Pusu'laEtkinlikFestival

Yazın En Parlak Filmleri Geldi! | Filmekimi 2018

Ekimler gelip yeni sezon yüklenmeye başladığına göre en sevdiğimiz festivaller geri dönüyor demektir. Bunlardan ilki bu yıl genel olarak 17. yılını, Ankara’da ise 7. yılını kutlayacak olan sonbaharın en parlak sinema etkinliği Filmekimi, kesinleşen bilgiler sonucunda bu sene 12 – 16 Ekim 2018 tarihleri arasında Cepa Cinemaximum’da (Neden AVM sineması bilemedik!) gerçekleşecek ve Ankaralıları bol ödüllü 25 festival filmiyle buluşturacak.

Mayıs ayında açıklanan ilk filmden itibaren sinemaseverlerin heyecanlanmaya başladığı 17. Filmekimi en başta CannesVenedik ve Sundance Film Festivalleri’nin gözdelerinin bir arada olacağı yazın en parlak filmlerinden oluşan bir program ile geliyor. (Ama Ankara ayağı pek de öyle değil ne yazık ki!) Ankara ayağında ise Hirokazu Kore-Eda’dan Jean-Luc Godard‘a Nadine Labaki‘den Lars Von Trier‘e kadar bir çok usta yönetmenin henüz Türkiye’de vizyona girmemiş filmlerinin yer alacağı 17. Filmekimi’nin muhakkak izlenmesi gereken 5 filmini sizler için daha yakından mercek altına aldık. Not almak için kağıt-kalemler hazırsa ufaktan dalışa geçelim artık.

**Seçki alfabetik sıralamaya göre yapılmıştır.


Arakçılar | Shoplifters
Yapım: Japonya – 2018     Tür: Dram     Süre: 121 Dakika
Yönetmen: Hirokazu Kore-Eda*
Oyuncular: Lily Franky, Sakura Ando, Mayu Matsuoka

Yönetmen Hirokazu Kore-Eda‘ya bu sene Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye (En İyi Film) kazandırarak 1997 yılından bu yana bir ilke imza atan Japonya‘nın Oscar adayı Arakçılar | Bir Aile İşi, yönetmenin sevilen tarzını yansıtan dokunaklı bir aile dramı. Özellikle Cannes‘da herkes tarafından çok beğenilen film jüri başkanı Cate Blanchett tarafından da aşırı derecede övülmüştü.

Seanslar: 15 Ekim Pazartesi – 19:00 | Salon 2


Dogman
Yapım: İtalya – 2018     Tür: Dram – Suç – Gerilim     Süre: 102 Dakika
Yönetmen: Matteo Garrone
Oyuncular: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Alida Baldari Calabria
Cannes‘da Marcello Fonte‘ye En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran yönetmen Matteo Garrone‘nin yine Cannes‘da Altın Palmiye için yarıştığı Cannes Palm Dog ödüllü son filmi Dogman, bir kıyı kasabasında kötülüğün ve şiddetin toplumdaki izlerini ele alıyor. Bol ödüllü film ayrıca İtalya‘nın Oscar adayı.
Seanslar: 13 Ekim Cumartesi – 11:00 | Salon 2

https://www.youtube.com/watch?v=LI2JE_xjAaY


İmgeler ve Sözcükler | The Image Book
Yapım: Fransa – İsviçre – 2018     Tür: Dram     Süre: 85 Dakika
Yönetmen: Jean-Luc Godard*
Oyuncular: Jean-Luc Godard, Dimitri Basil

Filmekimi 2018‘nin ilk açıklanan filmi olan ve dünyanın en yaratıcı ve yenilikçi yönetmenlerinden olan Fransız yönetmen Jean-Luc Godard‘ın Cannes Özel Altın Palmiyeli son filmi İmgeler ve Sözcükler, yine çok kışkırtıcı, yine çok zorlayıcı, elbetteki politik ve zihin açıcı!

Seanslar: 15 Ekim Pazartesi – 11:00 | Salon 2


Jack’in Yaptığı Ev | The House That Jack Built
Yapım: Danimarka – Fransa – 2018     Tür: Dram – Gerilim     Süre: 155 Dakika
Yönetmen: Lars Von Trier
*Oyuncular: Matt Dillon, Riley Keough, Uma Thurman, Bruno Ganz

Yaptığı her filmle seyirciyi zorlayan ve Nymphomaniac (2013)’tan bu yana sessiz kalan yönetmen Lars Von Trier‘in Cannes‘da dünya prömiyeri yaptığı son filmi Jack’in Yaptığı Ev, dehşet verici hikayesiyle ve görselliğiyle göz dolduruyor. Ayrıca film parlak oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Seanslar: 12 Ekim Cuma – 21:15 | Salon 2


Kefernahum | Capernaum
Yapım: Lübnan – 2018     Tür: Dram     Süre: 123 Dakika
Yönetmen: Nadine Labaki*
Oyuncular: Zain Al Rafeea, Yordanoz Shiferaw, Kawthar Al Haddad, Cedra Izam

Karamel, Peki Şimdi Nereye? filmleriyle yakından tanıdığımız Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki‘nin Cannes Jüri Ödüllü ve Lübnan Oscar adaylı son filmi Kefernahum, çocukluk, aile, göçmenlik, sevgi gibi evrensel kavramları işleyen aşırı dokunaklı bir yapım. Başroldeki Zain Al Rafeea ise olağanüstü performansıyla göz dolduruyor.

Seanslar: 12 Ekim Cuma – 19:00 | Salon 2

https://www.youtube.com/watch?v=UrgWHfGEsbE


Bunların dışında Gaspar Noe‘nin Climax‘ı, Cannes‘ın bu seneki En İyi Senaryo Ödülü sahibinden bir tanesi olan Üç Hayat, Müze, Sarayın Gözdesi ve Yaz | Leto da bu sene Ankara programında bizleri mutlu eden diğer yapımlar diyebiliriz.

Ama öte yandan Cannes’da dünya prömiyerini yapan ve yönetmen Pawel Pawlikowski’ye En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran Polonya’nın Oscar adayı Soğuk Savaş, Cannes’ın En İyi İlk Film’i seçilen Belçika’nın Oscar adayı Kız, Cannes’ınbir diğer En İyi Senaryo Ödülü sahibi Lazzaro Felice, yine Cannes’ın FIPRESCI ödüllüsü ve Güney Kore’nin Oscar adayı Şüphe, İzlanda’nın Oscar adayı Woman At War, dünya prömiyerini yaptığı Sundace Film Festivali’ne damga vuran Biz Hayvanlar ve çift Oskarlı, İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Penelope Cruz ve Javier Bardem’li son filmi Herkes Biliyor Ankara’ya gelmeyerek bizleri üzen yapımlardan sadece bazıları …

Bilet konusuna geldiğimizde ise tamın 18 TL, öğrenci ve 65 yaş üstünün 15 TL olduğu biletler 29 Eylül Cumartesi günü 10:30’dan itibaren Biletix’te ve 11 Ekim Perşembe günü itibariyle de Cepa Cinemaximum gişelerinden (10:30 – 20:00 arasındasatılmaya başlanacak ve her seans için en fazla 6 bilet satın alınabilecek. Bununla birlikte Vodafone‘nun bu sene festivalin ana sponsoru olmaması sebebiyle de (Bizleri üzen başka bir durum!) Ankara‘yı bekleyen herhangi bir bilet kampanyası bulunmamaktadır.

Detaylı Bilgi ve Tüm Festival Programı


Kendiniz gibi keyifli bir yeni sezon başlangıcı geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve Filmekimi’nde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

Bir Cevap Yazın