Pusu'laMekan

Ankara’nın Vazgeçemediğimiz Kült Mekanları

Dükkanlar çoğalır oldu, yeni mekanlar kendi kimliklerini Ankara ile kaynaştırmak için çalışıyor şu sıralar. Kolay değil bir mekan açmak, bir mekana kimlik kazandırmak, insanlara benimsetmek, müdavimler yaratmak. Başlı başına bir kumar bu kabul edelim. Liz’in dediği gibi hepimizin hayali “ileride küçük bir yer açmak ve işletmek”, ancak cesaretli olanımız çok az. Risk almak yerine, alanlara destek olanlardanım şu an için ben de. En güzeli de, uzun yıllar önce alınan risklerin bugün Ankaralılar olarak hayatımızın vazgeçilmez mekanlarına büründüğünü görmek. İlk müdavimleri şimdi torun seven kült mekanları sizler için derledik. Biz onlardan, onlar da bizden vazgeçemiyor belli ki.

1- Papazın Bağı

papazin bagi kult mekanlar

Babam gençliğinden anlatır burayı, öyle eski. Şehrin ortasında ağaçlardan binaları göremediğimiz, sadece gökyüzü ile haşır neşir olduğumuz, güneş tepedeyken üşüdüğümüz tek yer sanırım. Zeki Müren de burayı çok severmiş!

Kuleli Sokak No: 61 GOP / ANKARA
Tel : 0 (312) 447 02 72

2- Kıtır

kitir-kult mekanlar

İtiraf edin bu listede en çok beklediğiniz mekandı Kıtır. İş çıkışlarının vazgeçilmez adresi, Tunalı trafiğine rağmen vazgeçmediğimiz vesaire vesaire. Kıtır’a sanırım yeterince romantik güzellemeler yapıldı bu şehirde. Diyorum ki, gidin ve kokoreç yiyin! Oturmak zorunda değilsiniz, pasajın önündeki duvara da ilişebilirsiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi No:114
Kuğulu Park yanı
Telefon : 312 – 426 01 37

3- Net Piknik 

net-piknik- kult mekanlar

Yenişehir’in efsanesi Piknik’in devamı Net Piknik. Geleneği sürdürmeye kararlı. Çoğu zaman önünden geçer de dönüp bakmazdım kelli felli amcaların bahçesinde oturduğu bu mekana. Bir gün bir sebep oldu, arkadaşlarımla gittim. Her yaştan insan, tertemiz bir mekan, ferah ve geniş, meyhane adabından haberdar saygılı garsonlar -hatta abiler. O kadar samimiler.

Cumhuriyet Mahallesi, Sakarya Caddesi, İnkılap Sokak, No 7, Çankaya

4- Cafe des Cafe

cafe-des-cafes kult mekanlar

Cafe des Cafe Tunalı’da gizlenmiş, sanki küçücük bir yermiş gibi duran, girince genişliğine şaşırdığımız bir yer olmuştur hep. Her anlamda sıcacık bir yer, çalışanları sık sık gülümsemekten yorulur, öyle de samimi. İnsan diyor ki, bu mekanlar boşuna yıllara meydan okumamış.

Kavaklıdere, Tunalı Hilmi Cad. 83/A, Çankaya

5- Üçler Tavuk

ucler tavuk kult mekanlar

Tunalı’da ödediğin paranın yarısıyla Ulus’ta kusana kadar yediğin yer. Getirdikçe getiriyorlar. En sevdiğim esnaf, eli bol gönlü geniş. Öğleden sonraya da döner bitiyor. Tulumba tatlısı da güzel diyorlar. Diyenlerin yalancısıyız elbet.

Anafartalar Cad./tahtakale Sok. 1/A, Altındağ/Ankara

6-Atatürk Orman Çiftliği Kokoreççileri

aoc kult mekanlar

İlk kokoreçi yediğimiz yer çoğumuz için. Galatasaray UEFA’da maç alınca ailecek bayraklarımızla Kızılay’a iner, bağırmaktan yorulunca ve acıkınca da hoop AOÇ’ye kokoreçe. Sıra sıra çok mekan var, sokağa girdiniz mi kokmadan çıkmanızın imkanı yok. Kokoreç sırası için rakam tutuştururlar elinize. 17’nci sırayı beklemişliğimiz var. Yanıbaşı inşaat, toz toprak artık. Çocukluğumun tadı yok fakat yine de burada kokoreç yemek Ankaralılığın şanından.

7-Aspava

asapva kult mekanlar

Aslının hangi dükkan olduğuna dair çeşitli dedikodular mevcut, ama sevdiğimiz lezzet ortak: Aspava. Geçen sene bir İstanbullu arkadaşa yedirdik, “bu muymuş Aspava” dedi. Yani bu tadı sadece Ankaralıların anladığına hemfikiriz.

Barbaros, Esat Cd. No:110, 06680 Çankaya

8- Papillon Pub

papillon kult mekanlar

Olgunlarda artan mekanlara direnen bir güzel pub. Müdavimleri arasında yine her yaştan insan görüyoruz. İçeriye girince gerçekten bir yıllanmışlık seziyorsunuz. İlk dekoruyla olduğu gibi duruyor.

Olgunlar 9/A
0531 383 7524

Artık yok: Atakule Kumpircileri

atakule kult mekanlar

Dreamland’çiler bilir. Ankara’da kumpir yemeye Atakule’ye gidilirdi biz küçükken. İsimlerini hiç hatırlamıyorum ama lezzeti dün yemişim gibi aklımda. Şimdi yenileniyor Atakule ama bu eski geleneğin döneceğini sanmıyorum. Atakule neden yıllara meydan okuyamadı onu da bir başka yazıya artık.

Buralara gitmeden Ankaralı olamıyorsun diyorlar. Öyle bir şey yok, ama gidersen daha fazla Ankaralı olursun., bu da bir gerçek 🙂


Reklam içermemektedir.

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

    Bir Cevap Yazın