MeselelerKadın

Sokaklar Hepimizin: Kahire’nin Balerinleri

Sokaklar hepimizin!

Size bir lüksten bahsedeceğim: Sokakta yalnız yürüyebilmek. İstediğin bir saatte, istediğin yöne ve yanında kimse olmadan gidebilmek. Kadınlar için bu, lüks sınıfına giriyor. Özellikle de coğrafyamızda, Orta Doğu’da.

The Ballerina Project

Hawaii’nin Honolulu kentinden Dane Shitagi, fotoğraf alanında son dönemin adından en çok söz ettiren isimlerinden biri. Kendini stüdyo ortamı ile sınırlamayıp, kompozisyonu şehrin dokusundan faydalanarak kuruyor Shitagi. Uzun süre yaşayıp eğitim gördüğü New York’un ardından, son zamanlarda dünyayı dolaşmaya başladı.

Dane Shitagi’nin uzun soluklu işlerinden birisi de Balerin Projesi – The Ballerian Project. 10 yılı aşkın bir sürede binin üzerinde balerini fotoğraflayan Shitagi, kadını kamusal alanda olanca estetiği ile gösteriyor. Üstelik bale gibi yoğun disiplin gerektiren, sanatın ve sporun birleştiği hayran olunası bir icraat alanına saygı duruşu ile.

Kahire’nin Balerinleri

Çevirelim yönümüzü kendi coğrafyamıza. Mısır’ın Kahire kentinden Mohammed Taher de, Shitagi’den esinlenmiş. Savannah–Georgia’daki Savannah College of Art and Design’da film üzerine aldığı yüksek lisans eğitiminin ardından New York’ta deneyim kazandıktan sonra, ülkesine geri dönmüş. Ballerinas of Cairo projesi ile de, kadınları hep özel alana itilmiş bu kentin sokaklarında balerinleri fotoğraflamaya başlamış.

Mohammed Taher amacının başlangıçta yalnızca estetik kareler olduğunu söylüyor. Ancak zamanla proje bundan çok daha fazla şey ifade etmeye başladı. Kahire’nin sert ve erkek sokaklarında, balerinlerin yumuşak ve kadın duruşları, değerlendirmeye değer bir tezat yaratıyor zira.

Fotoğraflarda balerinler sadece dans etmiyor, sokağı da geri alıyor. Tedirgin yürüyüşlerin, arkasına dönüp dönüp bakmaların, saatine göre yolunu sakin sokaklardan kalabalık caddelere yöneltmenin intikamını alıyor. Mısır sokaklarında yoğun görülen tacize karşı bir duruş sergiliyor.

Projenin diğer fotoğrafları için sizi şöyle alalım. 


This article is available in English! Click here to take a look.

Jeyan İdil Aslan
Berlin'de bir Angaralı >< Angara girl in Berlin world

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

    Ankaralı kadın komedyenler

    18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...