Pusu'laMekan

Şehrin İlk Kaktüs Kafesi Açıldı!

Son zamanların en popüler bitkisi kaktüs namı diğer succulent sonunda Amelie’s Garden ile bizim şehrimize de geldi. Hırvatistan’da başlayıp Ankara’da devam eden uzun soluklu bir hikayenin yeni duraklarından biri olan Kavaklıdere’deki mekan, Eylem Hanım, Emel Hanım ve Ferhat Bey’in göz bebeği olmasının dışında mutfaktaki yiyeceklerin yaratıcılarıdan, sanatçı, tasarımcı ve mimara kadar birçok gizli kahramanın da izlerini taşıyor.

Başçavuş Sokak’taki 40 yıllık bir apartmanın teras katında, yurtdışında gördükleri bir Succulente yönelik ilgi 1,5 senede yüzlerce Succulent’in terası doldurduğu bir tutkuya dönüşüyor. Üzerine bir de estetik kaygılar eklenmeye başladığında Succulentlerin içinde kendilerini göstereceği seramikler de evde yapılmaya başlanıyor.

Son zamanlarda kaktüslerinin eve sığamamasıyla birlikte çözüm arayışlarına başlayan ekibin kaktüs dışındaki bir diğer tutukularıysa kahve. Dünyanın dört bir köşesinden gelen kahve çekirdeklerinin kokusunun doldurduğu terasta bu tutkular birleşince Amelie’s Garden da böylece kendini tanımlamaya başlıyor.

Amelie’s Garden Pop-Up-La’da

Kafe öncesi bizim düzenlediğimiz Ankara’nın ilk gezgin ve tasarımcı dostu tasarım pazarı Pop-Up-La dışında Ayrancı Antika Pazarı, Cermodern Tasarım Pazarı ve Neva Palas Tasarım Pazarı’nda da yer alıyorlar.

İsimlerinin nereden geldiğini sorduğumuzda ise tahminimizden çok daha güzel bir hikaye ile karşılaşıyoruz. Ferhat Bey eşi Emel Hanımı ünlü film Amelié’deki Amelié karakterine benzetiyor. Amelie’nin hem isim hem de görünüş açısından Emel’e benzerliği nedeniyle Emel Hanım’ın terası da mekan da Amelie’s Garden’a dönüşüyor.

Gelelim kafede bizleri nelerin beklediğine. Özellikle belirtmeliyiz ki yeni olmalarına rağmen çeşitler şimdiden epey tatmin edici. Kahve olarak 3. nesil demlemeleri kullanılıyor. Kahvenin yanı sıra mis kokulu bitki çayları da mevcut. Gittiğimizde çaylardan birçoğu bitmişti, umarız sevilen çaylarının stoklarını hep korurlar.

Ev yapımı tatlılardan incirli ve balkabaklı cheesecake denenmesi gereken lezzetlerden. Genelde kafelerde menüde çok çorbaya rastlamayız fakat Amelie’s Garden’da mevcut. Keçi peynirli balkabağı çorbaları şimdilik şehirde ilk gibi gözüküyor.

Ayrıca Mama’s Bojniak’ın Boşnak Börekleri’nin yanında günlük yapılmış ev yapımı çörek ve poğaçaları da bulmak mümkün.

Menüde sağlıklı detoks ve vegan ürünler de var. ColdFusion markası’nın salataları, soğuk sıkım sebze ve meyve suları, chia puddingi ve atıştırmalıkları da menüde yer alan lezzetler arasında.

Mekanda şuan 200 çeşit succulent türü bitki bulunuyor. Bitkilerin yanı sıra çeşitli tasarımcıların ürünlerini de bulmak mümkün. İlerleyen zamanlarda kaktüs dikimi ve bakımıyla ilgili atölyeler de düzenleyeceklerini söyleyen Ferhat Bey, bize evlerde kaktüs bakımının ipuçlarını da veriyor:

Unutmadan ekleyelim, Amelie’s Garden hafta içi her sabah 7 buçukta kapılarını açıyor. İşe giderken yolunuzun üstü ise taze kahveleri eşliğinde güne başlamanızı tavsiye ederiz.

Adres: Şili Meydanı Güneş Sokak No:3/A Güvenevler (Kuğulu Park’ın Ayrancı’ya doğru 100 metre üstü diyelim)

————————

Fotoğraflar için Işıl’a kucak dolusu sevgiler 🙂

 

1 Comment

  1. Sokağımızın köşesinde byle bir yer açılmış olması ne şahane. Henüz gidemedim ancak her önünden gelip geçişte boynum kopuyor bakıcam diye. En yakın zamanda ordayız . Çok müşteri, bol kazanç dilerim. Mahallemize açılan bu güzel mekana gidelim ki onun varlığını sürdürmesini sağlayalım.

Bir Cevap Yazın
Lavarla - Cer Kapak Görseli | (Sadibey'den Alıntıdır) Mekan

Ocak Ayında CerModern

CerModern ‘den herkese merhaba! 2010 yılından beri, Ankara’daki büyük bir boşluğu elinden geldiğince doldurmaya çalışan, şehrin ilk modern sanat merkezi CerModern’in etkinliklerine daha yakından baktığımız...