Pusu'la

Sendromsuz Pazartesiler

Lavarla’da yeni bir köşeye başlıyoruz bugün: Sendromsuz Pazartesi Köşesi. Bu köşede, haftanın gelişi pazartesinden belli olur diyerek sizlere farklı alanlarda bir hafta içinde yapabileceğiniz önerilerde bulunacağız. Keyifli haftalar dileriz!

1 Kitap: Joanne Greenberg – Sana Gül Bahçesi Vadetmedim

kitap-onerisi-lavarla-sendromsuz pazartesilerYayın evi kitabı, içine doğduğu dünyanın kurumlarıyla bağdaşmayı öğrenemeyen, iletişimsizliğin karanlığında yaşayan on altı yaşındaki bir genç kızın öyküsü olarak tanımlamaktadır. Yazarın kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap, “akıl hastalarının gizleri” üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece “normal” kavramını sorgulamaya götürüyor bizi.

‘Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim …. ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk da vadetmedim. Sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir.Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır… üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur!’ (Metis Yayınları,On Altıncı Baskı,2007, s. 115)

1 Etkinlik:  JazzExpose/ 18 Ağustos 2016 Perşembe saat 20.30

antipass-jazzexpose-ankara-sendromsuz pazartesilerCerModern’de  JazzExpose kapsamında gerçekleşen konserler dizisi 18 Ağustos 2016 Perşembe günü ANTI PASS ile devam ediyor.
Vokal :Hakan Ertel
Gitar :Murat Bağcıoğlu
Klavye :Uğur Ersoy
Bas :Rauf Arısoy
Davul :Alper Perçinel

Bilet: 30 TL (1 adet Yerli Alkol dahil)
Biletler www.biletinial.com adresinde ve CerModern’de…

1 Albüm: Elliott Smith – Figure 8

Figure 8, Elliott Smith’in beşinci ve ölümünden önce tamamlanan son stüdyo albümü. 2000 yılında piyasaya sürülen 16 parçadan oluşan bu albümün ‘Son of Sam’ ve ‘Happiness’ singleları en çok dikkat çeken şarkılarındandır.

1 Film: Youth – Paolo Sorrentino

film-onerisi-lavarla-sendromsuz pazartesiler

İtalyan sinemasının başarılı yönetmen ve senaristi Paolo Sorrentino’nun yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aldığı ‘Muhteşem Güzellik’ filminden sonra çektiği Youth-Gençlik bu hafta sizin için seçtiğim film. Aslında Muhteşem Güzellik filmini izlememiş olanlar için iki film önermiş oluyorum laf arasında :). Sorrentino son yılların oldukça başarılı bulduğum yönetmenlerinden filmlerini merakla ve heyecanla bekler oldum. Sizlerinde beğeneceğini umarak filmin konusuna geçiyorum. ‘Fred (Michael Caine) ve Mick (Harvey Keitel) İsviçre Alpleri’nde muhteşem bir otelde uzunca bir tatile çıkar. Fred, emekliye ayrılmış dünyaca ünlü bir besteci ve orkestra şefidir. Mick ise vasiyetim dediği son filminin senaryosu için bir grup gençle yoğun bir yazım sürecindedir. Geçmiş, gelecek, sadakat, yaşlanma ve gençliğin çarpışmasını bu iki insanın dünyasından perdeye taşıyan film, bu büyük otel ve her biri nevi şahsına münhasır birçok misafiriyle izleyenlerini her daim canlı tutarken bir Sorrentino klasiği olarak müzik ve görüntünün ihtişamıyla büyülü bir atmosfer yaratmaktadır.’

 

Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle!

Bir Cevap Yazın
Pusu'la

Gitmenin ve Kalmanın Müzesi: Baksı

Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...