Pusu'laEtkinlikSpor

Türkiye’den Dünyaya: Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Bir tweet’te “yoğurttan sonra dünyaya yayılan en güzel Türk icadı” diye bahsediliyordu. 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne dikkat çekmek isteyen bir grup İzmirli kadının süslenerek ve bisikletlerini süsleyerek başlattıkları Süslü Kadınlar Bisiklet Turu o günden beri her yıl farklı şehirlere yayılarak büyüyor. Bu sene de 19 Eylül’de dünyada ve Türkiye’de toplam 155 şehirde aynı anda binlerce süslü kadın daha yaşanabilir kentler için pedallayacak.

Şehirlerde Egzoz Kokusu Yerine Parfüm Salın

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun temel mantığı her yıl Otomobilsiz Kent Günü’nde kadınların süslenerek ve bisikletlerini de süsleyerek şehrin belirli bir noktasından diğer tüm şehirdeki kadınlarla aynı anda hareket etmeleri ve şehri bisikletle turlamaları şeklindedir. Turların ortak amacı ise beş maddede sıralanıyor:

 1. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını :Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. 
 2. İklim Krizi’ ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini…
 3. Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak… Pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını…
 4. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını…
 5. Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini İSTİYORUZ.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na sadece kadınlar değil erkekler de katılabiliyor ancak bir şartla: Süslenilecek! Fötr şapkalı, şık takımlı beylerin de tura katılım destek vermesi bekleniyor. Bisikleti olmayanlar ise etkinlik gününde uygun fiyata bisiklet kiralayabilecekler.

Yurt Dışında “Fancy Women Bike Ride”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yurtdışında Fancy Women Bike Ride ismiyle yapılıyor ve koordinasyondan sorumlu Pınar Pinzuti’nin aktardığına göre “Dünya’da onlarca şehirde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılan bisiklet sürüşü yurt dışında yaşayan Türk kadınlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor ve ülkemizden dünyaya yayılan bu çok değerli kadın hareketi çok beğenilerek izleniyor’.

Tüm bu güzel gelişmelerin heyecanıyla Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘na bekleniyorsunuz. Grup, 19 Eylül pazar günü, saat 15.00’te, Anıtpark’tan hareket edecek. Sorularınız için etkinliğin Ankara organizatörü Pedallayan Kadınlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

  Bir Cevap Yazın

  Lavarla Aylik Bulten Kapak Pusu'la

  Lavarla Eylül Bülteni

  NEREDE KALMIŞTIK? Bunu söyleyeceğimiz günü o kadar uzun süredir bekliyorduk ki şuan ki mutluluğumuzu kelimelerle anlatmak gerçekten zor! Dile kolay tam 16 aydır görüşemiyoruz. Bu...


  Pusu'la

  Bu Pazar Kalede Şenlik Var!

  Kale Meclisi ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Kültür Sanat Çalışma Grubu organize ediyor. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve...