Pusu'laEtkinlikFestival

Şenlikten Festivale | Ankara Uluslararası Film Festivali 30 Yaşında!

Baharda Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk Sineması’nın geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla (Mustafa Altıoklar, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Fatih Akın, Yüksel Aksu, Nuri Bilge Ceylan gibi pek çok üretken ve değerli isim sinema dünyasındaki ilk yıllarında bu büyük festivalden cesaret verici ödüller almıştır.) Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve Mülkiyeliler Birliği ortaklığında 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla maceraya başlayan ve bu yıl 30. yaşını kutlayacak olan Ankara Uluslararası Film Festivali, 18 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında yine Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Dünya Kitle İletişim Vakfı tarafından bu yıl da ne yazık ki ana sponsorsuz düzenlenecek olan baharın habercisi festivalin gösterimleri yine Büyülü Fener Kızılay Sinemaları’nda gerçekleşecek ve 10 gün boyunca seçkisindeki filmlerle Ankaralıları sinemaya doyuracak.

Uluslararası ünlü konukları, sinemaya uzun yıllar emek vermiş deneyimli sanatçıları, gelecek vaat eden genç yetenekleri, bilge akademisyenleri, tutkulu sinefilleri, meraklı gönüllüleri ve koca bir şehrin sakinlerini sinemanın düşsel dilinde buluşturup her yıl yepyeni yolculuklar vaat eden Ankara Uluslararası Film Festivali, bu yıl da dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden 130’a yakın filmi Ankaralı sinemaseverlerle buluşturacak.

Peki düzenlenmeye başladığı ilk yıllardaki zorluklardan ötürü Mahmut Tali Öngören’in “Çöldeki Lale” olarak tanımladığı ve Lavarla olarak bizim de bu sene yine medya sponsoru olduğumuz Ankara Uluslararası Film Festivali’nde sinemaseverleri neler bekliyor olacak?

Dünya Sineması

Her yıl olduğu gibi festivalin bu sene de en merak edilen bölümlerinden Dünya Sineması; Şubat ayında düzenlenen 69. Berlinale’in en iyilerinden oluşan Berlin Ekspresi, Uzakdoğu Sineması’nın yakın dönemdeki başarılı örneklerinin yer aldığı Daha Ötesi Yok, dünyanın önemli festivallerinden her sene özenle seçilen Dünya Festivallerinden, Yeni Alman Sineması’nın mistik sinemacılarından Herzog’un özel olarak mercek altına alınacağı Retrospektif | Werner Herzog, Vişegrad Dörtlüsü olarak bilinen Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya’dan filmlerin bir araya geldiği U4: Orta Dünya Dörtlüsü ve Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılına özel Duvar Yıkılıyorken isimli 6 alt bölümden oluşacak ve Ankaralı sinemaseverleri birçoğu ödüllü 34 yapımla karşılayacak.

Yarışmalar

Festivalin olmazsa olmazlarından yarışmalar bölümüne bu sene de ilgi oldukça yoğundu!

Festival amaçlarından en önemlisini yerine getirmek için her sene birbirinden iddialı yapımların yarıştığı heyecan dolu bölüm bu sene de 4 ana kategoriden oluşacak ve toplamda Türk Sineması’na 120.000 TL’lik destek verecek.

#Ulusal Uzun

Yerli 28 uzun soluklu başvuru arasından ön elemeyi geçen 11 yapım bu sene jüri başkanlığını ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik’in yapacağı heyet tarafından değerlendirilecek. En İyi Filmin 50.000 TL ve En İyi İlk Filmin 10.000 TL ödül alacağı kategoride Babamın Kemikleri, Son Çıkış, Yuva, Güvercin Hırsızları gibi 2018 ve 2019’a damga vuran birçok ödüllü film yarışacak.

#Ulusal Belgesel

109 başvuru arasından ön elemeyi geçen 10 filmin yarışacağı Ulusal Belgesel kategorisinde gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda Salon 4’te gerçekleşecek ve yarışmada birinciye 20.000 TL ödül verilecek.

#Ulusal Kısa

Ulusal Kısa kategorisinde ise 170 başvuru arasından ön elemeyi geçen 16 film ödüller için kıyasıya yarışacak ve gösterimler yine Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda Salon 4’te gerçekleşecek. Yarışmanın biricinsi 10.000 TL ödülün sahibi olacak.

