Pusu'laEtkinlikTiyatro

Tatbikat Sahnesi’nden Aşk Aptalı

Yakın geçmişine rağmen Ankara’nın önemli alternatif tiyatrolarından biri olan Tatbikat Sahnesi geçtiğimiz haftalarda yeni oyunu “Aşk Aptalı” ile sezona merhaba dedi. Orijinal adı “Fool for Love” olan Amerikalı oyun yazarı Sam Shepard’ın oyunu, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölüm Başkanı olan Jason Hale’in rejisinde sahneleniyor.

lavarla_askaptali2

Dünya çapında pek çok kez sahnelenen Aşk Aptal’ı ülkemizde de farklı tiyatrolar tarafından sahneye konmuş bir oyun. Fakat Tatbikat Sahnesi’nin versiyonundaki fark Amerikalı bir yazara ait oyunun yine Amerikalı bir yönetmenin elinden çıkıyor olması. Ayrıca oyun devlet tiyatrolarında göremeyeceğimiz kadar da cesur.

Güneşin Kızları dizisiyle hatırı sayılır bir hayran kitlesi yaratan Burcu Özberk’le birlikte Aytek Şayan iki ana karakter May ve Eddie’ye hayat verirken, Melih Efe Çınar ve Nusret Çetinel onlara eşlik ediyor. Genel sanat yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği oyunun dekor tasarımı Özlem Gezgin, ışık tasarımı Mustafa Bal, kostüm tasarımı İnci Kangal Özgür ve müzikleri Onur Yüce imzalı. Oyun 75 dakikalık süresiyle tek perde.

Aşk Aptalı Konu

May Mojave Çölün’de bir motelde saklanmaktadır. 15 yıldır kesintilerle devam eden yıkıntılı bir ilişkiye sahip olduğu Eddie onu oradan götürmek için yanına gelir. Bu çarpık ilişkiye May’in yeni sevgilisi Martin ve ikisi için kilit karakter olan ihtiyar adam da dahil olur. Yılların hesaplaşması böylelikle başlar.

lavarla-askaptali

Aşk Aptalı dramatik çatıda ilerleyen, zaman zaman da kara mizaha dönen bir yapıya sahip. Bütünlük açısından sahne çok iyi, oyuncular çok iyi. Oyunun akılda kalan taraflarından biri de bu zaten. İçten oyunculuklar seyrediyoruz. Sahnedeki dekor da, ışık da köhne bir oteli gözünüzün önüne getiriyor.

Bunun yanı sıra bir sürü konu hakkında bağıra çağıra bir şeyler söylüyor oyun. Kadın erkek ilişkisi, öteki kadın olmak, aynı baba, farklı anneler, ensest bir ilişki, üvey kardeşler, tutku dolu bir aşk, farklı eyaletlerin yarattığı karmaşa, garip aile düzenleri… Yani kısacası Amerika’nın kalp kırıklıkları. Birçok kelime yan yana geliyor ancak bence sonuç olarak Aşk Aptal’ı yüklemsiz kalıyor. Yaşanıyor ve süregeliyor sadece. Tatbikat Sahnesi birazcık da buna kafa yoruyor sanırım. Çok net göremediğimiz belki de tek başına çok büyük anlamları olmayan konulara değinmeye çalışıyor.

Havada kalan sonuna rağmen cesur söylemi ve güçlü oyunculuklarıyla görülmeli Aşk Aptalı.

Keyifli seyirler.

<Bu içerik herhangi bir ticari kaygı taşımamaktadır, içeriğin tüm hakları lavarla.com’a aittir>

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...