MüzikEtkinlikSanat

Sound of Europe Festivali kaçırılmayacak performanslarla ikinci kez şehre geliyor

Ankara’nın çok sevdiği festival bu yıl şehre ikinci kez dönüyor. Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’ın (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) kültür sanat hayatına ivme kazandırmak amacıyla geçtiğimiz sene ilk kez düzenlediği ve bu sene İzmir Büyükşehir, Kadıköy ile Çankaya belediyelerinin işbirliğinde ikinci yaşını kutlayacak olan Sound Of Europe Festivali, 22 – 24 Eylül 2023 tarihleri arasında yine Avrupa müziğinin onlarca yeni ve başarılı üyesini üç gün boyunca müzikseverlerle buluşturacak.
Lavarla - 2nd Sound Of Europe Festival
Tür ayrımı gözetmeksizin güzel müziğin ücretsiz konserlerle müzikseverlere ulaşmasını hedefleyen Sound Of Europe Festivali, bu sene İstanbul’da Alan Kadıköy’de, Ankara’da Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda ve İzmir’de Bostanlı Seyir Terası’nda eş zamanlı olarak gerçekleşecek ve festivalde 30’dan fazla konserde Avrupa’dan ve Türkiye’en 70’i aşkın sanatçı yer alacak.
Lavarla - Sound Of Europe Festival Destekçiler
Sound Of Europe Festivali’nin bu sene Ankara ayağı ise Avrupa Birliği Delegasyonu, Goethe Institut Ankara, British Council Ankara, Fransız Kültür Merkezi Ankara ile İtalya, İspanya, Avusturya, Hollanda, Portekiz, Polonya ve Lüksemburg Büyükelçiliklerinin ortak girişimi ile hayata geçirilecek.
Peki Ankaralıları üç gün boyunca neler bekliyor olacak?

Lavarla - Sound Of Europe 2 Sanatçılar3 GÜN 13 PERFORMANS

Türkiye dahil 10 farklı Avrupa ülkesinden 13 tane birbirinden farklı grup Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda üç gün boyunca Ankaralılarla bir araya gelecek.

Ukulele Ankara Topluluğu- Türkiye
22 Eylül Cuma, 18.00
Profesyonel müzisyenler ile henüz ukulele çalmaya yeni başlamış sanatçılardan oluşan Ukulele Ankara Topluluğu, Hawaii dilinde parçalara da yer verdiği renkli ve coşkulu bir repertuvarla dinleyenlere yazdan kalma bir konser akşamı vadediyor.
Candlelight Ficus – Avusturya
22 Eylül Cuma, 22.00
İlhamını Prince, Paul Simon, Jacob Collier, Michael Jackson, Parcels gibi müzisyen ve gruplardan alan Avusturyalı funk-pop grubu Candlelight Ficus, sürükleyici ve daha ilk dinleyişte akıllara kazınan pop melodileri ve arkaik soul öğeleri ile repertuvarını daima geliştiren bir projeye dönüştü. Dinleyenlerin ayaklarını yerden kesecek kadar enerjik bir performansla Ankaralı sevenleriyle buluşmaya geliyor.
Chefket
22 Eylül Cuma, 21.00
Güçlü mesajlı şarkıları, herkese dokunan sözleri ve akıllarda kalan sesleri ile dikkat çeken Chefket’in performansları coğrafya fark etmeksizin dinleyiciyi hipnotize eden bir enerji ve güce sahip oluşuyla da kulaktan kulağa dolaşıyor. 50 Cent, Marteria, Clueso ve SamyDeluxe gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşan; Farhot ve Dexter gibi ünlü prodüktörlerin ritimleri üzerinde rap ve şarkı söyleyen; Majan ve Kalim gibi yeni nesil kahramanlarla işbirliği yapan Chefket, rap ve şarkıcılığın yanı sıra blues ve soul unsurlarını birleştirerek benzersiz bir müzikal çok yönlülük sergiliyor.
Goril Reggae Band – Türkiye
23 Eylül Cumartesi, 19.00
Ankara müzik dünyasının başarılı isimlerinden ve sayılı reggae gruplarından Goril Reggae Band, dancehall, afrobeat, dub soundlarıyla harmanladığı müziğiyle kitleleri peşinden sürükleyen, özgürlüğe, sevgiye ve yaşam
enerjisine dayalı müziğini sevenleriyle buluşturuyor.
Effetto Carsico Trio – İtalya
23 Eylül Cumartesi, 19.00
Abbey Town Caz Orkestrası’nda geçirdiği 10 seneyi aşkın tecrübesini melodiye ağırlık verdiği düzenlemelerinde kullanan usta müzisyen Mirko Cisilino’nun, tenor saksafon ve klarnette Filippo Orefice ve davulda Marco D’Orlando ile bir araya gelerek oluşturduğu projesi Effetto Carsico Trio, parçalarında yer yer rock ve pop rock’a eğiliyor. Melodi tamamen ön plandayken vurmalılar ve saksafon ona eşlik ediyor.
Kid Colling – Lüksemburg
22 Eylül Cuma, 19.00
Kid Colling, henüz çocuk yaşta blues, rock’n’roll’dan etkilenen ve bugün hala bu iki tarzdan ilhamını alarak bestelerini üreten şarkıcı, söz yazarı ve gitarist. Caza olan tutkusu, güçlü ve hassas enerjisi, BB King, Stevie Ray Vaughan, Lucky Peterson gibi gitaristlerden etkilenen müziğiyle Colling, sesinin sıcaklığı ve müziğe yaratıcı yaklaşımının yanı sıra, akılda kalıcı melodileriyle blues rock dünyasında bir referans.
Sunkissed Child – İngiltere
22 Eylül Cuma, 20.00
Lübnan kökenli İngiliz sanatçı Yasmina, bilinen adıyla Sunkissed Child, kültürlerin, dillerin ve türlerin bir karışımı aracılığıyla kendinden ve hayat hikayesinden parçalar taşıyan müziğini Ankaralılarla paylaşmaya geliyor. Neo-soul, R&B, hip-hop ve cazın yanı sıra Lübnan ve Orta Doğu kültürlerinden de etkilenen Yasmina ve İngiltere’nin yükselen müzisyenlerinden oluşan grubu Sunkissed Child, duyguları, hikaye anlatımını ve enerjiyi öne çıkaran bir şov sergileyecek.
Vila Navio – Portekiz
23 Eylül Cumartesi, 20.00
Coelho Rodrigues’in sanatsal çalışmalarının adı olan Vila Navio, 2013 yılında ilk albümü Cantinho da Vila‘yı yayımladı. Vila Navio’nun müziğindeki özgünlük ve farklı ses arayışları projenin kısa süre içinde uluslararası alanda tanınmasını ve sevilmesini sağladı. Çağdaş cazla popüler müzik unsurlarını ustaca harmanlayan Vila Navio, Portekiz geleneksel müziğini 21. yüzyıla taşıyan isim olarak tanınıyor.
Doludizgin – Türkiye
23 Eylül Cumartesi, 22.00
Barış Manço’nun anısını yaşatmak ve şarkılarının orijinal düzenlemelerine en yakın haliyle icra etmek hedefiyle yola çıkan Ankaralı müzisyenlerden oluşan Doludizgin, altı kişilik ekibiyle 2020 yılında, “Manço Project” olarak son halini aldı. Doludizgin Manço Project, parçalarıyla Barış Manço’nun meşalesini sahneye taşıyacak.
Sercan Debelec Quintet – Türkiye
24 Eylül Pazar – 19.00
Yerli caz sahnesinin özgün isimlerinden, multi-enstrümantalist ve besteci Sercan Debelec, 2020’de piyano, kontrbas, trompet ve davul dörtlüsü için yazılmış ilk albümü Delusions ve sonraki yıl çıkardığı ikinci albümü A Short Story ile sahnede olacak.
Monika Bulanda Trio – Polonya
24 Eylül Pazar, 19.00
Monika Bulanda’nın müziği, farklı gelenek ve tarzlardan öğeler içeriyor. Etnik müzik serüvenine başladığı Türkiye’de uzun yıllar Kenan Doğulu, Ajda Pekkan, Mustafa Sandal, Mabel Matiz gibi sanatçılara davul ve perküsyon ile eşlik etti, caz sanatçıları ile albüm çalışmalarında yer aldı. Yıllardır caz ve etnik müzik alanında üretimlerine devam eden Bulanda, Polonya ve Türk halk müziğine özgün bir konserle Ankaralı müzikseverlerle buluşacak.
Sarp Keskiner & Jan Mittendorp Duo – Hollanda
24 Eylül Pazar, 20.00
2014’ten bu yana çeşitli değişim programları esasında müzikal birlikteliğini sürdüren ve Türkiye’de turneler düzenleyen, blues temelli yapımlar yayımlayan ikili, yerel grupları ağırladığı konserlerinde kentli blues’un çeşitli formlarından yola çıkan, elektronik müziğe uzanan performanslar sergiliyor. İkiliye festival kapsamındaki konserinde İstanbul’dan MOE JOE, İzmir’den The Old Ramblers eşlik edecek.
Deli Teli – Fransa
24 Eylül Pazar, 21.00
2019’da bir araya gelen dört müzisyenin projesi olarak başlayan Deli Teli, rock’n’roll ve geleneksel Tsifteteli’den (çiftetelli) ilham alarak Marsilya’dan tüm dünyaya güçlü elektrikli buzuki (Yunan lavtası) ve Farfisa orgunun kendine özgü sesini duyuruyor. 60’ların sonu ve 70’lerin başındaki Tsifteteli/Laïko teklilerinden esinlenen ekip, bir zamanların unutulmuş
hitlerini seslendirirken, bir yandan da repertuarlarını geliştirerek kendi tarzlarını oluşturuyor.
Lavarla - Sound Of Europe Atölyeler

ATÖLYELER VE USTALIK SINIFLARI

Bu sene içerik yelpazesini genişletmek isteyen Sound Of Europe Festivali,  konserlere ek olarak Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın katkılarıyla festival kapsamında “ustalık sınıfları” ve atölyeler de organize edecek.
Sunkissed Child – Yasmina Nahas
22 Eylül- Ankara 12.00 – 13.30 Yılmaz Güney Sahnesi
Sunnkissed Child, bir kadın bakış açısından müzik dünyasının yaratıcı ve işletme yönlerine inceleyecek. Şarkı yayınlama süreci, iş bulma ve erkek egemen bir endüstride saygı kazanma konularındaki deneyimlerini paylaşacaklar. Müzik endüstrisinde başarılı olmanın ne gerektirdiğini daha iyi anlarken, kendi müzikal yolculuğunuzda ilham verici hikayelerle de karşılaşacaksınız.
Deli Teli – Tassos Tsitsivakos
25 Eylül – Ankara 12.00 – 14.00 Yılmaz Güney Sahnesi
“Yunan popüler müziğinde ana enstrüman olarak Buzuki”
Buzukinin tarihsel gelişimi, yapımı ve Yunan müziğindeki yeri.
Rebetiko; ses, ritmler ve müzik türünün karakteristik özellikleri (canlı ve
kaydedilmiş örneklerle)
Enstrümanın zaman içindeki evrimi ve çalınma biçimi
Laïko. 1950’lerden günümüze melodilerinin evrimi (canlı ve kaydedilmiş
örneklerle)
Soru & Cevap

Sound of Europe 26 Eylül’de Hatay’da müzikseverlerle buluşuyor

Sound of Europe Festivali müziğin birleştiren ve güçlendiren enerjisini bu sene Hatay’a da taşımayı hedefliyor. Müzikseverler 26 Eylül 2023’te Hatay’da gerçekleştirilecek Deli Teli ve Jan Mittendorp & Sarp Keskiner konserlerinde bir araya gelecek. Alan Antakya işbirliğiyle Hatay’da gerçekleştirilecek konserlerin programı Eylül ayında duyurulacak.
Sound of Europe Festivali’ni Instagram hesabından ve Lavarla sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...