Kent

Sonbahar İçin Birkaç Tavsiye

Rengarenk yaprakları, mis gibi toprak kokusu, zaman zaman yağmurlu, bazen hafif güneşli dağınık havasıyla mevsimlerin en nostaljik olanı sonbahar başkente de çok yakışıyor. Açık hava etkinliklerine odaklandığımız yaz aylarından sonra ve henüz kar kış gelip iç mekanlarda ısınmaya çalışmadan, bu ara mevsimde Ankara’nın tadı nasıl çıkarılır merak edenler buraya!

1-Doğanın tadını çıkarın: Dışarıda rahatça oturabileceğiniz son mevsim sonbahar. O yüzden Ankara’da sayısı oldukça fazla olan AVM’lere kapanmadan önce bol bol açık hava yürüyüşü yapmak isteyebilirsiniz. İster dökülen yaprakların üzerine basarak ilerlerken çıkan sesleri ister yağmur sesini ister size sonbaharı anımsatan hafif hüzünlü ama umut dolu bir şarkıyı kulağınızda duyarak yürüyün. Özellikle Dikmen Vadisi, Seymenler Parkı, Kuğulu Park gibi ağaçların bol olduğu parkları tercih edebilirsiniz.

2-Devlet Tiyatroları’nın yeni sezonunu takip edin: Ankara Devlet Tiyatroları geçtiğimiz günlerde yeni sezonun programını yayınlamaya başladı. 2 Ekim’de perdelerini açacak olan tiyatroda eski oyunların yanı sıra geçen sezonda bulunmayan birçok yeni oyun yer alıyor. Ben Anadolu, Tahtsız Kraliçe, Sevda Dolu Bir Yaz, Kış Masalı bu oyunlardan bazıları. Bu oyunlardan birkaçını sonbaharda izleyebilmek için Ankara Devlet Tiyatro’larının internet sitesini takipte kalın.

3-Canlı müziğin keyfine varın: Bu sonbaharda da başkentte sevdiğiniz sanatçıların konserlerini bulabilmeniz mümkün. Ankara’da bu sonbahar sahne alacak şarkıcıların bazıları: Haluk Levent, Ezhel, Jehan Barbur, Rubato, Cem Adrian, Duman, Can Gox, MFÖ, Sertab Erener, Şevval Sam, Vega.  Son kez açık hava konserine gitmek isterseniz Haluk Levent’in Açık hava konserlerini, nostaljik bir müzik keyfini tercih ediyorsanız 90’lar Partisi Nam-ı Diğer Retro Kafası etkinliğini, rock sevenlerdenseniz 21.Rock Station Festivali’ni, müzede müzik dinlemenin tadına varmak isterseniz Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde düzenlenen Müzede Müzik Salı Konserleri’ni tercih edebilirsiniz.

Lavarla etkinlik takvimi size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

4-Kafelerde yemek ve sohbetin tadını çıkarın: Henüz bahçeleri kapanmamış olan kafelerde sonbaharın tadını yemeğiniz ve sohbetiniz eşliğinde çıkarabilirsiniz. Bu bağlamda en sevdiğim bahçeli kafeler; Mima Kafe, Kapı Ankara, Cafe Bi’Kavanoz.

5-Yağmur-kahve-kitap: şüphesiz sonbahar mevsimine en çok eşlik eden şey yağmur. Dışarı çıkmak istemiyorsanız yağmurlu bir havada bir pencere önünde damlaların düşüşünü dinleyerek kahvenizi yudumlarkan muhakkak bir kitap, mümkünse bir şiir okuyun. Özellikle Cemal Süreya’nın Sevda Sözleri kitabı tavsiyemdir!

‘Eylül’dü
Di’li geçmiş bir zamandı yaşadığımız
Adımlarımızın kısalığı bundandı
Bundandı gözlerimin durgunluğu.
Sarı sıcak cümlelerde sözün kadar yalan,
Ellerin kadar ıssız,
Sen kadar zamansız molalar veriyordum
Ve çocuksu bir bencillikti hüznümüz.

Cemal Süreya

Elif Nida Görüş
Naif bir Ankarasever

  1 Comment

  1. Bu şiir Cemal Süreya’ya ait değil Zafer Akkaş’a ait.

  Bir Cevap Yazın  Kent

  Ankara Keşif Haritası Pusula Deneyiminiz

  Lavarla 2017 yılının Ekim ayında Ankara’yı farklı biçimlerde deneyimlemeyi vadeden Pusula isimli bir keşif haritası çıkarmıştı. VEKAM ve TEDÜ Sosyal İnovasyon Merkezi’nin yanı sıra birçok...