YeşilYaşamSponsorlu

Şehrin Keyfini Sür: HOP! Scooter

Temiz hava gereksiniminin arttığı bu günlerde sürdürülebilir yaşam adına her birimize görev düşüyor, özellikle de karbon ayak izimiz konusunda. Zira enerji konusu, iklim krizinde büyük pay sahibi. Doğanın tüm üyelerinin yaşama hakkına saygı düşüncesi doğrultusunda, gelişen temiz enerji kaynaklarına yönelmek ise iklim kriziyle mücadelede bizler için bir gereklilik. Toplumsal bilinç artarken şehir içi kısa mesafe ulaşımında scooter kullanımı, çevreye duyarlı bir alternatif olarak öne çıkıyor. Odağımızda Ankaralı başarılı girişim HOP! Scooter var.

Neden HOP! Scooter?

Temiz enerjili ulaşım, güçlü ve hızlı araç

Ankaralı girişim HOP! Scooter 2019 sonunda Ankara’da öncelikle Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Cyberpark’ta hizmet vermeye başladı ve zamanla çapını genişletti. Bugün artık İzmir, İstanbul, Sivas, Marmaris ve Eskişehir’de de faaliyette. Enerjinin verimli kullanılmasını destekleyen, dolayısıyla karbon salınımını azaltan güçlü ve hızlı scooterlarıyla konforlu bir sürüş sağlamak, şehir ulaşımında mikromobiliteyi yaygınlaştırmak HOP! Scooter ekibinin vizyonunda önemli noktalar. Güçlü ve hızlı scooterları, aynı zamanda HOP!’un onu diğerlerinden ayırıcı önemli özelliği. Gürültülü ve kalabalık otobüslerle korna sesleri şehir yaşamında dört yanımızı kuşatıyor. Buna karşın kısa mesafeli yolculuklar için taksi çağırmak yerine sessiz ve ekonomik bir seçeneğe yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Eğlenceli sürüş deneyimi ise cabası.

Şehir yaşamında otomobil kullanıcısı olmak demek park yeri aramak, trafikte dakikalarca beklemek, zararlı emisyona neden olmak demek. Özellikle tek kişilik yolculuklarda çevreye zararı olmayan, fazla yer kaplamayan, kolay taşınır ve park edilir mikro araçlara yönelmek pek çok açıdan daha avantajlı. Bisiklete sevgimiz de hep bundan. Scooter ise paylaşımlı bir elektrikli araç olmasıyla da az araçtan çok sayıda kişinin yararlanmasını sağlıyor ve kişi başına düşen araç sayısını azaltıyor. Üstelik sürdürülebilir.

Konu yalnızca kendimizi değil, içerisinde yaşadığımız çevreyi ve en başta doğanın yararını da düşünmek olunca, yaşam tarzımıza scooterı dahil etmek, zamandan kazandırdığı gibi temiz enerjili ulaşıma dahil olmanın doyumunu da yaşatıyor. Elbette dünya çapında çevre bilinciyle hareket etmeyen şirket ve devletlerin kontrolsüz faaliyetleri devam ederken bizlerin kendi yaşamlarımızdaki çevreci davranışları her şeyi bir anda değiştiremez ancak, değişim dalga dalga yayılabilir.

Kullanışlı ve zevkli tasarım

HOP!’u kullanmak için öncelikle uygulamayı indirip kaydolmalısınız. Ardından karşınıza oldukça faydalı kısa bilgiler çıkıyor; bu bilgileri okuyarak HOP!’u nasıl kullanacağınızı, hangi adımları izleyeceğinizi, yolculuk esnasında dikkat etmeniz gerekenleri kolayca öğrenebiliyorsunuz. Kaydolma işleminden sonra kredi kartınızı tanımlayarak scooter kiralayabilirsiniz. Uygulamanın sade ve zevkli tasarımı kolay kullanılmasında etkili. Ayrıca HOP!’un scooterları gibi logosu ve uygulaması da kırmızı renkte. Kullanmaya başlamadan indirim alternatifleri için uygulamadaki promosyonlar bölümünü ve HOP Instagram sayfasına göz atmayı ihmal etmemeli. Ayrıca HOP!’un scooterları gibi logosu ve uygulaması da kırmızı renkte. Kırmızı rengi geçtiğimiz haftalarda Ankaralılar olarak seçtiğimiz yeni otobüs ve tabela renklerinden anımsayacaksınız. Ankara sokaklarında bir uyum yaratan bu ortaklık çevremizde varlığını sürdüren karmaşa karşısında hoş bir ayrıntı.

hop scooter

Fotoğraf: Öykü Göğer

Önce güvenlik

Yaygınlaşmaya başladığı dönemden itibaren scooterlar özellikle gençlerle çocukların ilgisini çekti. Öte yandan örneğin kaldırımlara gelişi güzel bırakıldıkları için birtakım düzenlemelere de ihtiyaç doğdu. Ancak ulaşım aracı olarak bir anda yaygınlaşan scooterların heyecan yaratması kaçınılmaz; düzenleme gerektirmesi ise olağandı. Scooterların hem sürücüleri için hem de çevresinde bulunan kişiler için daha güvenli hale gelmesi adına Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz Haziran ayında bazı düzenlemeler getirdi. Azami hız sınırı 25 kilometreye, kullanım yaşı 15 yaş üzerine çekildi; kaldırımlarda kullanım yasaklandı. Alınan kararlara paralel olarak HOP! uygulaması da size önerilerde bulunuyor, güvenliği ön plana alıyor. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda ise 0850 8855 HOP üzerinden müşteri ilişkileri ekibinden 7/24 destek alıyorsunuz.

Çevreye duyarlı alternatifleri yalnızca birkaç kez deneyimlemekle kalmayıp günlük hayatımıza dahil ettiğimiz bir alışkanlık haline getirmek önem taşıyor. HOP!’la siz de şehrin keyfini sürebilirsiniz. Tabii, kask takmayı unutmayın!

Hop! uygulamasını şimdi indirmek için tıklayın.


Web sitesi | Linkedin | Instagram


Kapak Görseli: Sema Çavdar

Başkentte bilincin yıllar içinde arttığını gösterecek bir yazıya göz atmak için: Ulaşım Bir Şehrin Ruhudur: Ankara İçin Öneriler

Bir Cevap Yazın