Pusu'laSergiGeziÇocukYaşam

Yazan Çizen Behiç Ak

Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde sergilenen “Yazan Çizen Behiç Ak” sergisi çocuklar kadar, çocuk edebiyatı severler için de görülmeye değer.

Pek çok alanda üretmeyi önemseyen karikatürist, oyun ve çocuk kitapları yazarı Behiç Ak‘ın 37 yıldır Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan çizgileri ve bazı çocuk kitaplarından örnekler, desen çalışmaları bulunuyor sergide. Behiç Ak’ın bir çizer olarak ortaya koyduğu eserlere bakarken sanatın gücünü anlıyorsunuz. Günümüz insanı olarak pek çoğumuzun yaşadığı zorluklarla yüzleşmemizi ve bu güçlükler üzerine düşünmemizi sağlıyor. 

Aynı anda birden fazla alanda üretiyor olmasını “Sanat, insanı şaşırtmaktır,” şeklinde açıklayan Behiç Ak, eserleri ile şaşırmamızı sağlarken bir yandan da düşündürüyor. Özellikle teknolojinin hayatımızı değiştirmesine dikkat çekiyor. Sanatçı sergideki karikatürleri için “Benim karikatürlerimdeki eleştiriler daha yapısal tarzda eleştirilerdir. Güncelden yola çıkarak, genel olanların eleştirisi. Burada göreceğiniz karikatürler de onlar. Kısa vadeli, güncel itişip kakışmaların ötesinde, uzun vadeli eleştirilere yönelmek amacıyla yapılan eserler. Bunlar aslında tüm insanlığı ilgilendiren eleştiriler. Örneğin, 1990’lı yıllarda çizdiğim bir karikatür, bugün hâlâ geçerliliğini koruyor. Günlük polemiklerin ötesine taşan karikatürler her biri,” yorumunu yapıyor.

Çocuk edebiyatı yazarı olarak, miniklerin dünyasına girebilen Behiç Ak, bu kez çizgileri ile değişen ebeveyn çocuk iletişimi üzerine düşünmemizi sağlıyor. Teknolojik gelişmeler insan ilişkilerini yeniden yapılandırdığı gibi ebeveyn-çocuk ilişkisini de etkiliyor. Günümüz anne-babalarını en çok zorlayan iki konu, tablet kullanım süresi ve sosyal medya kontrolü. Behiç Ak özellikle bu iki konuda düşündürüyor. Çocuklardan önce ebeveynler olarak bizlerin, teknolojiye olan bağlılığımıza çözüm bulmamız gerektiğine dikkat çekiyor.

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, Postayla Gelen Deniz Kabuğu, Vapurları Seven Çocuk, Eve Giden Tren, Geçmişe Tırmanan Merdiven, Akvaryumdaki Tiyatro, Bebek Annem ve Rüzgarın Üzerindeki Şehir kitaplarından çizimler sergide yer alan eserlerinden birkaçı. Tanıdık karakterleri ve kapak tasarımlarını görmek her yaştan sanatsevere iyi gelecektir.

Sekiz yaşındaki kızımın da benim kadar etkilendiğini özellikle belirtmeliyim. Önceden bildiği sevdiği karakterleri, kitap kapaklarını görmek onu heyecanlandırdı. Öyle ki, sergi çıkışı düşüncelerimizi yazmamız için bırakılan deftere “Behiç Ak sergisini çok sevdim, Sevim Ak sergisi de olursa çok mutlu olurum,” notunu bırakmış. Çocuk sanatla buluştukça hayal gücü güçlenir. Belki ilerde bir gün Sevim Ak’ın da bir sergisi olur ve beraber gezeriz.

Tarih: 4-27 Şubat
Yer: Zülfü Livaneli Kültür Merkezi
Adres: Yıldızevler Mahallesi, Şht. Mustafa Doğan Cd No:59 Çankaya (Yıldız/Oran dolmuş ve otobüsleri ile ulaşılabilir.)

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Pusu'la

Artifex Ludens – Sanatla Oyun Sergisi

“Başlangıç noktamızı anlamamız, gelişimin farkına varmamız ve de hayaller kurabilmemiz için müzeler hep olmalıdır,” düşüncesini destekleyen Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi‘nin özellikle çocuklara geniş imkanlar...