MeselelerYaşam

Sevgililer Günü Klişeleri

Belki de yılınen tartışmalı günü: 14 Şubat Sevgililer Günü. Herkes için bu kadar farklı anlam taşıyan başka bir gün yoktur sanırım. Bu sansasyonel gün kimisi için kapitalizmin bir oyununu, kimisinin sabırsızlıkla beklediği ayaklarını yerden kesecek o günü, kimileri için de hayalkırıklıklarını temsil ediyor. Hal böyle olunca bekarlara ve çiftlere özel sevgililer gününe dair sayısız klişe ortaya çıkıyor; klişe hediyeler, klişe aktiviteler, klişe filmler… Bunların en yaygın olanlarına bir göz attığınız zaman sizin de kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminiz!

O Peluş Ayı Alınacak!

Klişeler listemizin en başında o sevimli peluş ayıcık yer alıyor tabiki. Tam bir “ne alsam bilemedim” hediyesi olsa da mutlu etme garantilidir, o sevimli ayıcık gönülleri fetheder. Eğer ki kendi tarzımla klişe olayım derseniz de kendi ayıcığınızı yaratabileceğiniz Build a Bear mağazalarından dilediğiniz gibi bir peluş oyuncak yapıp da hediye edebilirsiniz.

 

Herkese Çift Olduğunuzu Haykıran Kalpli Balon

Sokakta elinde devasa, kalp şeklinde bir balonla gezen utangaç gençlerimiz sevgililer gününün vazgeçilmezidir. Bir de bunun elinde çiçek buketiyle sevgilisiyle buluşmaya giderken toplumun delici bakışlarına maruz kalan vavallı erkek versiyonu vardır. Yanından geçen insanların tebessümlerine maruz kalır, içinden İsviçreli bilim adamlarının bir an önce ışınlanmayı çözmeleri için yalvarır. Ne olursa olsun bu klişe de kalpleri  ısıtır 🙂

     

Bilumum Sevgili Objesi

Hediyelik eşya satan yerlerde her türlüsüne rastlayabileceğiniz bu hediyelerden hayatı boyunca almamış olan ya da vermemiş olan yoktur sanıyorum ki. Nedir bu objeler derseniz; üstünde fotoğraf baskılı kupa, yastık, en iyi sevgili oscarı, sevgili çeki,içinde sevimli notlar olan bir kavanoz… Hediye olarak ne alsam diye düşünürken beyinlerin yanması sonucu alınır genellikle.

 

Çıkılması zorunlu “O” Yemek

Çiftlerin sevgililer günü de olmasa yemeğe gidemeyeceklerini düşündüren bir klişedir. O gün çiftler mutlaka akşam yemeğine çıkmalıdır. Kimisi için bu romantik yemekler bir işkencedir, kimisi içinse çok özeldir. Yine de o gün tüm restoranlar-kafeler çiftlerle dolup taşar, 14 Şubatta dışarıda bekarlara yer yoktur.

    

Bir Örnek Giyinen Çiftler

Sevgililer gününde yapılan en anlamsız klişe olabilir. Hiçbir yararı olmamakla birlikte topluma zararı vardır, sinirleri bozar. Genellikle ekoseli gömlek ve kot pantalondan oluşan bu kombinin “he is mine- she is mine” veya “queen-king” tişörtü versiyonları da vardır.

     

Battaniye Selpak ve Romantik Film Üçlüsü

Anlayacağınız üzere sevgililer gününü yalnız geçirenlere özel bir klişedir. Tercihe bağlı bu üçlüye çikolata, pizza veya şarap da eşlik eder. Film olarak da genelde Bridget Jones, The Notebook veya Ryan Gosling’in oynadığı herhangi bir film tercih edilir.

    

Sevgililer Günü Karşıtları

Sevgililer gününü kutlamanın farklı bir yoludur. Yalnızların ve kalbi kırıkların sevgililer gününü protesto ederek farklı bir şekilde kutlamasıdır. Onlar için 14 Şubat bekarlar günüdür!

 

Ayşe Nur Akıncı
gezen gören, okuyan yazan

    Bir Cevap Yazın