MüzikSergiEtkinlikFestivalOperaSanat

Veda Zamanı: Başkent Kültür Yolu Festivali

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 – 23 Ekim 2022 tarihleri arasında Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında köklü bir geçmişe sahip olan Ulus ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine alan 5,7 kilometrelik bir güzergah üzerindeki 73 farklı noktada bu yıl ikinci kez düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, bütün Ankaralılara kültür-sanat hayatına katılım imkanı ve beraberinde yüzlerce etkinlik sunuyor.

Lavarla - Başkent Kültür Yolu Festivali Afiş

Konserlerden sahne sanatlarına, sergilerden söyleşilere, atölyelerden çocuk etkinliklerine, açık hava etkinliklerinden spor müsabakalarına kadar çok geniş bir yelpazede 500’den fazla etkinlikten oluşan Başkent Kültür Yolu Festivali, geride kalan 18 gün içerisinde 400’ü aşkın etkinliği geride bıraktı. Sahne sanatı etkinlikleri ve bazı özel konserlerin biletleri ise günler öncesinden tükendi.

Bu hafta sonu şehre veda etmeye hazırlanan festivalde hala gidebileceğiniz onlarca sergi, ücretli ve ücretsiz konserler, söyleşiler, film gösterimleri, kent yürüyüşleri mevcut. Dilerseniz hep birlikte Başkent Kültür Yolu Festivali’ne veda ederken keyifli bir hafta sonu planı da oluşturabiliriz.


Lavarla - Başkent Kültür Yolu Festivali - Haftanın Öne Çıkan Etkinlikleri

ÖNE ÇIKANLAR

Romantizmin tutkulu sesi olarak bilinen İspanya’nın özel seslerinden Luz Casal’ın 22 Ekim’de Ankara’da vereceği ilk konseri ve 21 Ekim’de Birleşmiş Milletler’in kuruluş yıl dönümüne özel hazırlanan Vladimir Ponkin yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kobe Flüt Yarışması’nın birincisi solist Helene Boulegue’nin sahne alacağı Sonbaharda Romantizm konseri son haftanın öne çıkan ücretli etkinlikleri.


Lavarla - BKYF - Ücretsiz Etkinlikler

ÜCRETSİZLER

Başkent Kültür Yolu Festivali ‘nin en büyük amaçlarından birisi olan herkesin kültür-sanat hayatına katılım sağlaması doğrultusunda festival kapsamında yüzlerce ücretsiz etkinlikte mevcut. Millet Bahçesi’ndeki 19 Ekim tarihli Anadolu Ateşi’nin Troya gösterisi, geçen hafta ertelenen 20 Ekim tarihli 90’lar Türkçe Pop Partisi, 22 Ekim tarihli Ceza ve 23 Ekim tarihli Murat Boz konserleri ile Ankara Kale Kapısı’ndaki Sena Şener (22 Ekim) ve Emre Nalbantoğlu (21 Ekim) konserleri son haftanın ücretsiz etkinliklerinden sadece bazıları. Festivalde geriye kalan tüm ücretsiz etkinlikleri de dilerseniz buradan görebilirsiniz.


Lavarla - Başkent Kültür Yolu Festivali - Sergiler

SERGİLER

Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamındaki şüphesiz en keyifli bölümlerden birisi sergiler diyebiliriz. Koca bir gününüzü ayırıp sadece sergi rotası yapabileceğiniz ve büyük çoğunluğunu ücretsiz gezebileceğiniz 40’ı aşkın sergiyi 23 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edebilirsiniz.

Bu sergiler arasından Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ndeki Ara Güler – Aphrodisias, Sığınak’taki Yeni Medya: Eskiden Piksele Dijital Sanat, CSO Ada’daki Zamanda Yolculuk: El-Cezeri, Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ndeki Haller: Siyah Beyaz ve Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ndeki Sanatsal Cam sergilerini muhakkak gezmenizi tavsiye ederiz.


Lavarla - BKYF - Diğer

DİĞER

Bununla birlikte Ankara Filmleri (film gösterimi/söyleşi) serisinden 19 Ekim’deki Aşk Tesadüfleri Sever ve 21 Ekim’deki Bizim Büyük Çaresizliğimiz, 20 Ekim’deki Müzenin Yaşamdaki Rolü paneli, 22 Ekim’deki son İnanç ve Cumhuriyet Yapıları Rotası turları ile 23 Ekim’deki Yavuz İşçen ile Ulus Gezileri festivalin son haftasında öne çıkan alternatif etkinliklerden birkaçı.


Lavarla - Kültür Yolu - Tükenen Etkinlikler

TÜKENENLER

Festivalin öne çıkan etkinlikleri arasında olan ama biletleri günler öncesinden tükendiği için son haftada kaçırmak zorunda kaldığımız etkinliklere geldiğimizde ise Wild World, Lady d’Arbanville, Father & Son, Peace Train gibi şarkılarından tanıdığımız ve Türkiye’de ilk kez konser verecek olan Cat Stevens / Yusuf İslam ile Ajda Pekkan konserleri, bir epik opera örneği olan Göbeklitepe ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun festival kapsamında 14 Ekim’de prömiyer yapan oyunu Holden’ın Külkedileri .


Bunların sadece son hafta yapabileceğiniz etkinliklerden bazıları olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dilerseniz bütün festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Güzel programlı bir hafta geçirmeniz dileğiyle. Yeni yazılarımızda, diğer etkinlik ve festival detaylarında görüşmek üzere. Eğlenceli Tarafta Kalmayı  Unutmayın Lütfen!

Bir Cevap Yazın
Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Eylül Bülteni

Nerede kalmıştık? Koca bir yazı geride bıraktığımıza göre yeni sezonun ve sonbaharın habercisi eylül ayından herkese merhabalar! Evet Ekim 1’in resmi sezon başlangıcı kabul edildiği...