Pusu'laMekan

Tatlı Konuşalım: Hangi Tatlı Nerede Yenir?

Afiyetle yenen bir yemekten sonra, sıcak bir kahvenin yanında, özel günlerde ise üstüne bir mum koyabilmek için gözlerimiz hep tatlı arar. Kimisi sütlü tatlı sever, kimisi için ise tatlı dediğin şerbetli olur. Benim aklım uzaklarda diyenler tiramisu, cheesecake tayfasıdır. Sofrada hangi çeşit tatlı olursa olsun sohbetleri tatlandırır, inkar edilemez. Sevdiğim tatlıyı Ankara’da nerelerde yiyebilirim diyorsanız, buyrun şehrin en tatlı rehberine!

  • Tiramisu

Uzun yıllar boyunca tiramisunun sadece kahveli versiyonlarını yemiş biri olarak, Bosco Caffe& Tiramisu benim için bir cennet. Orman meyveli ve limonlu tiramisular için Emek’e. Yelpazeyi biraz daha genişletelim derseniz, limonçellolu süt reçelli gibi envai çeşit tiramisu için adres Pone Desserts.

Bosco Adres : Emek mahallesi 8.cadde (Bişkek) No:33/A

Pone Desserts Adres : Birlik Mahallesi 435. Cadde No : 42/2A 

  • Künefe

Tiramisudan künefeye geçmek biraz radikal oldu ancak şerbetli tatlı hayranlarının vazgeçemediği lezzetlerden künefe. Künefe için ilk durak kesinlikle Zeugma olmalı. Yanında mevsim meyveleri ile servis edilen Zeugma künefeleri için sıra beklemeye hazır olun! Hatay lezzetlerinin üstüne bir de künefe patlatırım derseniz Hattena da güzel bir seçenek.

Görsel Zeugma Künefe’nin Facebook sayfasından alınmıştır.

Zeugma Adres : Oğuzlar Mahallesi, Ceyhun Atuf Kansu Caddesi No:24

Hattena Adres : Nasuh Akar Mahallesi, Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. 41/A

  • Cheesecake

Cheesecake’im büyük, peynirine dolgun olsun, üstünde tazecik orman meyveleri dolsun derseniz adres kesinlikle Turta Home Cafe. İnsana cheesecake için kilometrelerce yol aldırtır, kendinizi Ümitköy’de bulabilirsiniz. Bonapple ise çikolata şöleni için sizi sıcacık atmosferinde çikolatalı cheesecake’i ile ağırlayacak.

Bonapple’da çikolatalı cheesecake

Turta Adres : Mutluköy Sitesi, 2. Cadde 4. Sokak No: 15

Bonapple Adres : Kavaklıdere Mahallesi, Bestekar Sk. No:39

  • Waffle

Hamuru pamuk gibi, malzemeleri tazecik bir waffle’a kim hayır diyebilir ki? Şehrin en iyi waffle’ı, yanında Illy espresso ile Waffle Corner’de. Çikolata kokulu, Belçika esintili Chocolate Art ise şehrin en naif yerlerinden. Belçika usülü waffle’da iddialılar.

Waffle Corner

Waffle Corner Adres : Gaziosmanpaşa Mahallesi, Arjantin Caddesi Turan Emeksiz Sokak No:7

Chocolate Art Adres : Aziziye Mahallesi, Cinnah Caddesi No:52 

  • Sütlaç

Üstü yanık, soğuk soğuk servis edilen bir fırında sütlaç için güzellemeler yazabilir insan. Sütlaç yemek için Hamsiköy’e gidemiyorsak, Kızılay’da Kardens’e gider meşhur sütlaçlarıyla midemize ziyafet çektiririz. Dikkat! Bağımlılık yapabilir.

Görsel Kardens’in internet sitesinden alınmıştır.

Kardens Adres : Kızılay Mahallesi, İzmir-2 Caddesi No:43

Listedeki tatlıları mutlaka başka yerlerde de yiyebiliriz, bunlar benim deneyip paylaşmak istediklerimdi! 🙂 Bu lezzetleri tadabileceğimiz alternatif önerilerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Başka tatlı- mekan önerileri ise devam yazısında gelecek. Takipte kalın!

Şimdiden afiyet olsun.

Eliçe Kılıç
Çok gezerken çok okuyanlardan.

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir