00


Lavarla - Paul Verhoeven | Benedetta

BENEDETTA
Yapım:
Fransa – Hollanda – 2021   Süre: 127 Dakika   Tür: Dram, Romantik
Yönetmen: Paul Verhoeven
Senaryo:
Paul Verhoeven, David Birke, Judith C. Brown

Elle, Basic Instinct, Showgirls ve Robocop gibi popüler sinemanın tartışma yaratan filmlerinden tanıdığımız Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven’in bu sene Cannes’da yarışan son filmi Benedetta, 17. yüzyılda yaşadığı lezbiyen ilişkiler nedeniyle kilise tarafından yargılanan rahibe Benedetta Carlini’nin yaşam öyküsünü anlatıyor.

Gösterim Tarihi
19 Ekim 2021 Salı – 21:15


Lavarla - Juho Kuosmanen | Compartment No:6 | 6 Numaralı Kompartman

COMPARTMENT NO: 6 | 6 NUMARALI KOMPARTMAN
Yapım: Finlandiya – 2021   Süre: 106 Dakika   Tür: Dram, Komedi
Yönetmen – Senaryo: Juho Kuosmanen

Dünya prömiyerini yaptığı 74. Cannes Film Festivali’nden Asghar Farhadi’nin A Hero | Kahraman filmi ile birlikte Büyük Ödül ile dönen Finli yönetmen Juno Kuosmanen’in ikinci uzun metraj yapımı Compartmen No: 6 | 6 Numaralı Kompartman, birbirinden hiç haz almayan ayrı dünyalardan iki insanın tesadüfen aynı kompartmanı paylaşmak zorunda kaldığı uzunca bir tren yolculuğunu odak noktasına alıyor.

*Finlandiya’nın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayı

Gösterim Tarihi
16 Ekim 2021 Cumartesi – 19:00
20 Ekim 2021 Çarşamba – 13:30


Lavarla - Ryusuke Hamaguchi | Drive My Car

DRIVE MY CAR
Yapım: Japonya – 2021   Süre: 179 Dakika   Tür: Dram, Romantik
Yönetmen – Senaryo: Ryusuke Hamaguchi

Japonya’nın yakın tarihteki en önemli yazarlarının başında gelen Haruki Murakami’nin bir hikayesinden sinemaya uyarlanıp, istikrarlı ve başarılı yönetmen Ryusuke Hamaguchi’ye dünya prömiyerini yaptığı 74. Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo, FIPRESCI ve Ekümenik Jüri Ödülleri’ni kazandıran Drive My Car, ustalıkla işlenmiş bir yalnızlık muhakemesi.

Kaybettiği eşinin yasını tutan başarılı yönetmen Yusuke Kafuku, Çehov’un Vanya Dayı oyununu sahneye koymak üzere Hiroşima’da bir festivale çağırılır. Festival kendisine 20 yaşında bir kadın şoför tahsis eder; Kafuku, hiç beklemediği bir şekilde, gizemli şoförüyle yalnızlık, kayıplar ve yasla bezeli, sırların karşılıklı olarak açıklandığı bir dizi yolculuğa çıkar.

Gösterim Tarihi
18 Ekim 2021 Pazartesi – 21:15


Lavarla - Joachim Trier | The Worst Person In The World | Dünyadaki En Kötü İnsan

THE WORST PERSON IN THE WORLD | DÜNYADAKİ EN KÖTÜ İNSAN
Yapım: Norveç – Fransa – 2021   Süre: 121 Dakika   Tür: Dram, Romantik
Yönetmen – Senaryo: Joachim Trier

Altın Lale’li Reprise, Oslo 31 August ve son olarak Thelma gibi sevilen filmlere imza atan Norveçli yönetmen Joachim Trier’in Oslo Üçlemesi’nin son filmi The Worst Person In The World | Dünyadaki En Kötü İnsan, başrol oyuncusu Renate Reinsve’ye 74. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran, Julia karakterinin varoluşsal kaygılarını ve hayattaki yönünü arayışını anlatıyor.

