Pusu'laMekan

Uygulamalı Kültür Müzesi | Yaşayan Müze

Gerek dünyanın sayılı müzelerinden birisi olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi, gerekse daha ülkemize özel MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Hava Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi bünyesindeki 50’nin üzerindeki müzeyle “Müzeler Şehri” olarak anılan ve bilinen Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı bu müzelerden beşine ev sahipliği yapıyor. Bu beş müzenin içerisinde ise rehberler eşliğinde ve pek çok etkinlikle dolu dolu gezebileceğiniz Beypazarı’ndaki uygulamalı kültür müzesi “ Yaşayan Müze ” dikkat çekiyor.

Fotoğraf: safakkurtulus

Türk kültürünün somut ve somut olmayan kültürel mirasını korumak ve yorumlamak amacıyla 2007 yılında kurulan Yaşayan Müze’nin merkezinde kültürü bütünsel bir bakışla sergileme ve aktarma düşüncesi yer alıyor. Bu bağlamda ziyaretçiler eski tarihimizi tanımanın yanında o dönemlere ait pek çok yaşantıyı ve geleneği de gözlemleme şansına erişiyor. Ayrıca müze sergileme teknikleri, koleksiyon yöntemi gibi bir çok konuda da Türkiye’de öncü ve deneysel çalışmalarda bulunuyor.

Fotoğraf: ingilizcecy

Peki “Hayat” ve “Çardak” isimli iki kattan oluşan ve her odanın başka dünyalara açıldığı Yaşayan Müze’de bizleri neler mi bekliyor?

Öncelikle konağın girişinde masallarla bizleri Keloğlan’ın Annesi karşılıyor. Akabinde ilk kat olan Hayat Katı’na giriş yapıyorsunuz. Hayat Katı’nda Kışa Hazırlık Mutfağı Bölümü, Orta Asya geleneklerimizden Kurşun Dökme Bölümü ve uygulama yapabileceğiniz Ebru Bölümü, Hititlerden beri kullanılan baskı yöntemleriyle kendi çanta ve örtülerinizi oluşturabileceğiniz Ihlamur Baskı Bölümü ve el yapımı geleneksel Hediyelik Eşya Bölümü sizleri bekliyor.

Üst kat olan Çardak Katı’na geçtiğimizde ise Beypazarı Yeni Gelin Odası, masal geleneğimizin yaşatıldığı Masal Odası, Mangala, Üç Taş gibi geleneksel çocuk oyunlarının oynatıldığı Oyun Odası ve Osmanlı geleneklerimizin olmazsa olmazlarından Hacivat ve Karagöz’ün olduğu Gölge Oyunu Odası bizleri bekliyor.

Ayrıca oyun ve oyuncak üzerine sohbetler edebileceğiniz Affan Dedenin Dükkanı çocuklar için büyülü bir atmosfer oluştururken Bizim Kahve de ailelere keyifli ve lezzetli vakit geçirebilecekleri bir ortam sunuyor.

Gelelim Yaşayan Müze’nin ailelere ve çocuklara sürprizine…
Yaşayan Müze bu yarıyıl tatilinde 15 gün boyunca 15 farklı oyun ve pek çok eğlenceli etkinlikle sadece çocuklar için değil çocukluğunu özleyenler için de özgür bir oyun dünyası ile kapılarını açıyor ve geçmişin oyunlarına ya da oyunlarla geçmişe götürmeye hazırlanıyor. Hımbıl, Cicoz, Arapsaçı, İp Bağlama, Dokuztaş, Vınvın gibi oyunlar sizleri çocukluğunuza götürürken minikleri ise sanal dünyanın dışında, gerçek oyunlar ve oyuncaklarla buluşturmuş olacak. Sayışacak ve ebe olacaksınız. Mızıkçılık yapmak yok cezanız ne ise uyacaksınız.

Fotoğraf: peril.ce

En iyisi siz ne yapın biliyor musunuz?

Her şeye küçük bir es verin ve bu hafta sonunu ailenize adayıp bir nebze şehir ve AVM yaşamından uzakta farklı bir şeyler yapın. Çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve dolu dolu bir gün yaşayın. Bununla birlikte tabi ki naçizane teklifimiz sadece aileler için değil. Yoğun iş hayatından bunalmış güzel insanlar, finallerden yeni çıkmış üniversiteli arkadaşlar, çocukluğunu ve gençliğini özleyenler hayatla boğuşurken bazı şeyleri ihmal etmeyin. Eminiz ki bir günlük nefes almak sizlere de çok iyi gelecektir. Unutmayın hayat her şeye rağmen ihmal edilmeyecek kadar güzel.

Kendiniz gibi güpgüzel bir hafta sonu geçirmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda ve etkinliklerde görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın !


Yaşayan Müze | Facebook | Instagram

Bir Cevap YazınMekan

Mekanlar ve Hikayeler X | ODTÜ: Gönülçelen

Cem, sahnenin arkasında grubu Blue Moon ile birlikte çalma sırasını bekliyordu. Sahnede ise Little Lion, Toto’dan Africa’yı yorumluyordu. Grubun vokalisti, uzun saçları, simetrik bıyığıyla fena...

Pusu'la

Eski Ankara Esnafı II: Kalaycılar Baharat

Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezi olan baharatın tarihçesine bakıldığı zaman, ilk kullanıldığı yer Uzak Doğu olarak görülür. Baharat kullanımı kayıtlı tarihten çok daha öncesine dayanıyor. İnsanoğlu,...