#Proje Geliştirme Desteği

Türkiye Sineması’nın yeni yaratıcılarına cesaret vermek amacıyla festival kapsamında 2017 senesinde ilk kez düzenlenen ve 1. ya da 2. filmini çekecek yönetmenlerin 30.000 TL‘lik büyük ödül için yarışacağı kategoriye bu sene 101 proje başvurdu ve bunlardan 10 tanesi ön elemeyi geçip yarışmaya hak kazandı.

**Bütün yarışma filmlerini jüri ve seyirci birlikte izleyecektir ve gösterimlerin ardından yönetmenlerle söyleşiler yapılacaktır.

Onur Ödülleri

Bu sene Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır’a, Sanat Çınarı Ödülü Nazlı Eray’a ve Kitle İletişim Ödülü ise Gülse Birsel’e verilecek. Ödüller, festivalin 18 Nisan’da MEB Şura Salonu’nda gerçekleşecek olan açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.

İlkler ve Özel Gösterimler

Her sene Ankaralılara ilkler yaşatan festival bu sene de geleneğini sürdürmeye devam edecek. Daha Ötesi Yok bölümünden Maggie, Pop Aye ve Capri Devrimi ilk kez seyirciyle buluşacak. Bunlara ek olarak geçen yıl Sabahattin Ali belgeseliyle büyük ilgi gören Nebil Öztürk’ün festivalde bu sene Türkiye prömiyerini yapacağı filmi Nazım’ın Kanatları, Leyla Gencer’in anısını yaşatmak üzere İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirilen belgesel yapım Leyla Gencer | La Diva Turca, Emin Alper’in Ankara prömiyeri yapacak olan son filmi Kız Kardeşler, Baştan Başa, Aynı Evin Çocukları ve Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi filmleri de bu sene festivalin özel gösterimleriden sadece bazıları.

Anısına

Ayrıca festivalde yakın zamanda kaybettiğimiz sinema tarihinin önemli isimlerinden Agnes Varda ve Türk Sineması’nın usta ismi Aytaç Arman anısına özel gösterimlere yer verilecek.

Şenlikten Festivale

30. yıla özel olarak festival bu sene 30 yıl önce çölde lale açsın diye macerasına başlayan Ankara Film Şenliği’nin 30 yılda nasıl bütün şehre maal olan kocaman bir festivale dönüştüğünü bir belgeselde anlatacak. Bu bağlamda Şubat ayında “Gelin 30 Yılı Birlikte Hatırlayalım” çağrısı yapan festival ekibi geride kalan 30 yılı kentin tamamıyla birleştirmeyi amaçlıyor.

Sergi

Ara Güler’in objektifinden oluşan karelerin Nebil Özgentürk tarafından derlenmesi sonucu oluşan Zülfü Livaneli’yi Etkileyen Yazarlar Sergisi de festival kapsamında 22 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Festivalde bu sene de gösterimlere ek olarak bir çok alternatif etkinlik yer alacak!

Diğer Etkinlikler

Her sene olduğu gibi bu sene de festival, gösterimler dışında alternatif etkinliklere de yer vermeye devam edecek. Komedi Senaryosu Atölyesi, Çocuklarla Film Tamamlama Atölyesi, Yolu Festivalden Geçenler özel bölümü ve söyleşi serisi, Attila Dorsay imza günü bunlardan bazıları. Gösterimlerin aksine tamamının ücretsiz olduğu etkinliklere sadece kayıt yaptırarak katılabilirsiniz. (Kontenjanların sınırlı olduğunu belirtmeliyiz.)

Bilet ve Festival Programı

Bilet kısmına geldiğimizde belgesel, kısalar özel gösterimler ve ilk seansların 9 TL, diğer gösterimlerin ise 15 TL (Öğrenci) ila 18 TL (Tam) arasında değişen biletlerine dilerseniz online olarak buradan ya da dilerseniz Büyülü Fener Kızılay Sinemaları’na bizzat giderek temin edebilirsiniz. Öyleyse 97 farklı gösterim olmak üzere tekrar ve alternatiflerle birlikte 128 etkinliğin yer alacağı festivalde siz de yerinizi almak için daha ne bekliyorsunuz? Festivalle ilgili daha fazlasına ve detaylı tüm programa buradan ulaşabilirsiniz.

Festival ile ilgili son dakika detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz ve bununla birlikte 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Kesinlikle İzlenmesi Gereken Filmleri – Lavarla Seçkisi çok yakında yayında olacak.

Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve bizimle birlikte sinemaya doyduğunuz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Facebook | Instagram | Resmi Site

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...