Gösterim Tarihi
15 Ekim 2021 Cuma – 19:00
20 Ekim 2021 Çarşamba – 16:00


Lavarla - Filmekimi 2021 | Julia Ducournau | Titane

TITANE
Yapım: Fransa – 2021   Süre: 108 Dakika  Tür: Korku, Gerilim, Dram
Yönetmen – Senaryo: Julia Ducournau

En sarsıcı büyüme hikayelerinden birisine imza attığı ilk filmi Raw ile tanıdığımız Fransız genç yönetmen Julia Ducournau’nun 74. Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönerek Cannes Film Festivali tarihinde bu ödülü kazanan ikinci kadın olmasına sebep olan son filmi Titane, 10 yıldır kayıp olan bir gencin babasıyla yeniden buluşmasına değin geçen olayları bir dizi cinayet eşliğinde anlatıyor.

BBC’nin 2021’in en sarsıcı filmi dediği ve Filmekimi 2021’nin de açılış filmi olan yapım her sahnesi şaşırtmacalarla dolu, sinema kalıplarını yıkan tarifsiz bir film. Ateş-metal, gölge-ışık, sıcak-soğuk gibi zıtlıklardan beslenen Titane, Cronenberg’den Refn’e birçok sinemacıdan izler taşısa da özgünlüğüyle zihinlerden uzun süre çıkmayacak.

*Fransa’nın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayı

Gösterim Tarihi
15 Ekim 2021 Cuma – 21:15
20 Ekim 2021 Çarşamba – 21:15


Lavarla - Filmekimi 2021 | Ankara'ya Gelmeyerek Üzen Filmler | The Power Of The Dog | The French Dispatch | Dune | L'evenement | The Hand Of God | Mad God | Annette | Memoria

Ankara’ya Gelmeyerek Üzenler

Filmekimi her sene Ankara’ya getirdiği seçki kadar getirmeyerek üzdükleriyle de adından oldukça söz ettirir. Nitekim bu sene de toplamda 45 filmlik Filmekimi İstanbul ayağından sadece 23 film Ankara’ya geldi.

Gelmeyen bu 22 yapım arasından Wes Anderson’nın uzunca bir süredir beklenen yıldızlar geçiti filmi The French Dispatch | Fransız Postası, Jane Campion’nun 12 yıllık bir aradan sonra sinemaya döndüğü ve dünya prömiyerini yaptığı 78. Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü (Gümüş Aslan) ile dönen yeni filmi The Power Of Dog, sansürsüz ve gerçekliğe çok yakınlığından ötürü gösterimlerinde insanların bayıldığı bilinen Audrey Diwan’ın bu yıl Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan ile dönen filmi L’evenement | Kürtaj, Youth – La Grande Bellezza gibi sevilen filmlerinden tanıdığımız yakın İtalyan sinemasının başarılı ismi Paolo Sorrentino’nun dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ile döndüğü The Hand Of God, özellikle kitapseverlerinin uzun süredir beklediği Denis Villeneuve’nin pandemiden ötürü sürekli ertelenen ve Türkiye prömiyerini Filmekimi 2021’de yapacağı son filmi Dune, Leos Carax’ın dünya prömiyerini yaptığı 74. Cannes Film Festivali’nde seyirciyi ikiye bölen Adam Driver ve Marion Cotillard’lı son filmi Annette, Phil Tippett’in tutku projesi Mad God ve 74. Cannes Jüri Özel Ödüllü Memoria Ankara’ya gelmeyerek bizleri üzen filmlerden sadece bazıları …


Lavarla - Filmekimi 2021 Ankara Ek Gün 20 Ekim 2021 Çarşamba

Ankara’da Yeni Bir Gün

Normal şartlar altında festivalin 15 – 19 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ankara ayağına gösterilen yoğun ilgiden ötürü İKSV tarafından (Kendilerinin böyle bir şey beklemediğine eminim. Çünkü ne yazık ki İKSV Ankara’ya hiç bir zaman istenen ve beklenen ilgiyi göstermiyor) Ankara seçkisine ilave bir gün daha eklendi.

Bu sayede seçkinin en önemli filmlerinden 6 Numaralı Kompartman, Dünyanın En Kötü İnsanı, Kahraman ve Titane 20 Ekim Çarşamba günü tek gün içerisinde izlenebilecek.


BİLETLER

Filmekimi 2021’in özellikle İstanbul ayağında büyük tepkilere yol açan bilet kısmına geldiğimizde ise tam biletin 32 TL, öğrenci biletinin 22 TL (Bazı seanslarda geçerli) olduğu biletlere şimdilik sadece online olarak buradan ulaşabilirsiniz. Her seans için en fazla 10 bilet alınabilmektedir.


Detaylı Bilgi ve Tüm Festival Programı


Kendiniz gibi keyifli bir festival haftası geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde ve Filmekimi 2021’de görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir