Pusu'laMekanKahve

“TGIF” Kahveleri: Sloth!

Ve işte haftanın son iş günü de bitiyor.. Tozpembe Perşembelerden Cuma’nın huzuruna bırakın kendinizi ve haftanın yorgunluğunu adı gibi Sloth’ta tembellik yaparak atarken çılgın hafta sonu planlarınızın üzerinden geçin veya yoksa plan yapın. Ama sizden ricam hafta sonunun hakkını verin lütfen boş geçirmeyin dedikten sonra artık adımımızı biz de Sloth’tan içeri atıyoruz.

Sloth - Mekan

Kendisi, tıpkı dünkü yazımızda pembe diyarlardan olan “Aya” gibi Güvenlik Caddesi’ni güzelleştirengillerden. Mekandan içeri girer girmez sizi güler yüzlü sahibesi Serap Hanım’ın karşılaması dışında, tamamı yine kendi çizimi ve tasarımı olan ferah, hoş, aydınlık, kütüphaneli, keyif köşeli ve yemyeşil duvarları olan bir mekan karşılıyor.

Sloth - Serap Hanım

Güler yüzlü, sevecen, samimi sahibesi Serap Hanım eski bir bankacı ve bununla birlikte oldukça becerikli, hamarat ve elinin lezzeti olan kadınlardan. Kendisine bankacılıktan – sahibeliğe uzanan hikayesini sorduğumuzda diğer hikayelere neredeyse benzer bir hikaye anlatıyor. Avrupa’da yeniden tetiklenen gençlik hayalleri, Türkiye’ye dönünce çekingen düşüncelerden uzaklaşılma ve kolları sıvayarak hedefe ulaşmak.. Farklar ise genelde destekleyen aileler olur ama bu sefer en büyük destek hayat arkadaşı Recep Bey’den geliyor. Bir diğeri ise ilk etaptaki gençlik hayalleri butik bir kafe iken sonralarda yerini butik kahveciye bırakıyor. Çokta güzel oluyor çünkü Güvenlik Caddesi’nin uzun süredir böyle renk getiren hareketlere ihtiyacı vardı.

Sloth - İsim

Ahh ! Neredeyse unutuyorduk.. Menüye geçmeden önce Sloth isminin nereden geldiğini soruyoruz hemen. Bunun üzerine Serap Hanım aslında aklında bir çok isim olduğu ama çoğunun kafe için daha uygun olduğunu söylüyor ve Sloth’un eşinin sevdiği bir hayvan olduğunu ama hiç düşünmediğini ekliyor. Sonralarda kahve ve rahatlık, tembelliğin onlarda espirili bir çağrışım yaptığının farkına varıyorlar ve en son Sloth’ta karar kılıyorlar.

Sloth - Kahve

Sıra menüsüne geldiğinde ise öncelikli olarak gözümüze Kronotrop ve Penta isimleri çarpıyor. Özellikle Kronotrop’un geniş bir damak tadına hitap eden yelpazesinin tamamına yakınını bulmak mümkün. Yoğun gövdeli, tarçın, kuşburnu ve bergamot notalı, tatlı bir armut asiditesi olan Rwanda benim favorim bu arada! Kahve konusunda Kronotrop ve Penta isimlerinin güvencesini alan Serap Hanım devamında elinin lezzetini demlemelerde gösteriyor. Benim çok sevdiğim “misafir kahveleri” sorduğumda ise dönem dönem olabileceğinin sinyallerini verip, daha önemlisi eşi Recep Bey’in arkadaşlarının Kolombiya’da kahve üretimiyle uğraştığını ve ilerisi için daha büyük planlarının olduğunu söylüyor.

Sloth - İçecekler

Gelelim kahve sevemeyenlere ve karnı acıkanlara.. Serap Hanım’ın elinin lezzetinin son yudumuna kadar geçtiği ve ne zaman öğleden sonra gitsem tükenmiş veya tükenmek üzere olan tamamı doğal ve ev yapımı olan limonatası yaz ayları için aşırı ideal ve kahve dışında en çok tüketilen içecek diyebiliriz. Bunun dışında geniş bir bitki çayı yelpazesi, normal çay ile birlikte mevcut. Soranlar için kavun çayı oldukça revaçta haberiniz olsun. Ayrıca klasik soğuk içecekler ve frappeler de bulunmakta.

Sloth - Tatlı

Kahvelerin, çayların veya limonataların yanına yardımcı unsur aradığımızda ise yardımımıza yine Serap Hanım’ın hünerli elleri yetişiyor. Günlere göre değişiklik gösterse de her gün el yapımı bir tatlı ve bir tuzlu tamamlayıcı bulmak mümkün. Bunlardan çikolatalı kurabiyeler kısa bir sürede Sloth’un vazgeçilmezleri arasına girecek gibi duruyor. Ayrıca içeceklerin yanında ikram edilen ağız tatlandırıcı tadımlık toplarda çok şeker ve muazzam. Bunun dışında menüde acıkanlar için yine tamamı el yapımı ve oldukça hoş görünümlü sandviçler bulunmakta. Öğreniyoruz kii “Pesto soslu, kurutulmuş domatesli ve mozeralla peynirli“ olanı oldukça ilgi görüyormuş. Son olarak Sloth’ta ev yapımlarının dışında oldukça iyi bir markanın dilim pastalarını da bulabiliyorsunuz diyoruz ve hopp diğer detaylara atlıyoruz.

Sloth - Keyif

Diğer detaylarda gözümüze ilk takılan şey başarılı ve modern tuvalet. Bunun dışında bence öyle bir keyif köşesi var kii kalbimi çoktan çaldı diyebilirim. Hatta şöyle söyleyeyim isterseniz. Henüz 5 aylık ufak bir bahar çocuğu olan Sloth’un kış hallerini şimdiden merak etmiyor da değilim hani. Beni kışın sık sık keyif köşesinde oturmuş, bir yandan Ankara’da usul usul yağan karı izlerken, diğer taraftan da kahvemden yudumlar alışımı yakalayabilirsiniz mesela veya kış temalı kitap okuyuşlarımı görebilirsiniz. Ve son şey olarak mekanın çalışma saatlerinin genelde 09:00 ve 23:00 arası olduğunu ekleyip sözü daha fazla uzatmadan sizleri kendiniz gibi güzel bir Cuma ve akabinde hafta sonuyla baş başa bırakıyorum. Unutmadan! Güvenlik Caddesi’ne yolunuz düşerse mutlaka uğrayın pişman olmayacaksınız ..

Sloth’un Lavarla takipçilerine bir de çekiliş sürprizi var. Merak edenler şuraya bir tık 🙂

Eğlencenizin bol olacağı, yüzünüzün bol bol güldüğü bir hafta sonuna.. Kahvelerde, yazılarda ve yarın Birisi Cumartesi mi Dedi? de görüşmek dileğiyle.. Esen kalın !

Sloth - Logo

İletişim Bilgileri :
Adres: Güvenlik Cad. No 36/A  A.Ayrancı / Ankara
Telefon: (0312) 999 1646
Facebook
Instagram

<Reklam değildir>

1 Comment

  1. Penta değil Petra olacak

Bir Cevap YazınPusu'la

Tunus Caddesi’nde Kahve Kokuları

Şehirdeki kahveci artışından aşırı şekilde memnun olduğumu belirterek merhaba demek istiyorum. Özellikle şehrin işlek noktalarından biri Tunus Caddesi’ni kahve kokusunun sarmasından daha bir memnunum. Keyifli anların...

Pusu'la

Veda Busesi: Mavi Kapı!

Ahh! Bitti bile hafta yaa.. Belki benden değil ama hadi yine iyisiniz kahveden kurtuluyorsunuz bir süre.. Var mı aramızda Cumartesi’den kalanlar veya güzel bir Pazar...