Pusu'laMekanTasarım

Seramiği Günlük Hayata Dahil Etmek: Duygu Seramik

Ankara’da yaşıyorsanız, kahve seviyorsanız, kafelerde zaman geçiriyorsanız, Amelie’s Garden, Paper Coffee & Chocolate, Cershop, Erimtan Müzesi gibi tasarım ürünler satan yerlere gidiyorsanız büyük olasılıkla Duygu Seramik’in ürünlerine denk gelmişsinizdir. Hatta belki de Duygu Seramik’in el yapımı seramik bardaklarıyla kahvenizi yudumlamışsınızdır.

Ankara'da Seramik, Duygu Seramik, Duygu Yüce

Duygu Seramik’in sahibi Duygu Yüce on yıldır seramikle uğraşıyor. Duygu, seramiği modern yaşamın insana dayattığı tek tip olma, kusursuz olma isteği ve samimiyetsizlik gibi olumsuzluklara karşı bir çıkış yolu olarak görüyor. Samimiyet ve doğallık onun için pek çok şeyden daha değerli, örneğin o, insanlarla ilk karşılaştığında giysilerine, saçlarına, tavırlarına değil gözlerine odaklanıyor. Çünkü ona göre samimiyet ve doğallık ilk önce gözlerde yakalanabiliyor. Duygu’nun elleriyle yaptığı her bardakta ve tabakta bu samimiyeti ve doğallığı bulabiliyorsunuz.

Duygu, seramiği insanın olumsuz duygularından arınmak için sığınabileceği eşsiz bir uğraş olarak görüyor. Ancak seramiği sadece bir uğraş olarak yorumlamıyor. Ona göre seramik, günlük yaşantımıza katabileceğimiz işlevsel ürünler üretebileceğimiz bir alan aynı zamanda. Hatta bu ürünlerin günlük yaşantımızdaki sıkışmalarımızda bize küçük nefesler aldıracağına da inanıyor. Son yıllarda seramik ürünlere artan ilgiyi de buna bağlıyor. Yemek sofralarında seri üretim tabakların yanında elde yapılmış birbirinden sevimli, albenisi yüksek, iç açıcı seramik tabakların da yer almaya başladığına dikkat çekiyor. Sofra sahibinin gururla “ben yaptım”, “bir seramik atölyesinden aldım” ya da “arkadaşım hediye etti” diyerek sunduğu bu tabakların insanlara çok samimi geldiğini ve bu nedenle çok ilgi gördüğünü söylüyor. Bize sunulan tek tip olma, kusursuz olma isteği, simetri ve herkes gibi olma seçeneklerinin, elde yapılmış bu hafifçe eğri büğrü tabaklardaki samimiyetle kırıldığını belirtiyor. Samimiyetin, önyargılarımızı yıkarak farklı olan, daha zor kabul gören şeyleri daha kolay kabullenmeyi sağladığını belirten Duygu, modern yaşam içindeki yalnızlaşmaya, mutsuzlaşmaya, samimiyetsizliğe el yapımı seramikleriyle işte böyle karşı duruyor.

Ankara'da Seramik, Duygu Seramik 2

Duygu, dünyaca ünlü Mayco marka seramik sırlarının Türkiye dağıtıcılığını da yapıyor. Mayco’nun renk yelpazesi çok geniş ama en önemli özelliği kurşun içermeyen sırlar üretmesi. Duygu kendi ürünlerinde de Mayco’nun sırlarını kullanıyor. Mayco sırlarının kullanıldığı ürünler bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor. Seramikle uğraşıyorsanız çamur ve el aletleri gibi malzemeleri de Duygu Seramik’te bulabilirsiniz.

Ankara'da Seramik, Duygu Seramik

Duygu Yüce’nin seramikleriyle henüz karşılaşmadıysanız yukarıda sözünü ettiğimiz satış noktalarını ya da Buğday Sokak’taki Duygu Seramik atölyesini ziyaret etmenizi öneririz. Unutmayın Duygu, her ayın ilk haftasında atölyesinde yeni ürünlerini sergiliyor.

www.duyguseramikboya.com
Instagram: duygu.seramik
Instagram: duyguseramik.shop
Adres: Barbaros Mahallesi, Buğday Sokak 12/2

Lavarla
Lavarla, “Ankara’da hayat yok!” olarak ortaya çıkan bir şikayetin aslında gerçek olmadığını kanıtlamak üzere yola çıkan kalabalık bir ekip.

  Bir Cevap Yazın  Lavarla - Cer Kapak Görseli | (Sadibey'den Alıntıdır) Mekan

  Ocak Ayında CerModern

  CerModern ‘den herkese merhaba! 2010 yılından beri, Ankara’daki büyük bir boşluğu elinden geldiğince doldurmaya çalışan, şehrin ilk modern sanat merkezi CerModern’in etkinliklerine daha yakından baktığımız...

  Lavarla - Cer Kapak Görseli | (Sadibey'den Alıntıdır) Pusu'la

  Aralık Ayında CerModern

  Evet bildiğiniz üzere geçen ay itibariyle yeni bir bültene başlamıştık. 2010 yılından beri, Ankara’daki büyük bir boşluğu elinden geldiğince doldurmaya çalışan, şehrin ilk modern sanat...