Pusu'la

Unuttuğumuz Mekanlar Semt Pazarları

Anne-babanızın elinde pazar torbalarıyla eve geldiği günü hatırlar mısınız hiç? Belki de birçoğunuz annenizin peşinde o torbaları taşımıştır bile.

Semt pazarları, küçük şehirden Ankara’ya okumaya gelen öğrencilerin ilk zamanda eksiğini duyduğu veyahut gözlerinin çevresinde göremediği bir durum; sabah işe gitmek için çıkıp akşam eve dönerken, bir an önce dinlenmek kaygısıyla göz ardı edilendir. Her ne kadar alışveriş merkezleri tıklım tıklım olsa da pazar yerleri de bir o kadar kalabalıktır. aslında Binalar arasında üstü kapalı, belediyeye ait spor salonu büyüklüğünde bir yere sahiptir, bu pazar yerleri. Dışarıdan bakıldığında bir festival havası içinde, satıcıların sesleri kulaklarınızda çınlarken yapılan pazarlıklara şahit olursunuz. İçine girince hatta iki tur attıktan sonra pazar yerinin atmosferine alışırsınız .

Semt pazarlarında her türden insana rastlamak mümkündür. Sadece Ankara’nın ev hanımları ve işçi kesimi değildir pazar yerini dolduran kalabalık. Emekli öğretmenlerden tutun işten erken dönen çalışanların haftalık sebze-meyve alışverişini karşıladığını görürsünüz.

Bugün size en yakın olan bir semt pazarına konuk olun. Düşündüğünüzde böyle yerler var mı dediğinizi duyar gibiyim. Her semtin haftanın belli günleri pazar yerinde satıcıların sesleri yükseliyor. Eskisi gibi bağırmak serbest olmasa da pazarlık etmenin, alışverişin yanında sıcacık bir sohbetin durağı olabiliyor bu pazarlar.

Her ürünün çeşidini bulmak mümkün. Her tezgah ayrı bir renk cümbüşü. Semt pazarları, babasının yanında çalışan gençlerden tutun, tornetçilik kelimesine şahit olabileceğiniz bir ortamdır. Bu pazarlarda, kendi eliyle ürettiği ürünleri satan köylü satıcılarla birlikte toptancı satıcılara da rastlamak olasıdır.

Gözünün kestirdiği bir tezgaha yavaştan yaklaşırsın. Eline alıp baktıktan sonra koklarsın. Mis kokan bir domates. Tek tek seçerek poşete doldurursun. Hiç tanımadığın satıcıyla ayaküstü dünyayı devirirsin. Tartılıp verilen poşetini alıp fiyatını ödeyerek güler bir yüzle ayrılırsın tezgahtan. Ama sürekli uğradığın bir yerse sen gitmeden hazır edilmiş bile olabilir alacakların. Bir diğer tezgahta hemşehrinle karşılaşıp tanımasan da bir bardak çayı paylaşırken bulabilirsin kendini. Peki, bu semt pazarlarının saati ve yerleri neresi derseniz şöyle bakalım:

Çankaya Belediyesi Pazar Yerleri Açılış Kapanış Saatleri

Yaz Dönemi 1 Nisan – 31 Ekim
Üstü Açık Pazar Yerleri 07.00 – 20.00
Üstü Kapalı Pazar Yerleri 07.00 – 21.00

Kış Dönemi 1 Kasım – 31 Mart
Üstü Açık Pazar Yeleri 07.00 – 19.00
Üstü Kapalı Pazar Yerleri 07.00 – 20.00

Ümitköy, Ayrancı, Dikmen, Sıhhıye gibi pazar yerleri için Çankaya Belediyesinin saatleri bunlar. En çok bilinen semt pazarı Sıhhıye Pazarı olsa gerek. Kızılay’a yakınlığı nedeniyle geçerken çoğu zaman uğrak yerimiz oluyor. Ve Ankara bu kadarla da sınırlı değil. Her semtin birden fazla semt pazarı günleri var.

Mamak Boğaziçi Pazartesi DuraliAlıç Açık Semt Pazarı DuraliAlıç Mahallesi Şehitler Caddesi Üzeri
Kayaş Çarşamba Bayındır Açık Semt Pazarı Bayındır Mahallesi 133 Sokak Üzeri
Yenimahalle Batıkent Salı İnönü Pazarı İnönü Mahallesi Batıkent
Pursaklar Merkez Cumartesi Tevfik İleri Pazarı Merkez Mahallesi Atatürk Caddesi
Sincan Sincan Pazartesi Pazartesi İstasyon Mahallesi Semt Pazarı İstasyon Mahallesi 706/1 Parsel Edip Sokak İle Erkut Sokak Arası
Çankaya Cebeci Perşembe Cebeci Pazarı Geçim Sokak ile Geçit Sokak Arası
Keçiören Merkez Salı Gazino Pınarbaşı Mahallesi Gazino Durağı
Altındağ Siteler Pazar Beşikkaya BeşikkayaMahallesi 459-458-461. Sokaklar arası

 

Ankara’nın ilçelerinin belli başlı semt pazarlarını kısaca bu şekilde görmekteyiz. Ancak liste uzayıp gitmektedir. Ankara’daki semt pazarları, şehrin görünmeyen yüzü, sayılarının ve ziyaretçilerinin fazlaca olduğu yerlerdir. Listenin tamamına T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sistemi üzerinden ili Ankara seçerek ulaşabilirsiniz.

Not: Fotoğraflar Emek Semt Pazarı’ndandır.

Bir Cevap Yazın
Pusu'la

Gitmenin ve Kalmanın Müzesi: Baksı

Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...