Pusu'laMekanGurmeSponsorlu

Türkiye’nin ilk vegan kahvecisi Ankara’da: Veggy Delivery

Veganlık, hayvansal hiçbir ürünün tüketilmediği bir beslenme, daha doğrusu bir yaşam biçimi. Vegan terimi ilk kez 1944 yılında Donald Watson tarafından “vegetarian” kelimesinin ilk ve son hecelerinin birleştirilmesiyle türetilmiş. Watson, aynı yıl Vegan Topluluğu’nu kurmuş ve bu yönde bir haber bülteni çıkarmış. 80 yıllık süre içinde veganlığın çok sayıda kişi tarafından benimsenmesinde Watson’ın önemli bir rol oynadığına inanılıyor. Vegan tipi beslenmeye eğilimin bir sonucu olarak dünyanın birçok şehrinde vegan restoranların sayısında artış yaşanıyor. Ülkemizde ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirler bu alanda öne çıkıyor. Ankara’da 4 ay önce açılan Veggy Delivery de en yakınımızdan bir örnek.

veggy delivery bahçe

Vegan olmayan da gelsin

Veggy Delivery, vegan restoran temasından biraz daha ayrılarak vegan kahveci konseptiyle müşterilerini ağırlıyor. Abay Kunanbay Caddesi ile Bülten Sokak kesişimde yer alan işletme, Tunalı Hilmi Caddesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İşletmenin kurucusu Gamze Hanım uzun süre kahvecilik sektöründe çalışmış. Bu tecrübesini, kendi yaşam tarzı olan veganlıkla birleştirerek bu şirin butik işletmeyi açmış. Veggy Delivery’yi kurmaktaki başlıca amacının çoğunlukla restoran şeklinde hizmet veren vegan işletmeler sektöründeki vegan kahveci boşluğunu doldurmak olduğunu ifade ediyor.

İşletmenin hedeflediği müşteri kitlesini sadece veganlar oluşturmuyor. Aksine işletme, vegan olmayan insanlara da hayvanlardan elde edilen süt, et ve yumurta gibi ürünlerin yerine benzer besin değerine ve lezzete sahip bitkisel ürünlerin tüketilebileceğini göstermek istiyor. İşletmenin açılışından bu yana geçen kısa süre içinde bunu büyük ölçüde başardığı, müşteri geri dönüşlerinden anlaşılıyor.

veggy delivery çalışanlar

Mutfakta süt üretimi

İşletmenin kahve menüsünde latte, espresso, cappuccino, caramel macchiato, mocha, americano, caramel latte ve filtre kahve gibi kahve çeşitleri mevcut. Bu kahvelerde kullanılan sütler badem, yulaf vb. bitkisel ürünlerden elde ediliyor. İthal bitkisel süt kullanan işletmelerin aksine Veggy Delivery’de bitkisel süt eldesi, işletmenin mutfağında gerçekleştiriliyor. Böylece ürün gereksiz pahalı hale gelmiyor, sadece lezzetiyle değil fiyatıyla da müşteri dostu oluyor.

veggy delivery dükkan

Tatlılar ve üç peynirli sandviç

Ana ürünü kahve olarak hedeflense de işletmenin tatlıları ve sandviçi de çok beğeniliyor. Tatlılar günlük yapılıyor ve çeşit yine günlük olarak değişebiliyor. Yine bitkisel ürünlerden yapılan beyaz çikolatalı pasta oldukça lezzetli. Tuzlu karamelli tart, tiramisu, mozaik kek ve incirli kek de oldukça rağbet görüyor. İşletme kısa süre içinde menüsüne kruvasan seçeneğini de eklemeyi hedefliyor.

veggy delivery pasta

Üç peynirli sandviçte kullanılan peynirlerden cheddar çiğ kajudan, tofu soya fasulyesinden, beyaz peynir ise çiğ bademden yapılıyor. Sandviç avokado sosla beraber doyurucu ve lezzetli bir öğün haline geliyor. İşletme, ilerleyen dönemde tezgahına daha çok sandviç çeşidi eklemeyi planlıyor. Tüm ürünlerde kullanılan peynir ve yoğurtla beraber vegan nitelikli beyaz çikolata ve sıcak çikolata da satışa sunuluyor.

veggy delivery tatlılar

Vegansanız ne mutlu; çünkü Veggy Delivery kendi elde ettiği ürünlerden sizlere lezzetli tatlar sunarak vegan işletmeler arasında önemli bir seçenek sunuyor. Vegan değilseniz ne mutlu; çünkü Veggy Delivery bitkisel ürünlerden de hayvansal ürünler kadar lezzetli tatların yapılabileceğini gösteriyor.

Daha fazlası için: Instagram

Adres: Abay Kunanbay Cad. No: 22/C, Çankaya/Ankara
Çalışma saatleri: 08.00-23.30


Lavarla mekan önerileri: Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Özgün Türkeli
Kaç Kişi Kaldık Ankara'da kitabının yazarı.

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    Cacao Reserve Mekan

    Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

    Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...