Pusu'laEtkinlik

Şehrin Fransız Hali : XXF Festival Ankara

Ve nihayet uzun yıllar boyunca İstanbul’un tekelinde olan yabancı konser ve etkinlik piyasası başta Ankara olmak üzere diğer şehirlere de kaymaya başladı. Özellikle 50-60 TL’lik konser biletleri için 150 TL’lik yol masraflarına artık bir son vermeye başladık. Yıllık minimum 10 konser için İstanbul’a giden bizler son yıllarda büyük starlar hariç İstanbul’a konser için gitmez olduk. (Kendi adıma çılgınlar gibi sevindiğim bir konu)

Meraklıları, ilgilileri zaten biliyordur ama işte o etkinliklerden birisi daha Ankara için yine kapıda. Hem de bu sefer tek bir konser değil 10 gün boyunca devam edecek, şehrin en soğuk aylarından birinde içinizi ısıtacak ve sizlere ilkleri yaşatacak bir festival. Ankara’nın en sıcak, en Fransız festivaliXXF Very Very French Fest !

lavarla-xxf-very-very-french-festival

Altus Kültür-Sanat Organizasyon ve Fransız Kültür Merkezi destekleriyle 6 – 16 Aralık tarihleri arasında bu yıl ilki gerçekleşecek olan festivallerin en Fransız’ı olan XXF; Serge Gainsbourg’dan Daft Punk’a Edith Piaf’tan Patricia Kaas’a kadar popüler müzik dünyasına geçmişten günümüze sayısız efsane kazandırmış Fransız Müzik Sahnesi’nin en önemli isimlerini Ankara’da ağırlayarak, Ankaralılara ilkleri yaşatacak.

lavarla-xxf-festival-ankara

6 Aralık Salı günü Fransa’nın en önemli elektronik müzik projelerinden Club Cheval ile açılışını yapacak olan festival, 7 Aralık Çarşamba günü çarpıcı ve karanlık seslerle örülü electro-pop / techno etkileşimli parçalarıyla AaRON müzikseverleri inanılmaz bir müzik yolculuğuna çıkaracak. Punk Rock’ın söz dinlemez tavrını ve New Wave’in entelektüel derinliğini Bossa Nova’nın neşesi ve dansı ile ustalıkla birleştiren Nouvelle Vague ise 16 Aralık Cuma günü müzikleriyle izleyenlerin içini kıpır kıpır ettirecek bir kapanışa imza atacak. Dilerseniz Ankara’ya ilkleri yaşatacak bu ciciş isimlere birazcık daha yakından bakalım.


Club Cheval

lavarla-club-cheval

Fransa’nın Lille şehrinde kurulup 2010 yılında yayınladıkları ilk EP ile hem eleştirmenlerden hem de Fransız müzik dinleyicisinden tam puan alan grup, “Now You Realize” adını taşıyan şarkıları ile de kısa sürede büyük bir radyo hiti haline geldi. Myd, Sam Tiba, Panteros666 ve Canblaster‘dan oluşan Club Cheval ilk albümlerinin tanıtımı için çıktıkları dünya turnesi kapsamında Ankara’da ilk kez 6 Aralık’ta festivalin açılışında sahne alacak.

Etkinlik Detayı: 6 Aralık 2016 – 21:30 / If Performance Hall | Online Bilet


AaRON

lavarla-aaron

AaRON, 2005 yılında söz yazarı Simon Buret ve besteci Oliver Coursier’in sıra dışı ortaklığından doğmuş, Fransız elektronik müzik sahnesinin en başarılı gruplarından ve gerçek isimleri Artificial Animals Riding On Neverland. İngiliz görünümünü, Fransız romantizmiyle buluşturarak, her şarkıda insanları başka diyarlara sürükleyen grup, şarkılarında daha çok elektronik rock’ı ve indie pop ile harmanlamayı tercih ediyor. 2007 yılında kendileriyle aynı isimde çıkardıkları ilk albümdeki “U-Turn(Lili)” ve “Mister K” şarkılarının gişe rekorları kıran “Je Nais Bien, Ne T’en Fais Pas” (Benim İçin Üzülme) filminin müziği olarak kullanılmasıyla üne kavuştu ve hala grubun en sevilen şarkıları arasında en başta. Özellikle “Lili” parçası insanları etkileme konusunda oldukça başarılı. Öyle ki filmin yönetmenini bile çok etkilediğinden dolayı, filmin ana karakterinin ismini Lili olarak değiştirdiğini hikayeyi bilenler hatırlıyordur.

Sevilen grup, 2015 yılında çıkardığı “We Cut the Night” albümüyle de kariyerlerinin dördüncü albümünü çıkarmış oldu. Festival kapsamında 7 Aralık’ta ilk kez Ankara’ya gelecek olan grup için biz de uzun süredir geri sayım yapıyoruz. Lafı çok uzatmayalım ve sizleri meşhur Lili ile baş başa bırakalım. Eminiz ki ilk defa dinleyenler arasından konser için bilet alacaklar olacaktır. Unutmadan! Şarkının devamındaki “playlist” bağımlılık yapabilir.

Etkinlik Detayı: 7 Aralık 2016 – 21:30 / Hayal Kahvesi ANKARA | Online Bilet


Nouvelle Vague

lavarla-nouvelle-vague

Kendileri, 2003 yılında 2 çılgın fikirli Fransız’ın harikulade projesinin meyvesi olan, 80’lerin ünlü New Wave ve Punk parçalarına yaptıkları Bossa Nova coverlarla özellikle ilk tanındıkları süreçte “cover dediğin böyle olurun” tam karşıtı olan, “In A Manner Of Speaking” albümü ile herkesi başka dünyalara fırlatıp atan, 25 Kasım 2005 tarihinde İstanbul’da ilk konserlerini gerçekleştiren, kimilerine göre bulutların üzerinde pamuk şekeri yermiş hissi veren, kimilerine göre loş ışıklı duvarlarında insana yalnızlığı hatırlatan resimleri olan bir barda bira içme isteği oluşturan, kimilerine göre soğuk bir gecede sıcak bir öpücük hissi uyandıran ve bize göre ise şarabın ahenkle dans ettiği yağmurlu bir Pazar gününün en iyi başlangıcı olan enerjik, kıpır kıpır, insanı dans etme yönlendiren gruptur.

Bir aksilik olmazsa festival kapsamında 16 Aralık‘ta Ankara’da ilk konserlerini verecekler. Ankara’da ilk “live” heyecanı duygumuz ve çılgın bir kapanışa imza atacakları bir yana sözü daha fazla uzatmadan karar verme merciini sizlere bırakıyoruz. Ama kaçıranlar çok üzülecek orası kesin gibi.

Etkinlik Detayı: 16 Aralık 2016 – 20:30 / MEB Şura Salonu | Online Bilet


Fransız romantizmiyle dolu, kendiniz için güzellikler yaptığınız ve bol bol ilkler yaşayacağınız bir festival geçirmeniz dileğiyle. Bu Festivale Fransız Kalmayın! ve Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın! 

<Bu içerik lavarla.com için hazırlanmıştır. Tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir