Pusu'laGezi

Washington’da Bir Gün

Uzun zamandır, “daha çok seyahat etmek” yapmak istediğim şeyler listesinin üst sıralarındaydı. Son birkaç aydır bu hayali gerçekleştirmeye başladım. Bu seyahat duraklarından birisi de Washington D.C. oldu!

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, ülkenin Batı Yakası’nda. Bir eyalete bağlı olmayan tek şehir. Sonundaki D.C. kısaltması, resmi adındaki “District of Colombia” (Colombia Bölgesi) ifadesinden geliyor.

Washington aslında ABD’nin ikinci başkenti. Kuruluş yıllarında ülkeye kısa bir süreliğine New York şehri başkentlik yapmış. Daha sonra, nispeten tarafsız bir bölge oluşturmak adına, Maryland ve Georgetown eyaletlerinden biraz toprak alınarak, hiçbir eyalete bağlılığı olmayan bu şehir kurulmuş. 1871 yılından beri de başkent görevi görüyor. İsminiyse ülkenin başkanlarından George Washington’dan alıyor.

Washington D.C. ülkenin yasama, yürütme ve yargı organlarına ev sahipliği yapıyor. Bürokrasinin farklı parçaları ile sivil toplum kuruluşları da burada bulunuyor. Bu anlamda tam bir başkent!

Şehre girdiğiniz andan itibaren dikkati çeken şey düzen. Herhangi bir şehrin yıllar içinde başkent görevini alması ve buna uygun düzenlenmesi değil sözünü ettiğim. Başkent olmak için kurulmuş bir şehir karşımızdaki. O yüzden inanılmaz düzenli, milliyetçi ve gösterişli. Turist olarak geldiğinizde aradığınızı kolaylıkla bulabileceğiniz bir yer.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, tüm şehri gezecek kadar vaktim olmadı. Ancak ilgimi çeken bazı yerleri görebildim. Washington’un tamamını görmek için, orada beş güne yakın zaman geçirmek gerekir diye düşünüyorum. Benim gezdiklerim ve paylaşmak istediklerim şu şekilde:

Washington’daki Anıtlar

National Mall

Washington'da Yapılacak Şeyler National Mall

National Mall

Şehrin tam ortasında yer alan ve “milli park” statüsündeki bu alan, gezip görmeniz gereken temel anıtları içinde barındırıyor. Bu büyük park, tarih kitaplarından ve sinema filmlerinden aşina olduğum bir yerdi aslında, o yüzden kendi gözlerimle görmek oldukça heyecan vericiydi.

Lincoln Memorial – Lincoln Anıtı

Washington'da Gezilecek Yerler Abraham Lincoln Memorial

Abraham Lincoln Memorial

ABD’nin 16. başkanı Abraham Lincoln anısına yapılmış anıt, milli parkın en gösterişli binası. İçerisinde başkanın devasa bir heykeli var. Alt katında ise küçük bir müze bulunuyor. Anıtı ve müzeyi ziyaret ücretsiz. Bu anıt, yıl içerisinde bir kez bile boş kalmazmış, her zaman etrafında turistler bulunurmuş.

Washington'da Gezilecek Yerler Abraham Lincoln Memorial

Abraham Lincoln Memorial

Korean Veterans War Memorial – Kore Gazileri Savaş Anıtı

Kore Savaşı, ABD toplumunda “Unutulan Savaş” olarak geçiyor. Belki de bu nedenle, bu anıtı görmek istedim. Anıt gerçek boyutlarda on dokuz asker heykelinden oluşuyor. Anıtın konumlandığı yer itibariyle, askerler bir tepeyi tırmanıyorlarmış gibi görünüyor. Üzerlerinde ormanda geçen bir muharebeye uygun kıyafetler var.

ABD bu savaşa NATO kapsamında, içinde diğer ülkelerin de olduğu bir birlikte girdiği için o ülkelerin isimleri de anıtın etrafında yazıyor. Tabii ki Türkiye’nin adı da burada yerini almış.

Washington Kore Gazileri Savaş Anıtı

Korean Veterans War Memorial – Kore Gazileri Savaş Anıtı

Vietnam Veterans Memorial – Vietnam Gazileri Anıtı

National Mall Parkı’ndaki en tartışmalı anıtlardan birisi, Vietnam Gazileri Anıtı. İnşası sonrasında yeterince gösterişli olmadığı ve Vietnamlı bir kadın mimar tarafından yapıldığı için eleştirilmiş. Uzun bir granit duvar üzerinde, savaşta hayatını kaybedenlerin isimleri yazıyor. Ben yeni yıl sonrasında gittiğim için duvarın altında çam ağacı dallarından çelenkler vardı. Duvarın bazı parçalarının anıtı görmeye gelemeyenler için ülkenin farklı yerlerini gezdiğini öğrendim.

Washington Vietnam Gazileri Anıtı

Vietnam Veterans Memorial – Vietnam Gazileri Anıtı Kaynak: washington.org

Washington’daki Müzeler

Washington’da müzelerin pek çoğu, Smithsonian isimli bir derneğe ait. Bu dernek, devlet tarafından destekleniyor ve bu sayede müzeler ücretsiz. Masrafları vergilerle karşılanıyor. Bu nedenle görece bütçeye uygun bir seyahat noktası. Ben sadece iki tane müzeye gitme fırsatı buldum. Ancak şehirde, havacılıktan Amerikan tarihine kadar pek çok farklı konuda, yüzden fazla müze ve sergi salonu bulunuyor.

National Museum of American Indian – Ulusal Amerikan Yerlileri Müzesi

Bu müzeyi iki nedenle seçmek istedim: İlk olarak bu konu hakkında oldukça az bilgi sahibiyim, yeni şeyler öğrenmekti niyetim. İkinci olarak da Amerikalıların yerli halk ve bu halkın uğradıkları haksızlıklar konusunu nasıl ele aldıklarını merak ettim.

Müze oldukça geniş, üç kattan oluşuyor. En üst katta otuz dakikalık bir film izleyerek başlıyorsunuz müzeyi gezmeye. Daha sonra üçüncü kattan en alta inerek müzeyi tamamlıyorsunuz. Sergi boyunca hem Kuzey hem de Güney Amerika yerlilerinin yaşayışı hakkında pek çok şey öğrenebiliyorsunuz. Ancak soykırım sadece satır aralarında kalıyor.

Yine de oldukça ilgi çekici bir koleksiyona sahip bu müze. Özellikle çocukların ilgisini çekebilecek bir yer.

Washington National Museum of American Indian

Kaynak: www.nmai.si.edu

National Museum of African American Art and Culture – Afrikan Amerikan Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi

Washington’un nispeten yeni müzelerinden biri burası. Mimarisinden içerisindeki koleksiyona kadar her şeyiyle inanılmaz güzel bir müze!

Müze aşağı doğru iki, yukarı doğru bir kattan oluşuyor. Koleksiyonu gezmeye en alt kattan başlıyorsunuz. Kölelik tarihinden, Barrack Obama’nın başkanlığına kadar uzanan bir süreçte, Afrika kökenli ABD yurttaşlarının yaşamlarını görme fırsatı buluyorsunuz. Siyaset, sanat, ev içi yaşam, ekonomik faaliyetler ve popüler kültür aklımda kalanlardan sadece bazıları. Bir günün tamamını bu müzede geçirebilirsiniz.

Washington National Museum of African American Art and Culture

Kaynak: nmaahc.si.edu

Bunlar Dışında…

 • Kış aylarında gidiyorsanız, havanın epey soğuk olmasına hazır olun! Benim gittiğim dönemde, hava sıcaklığı rekor derece düşüktü. Bu nedenle açık havadaki anıtları gezmek biraz zordu. Ancak bu sayede müze girişlerinde uzun kuyruklarda beklememiş olduk.
 • Eğer şehri şöyle bir göreyim derseniz, iki katlı otobüslerle şehir içinde tur atabilirsiniz.
 • Ulaşım için genel olarak metro sistemini kullanmak faydalı olacaktır.
 • Washington’da yemek yemeye fırsat bulamadım ancak pek çok büyük şehir gibi her damak tadına ve her keseye uygun yemek seçenekleri var. Dünya mutfağından örnekler bulmak da çok kolay. Pek çok üniversite de bulunduğu için keyifli köşeler keşfetmek sorun olmayacaktır.

“Keşke Ankara’da da Olsa!”

Gelelim bu şehirden Ankara’ya getirmek istediğim şeylere!

 • Washington bir başkente yakışır düzeyde düzenli. Bunda tabii ki nüfusun az olmasının da payı var. 2016 yılında nüfus 681.170 olarak hesaplanmış. Ancak ilk bakışta, hem ziyaret için hem de yaşamak için oldukça kolay ve düzenli bir yer izlenimi veriyor.
 • Bir başkenti bu kadar temiz ve yeşil bulmak beni mutlu etti.
 • Müzelerin herkes için ücretsiz olması çok güzeldi. Bu durum hem ülkenin farklı yerlerinden yolu Batı Yakası’na düşenlerin rotasını Washington’a çeviriyor, hem de şüphesiz turist çekmesini sağlıyor. Böyle bir uygulamanın Ankara’da da olmasını isterdim doğrusu.

Bir başka seyahatte görüşmek üzere!

Jeyan İdil Aslan
Berlin'de bir Angaralı >< Angara girl in Berlin world

  Yorumunuzu yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir  Gezi

  Trieste: Bora ve nero şehri

  Trieste, benim gelmeden önce sadece Susanna Tamaro’nun memleketi olduğunu bildiğim, Slovenya sınırındaki İtalyan kenti. Turistlerin günübirlik durağı, İtalyanlar’ın yolunu bilmediği üvey evladı, benim 1 senelik...

  Pusu'la

  Gitmenin ve kalmanın müzesi: Baksı

  Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...