Pusu'laEtkinlikFestival

Şehrin En Bağımsız Festivali | !f Ankara

Son 15 yıldır kültür, sanat hayatına yeni bir soluk getirerek dünyanın her yerinden yılın en çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluşturan ve bu yıl 16. yılını 34 ülkeden 146 yönetmen ve 126 filmle 5. kez İş Bankası Maximum Kart’ın ana partnerliğinde düzenleyen şehrin en bağımsızı !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nin Ankara ayağı 2 – 5 Mart 2017 tarihleri arasında yine Armada Cinemaximum’da gerçekleşecek.

Festival, birkaç yıl önce !F’te yapılan Alejandro Jadorowsky röportajından esinlenerek bu yıl “İyileştiren Şeyler” temasıyla yola çıkıyor. Bununla birlikte festivalin bu yıl öğrenci arkadaşlara çok güzel bir de sürprizi var. Öğrenci kimliğini gösteren If’cilere hafta içi gündüz seansları sadece 2 TL ve İş’te Üniversiteli ya da Maximum Kart sahibi öğrenciler ise aynı seansları sadece 1 TL ödeyerek izleyebilecekler.

Dilerseniz artık !f Ankara’nın bu sene ki birbirinden güzel 11 bölümüne hızlıca bir göz atalım.

#galalar

Her sene If’in en dikkat çekici bölümü olan ve dünyanın farklı yerlerinden yılın en merakla beklenenlerinin buluştuğu galalar bu sene de birbirinden iddialı tam 11 yapımla karşımıza çıkıyor. Bölümün yıldızları arasında en öne çıkan ise Ankara, İstanbul ve İzmir dahil bütün gösterimlerde kapalı gişe oynayan ve oynayacak olan T2 Transpotting diyebiliriz.

Bununla birlikte 2’si Oscar olmak üzere toplamda 22 farklı adaylıktan 13 ödülle dönen En Man Sam Heter Ove, uluslararası arenada 3 en iyi kadın oyuncu ödülü olmak üzere toplamda 5 ödüllü Christine, Natalie Portmanlı Planetarium ve 12 farklı ödüllü Certain Women tamamı izlemeye değer galalar bölümünün bize göre bir tık daha öne çıkan filmleri.

Ayrıca Any Lee’nin Billy Lynn’s Long Halftime Walk’ı, Love Scherfig’in Their Finest’i ve Sarah Adina Smith’in Buster’s Mal Heart’i de bölümün diğer güzel filmlerinden bazıları.

#keşif

Festivalin 10 yıldır en merakla beklenen bölümlerinden birisi olan ve ilk veya ikinci filmlerini yapmış olan yeni auteur’leri keşfetmeyi amaçlayan keş!f bu sene Ankara’da 6 yapımla karşımıza çıkıyor. Bunlardan yılın keşfi seçilen “Lantouri” ile Mısırlı yönetmen Tamer El Said’in Jüri Özel Ödüllü ve SİYAD Ödüllü filmi Akher Ayem El Medina bölümde birazcık daha öne çıkarken, Anashim Shehem Lo Anı, Corki Dancingu, El Futuro Perfecto ve Dao Khanogo da bölümün diğer güzel filmlerini oluşturuyor.

#aşkvebaşkabi’dünya

!f İstanbul’un iki yıl önce başlattığı ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı bölümün bu seneki 7 filminden 4’ü Ankara’yı ziyaret ediyor. Bunlardan yarışma birincisi seçilen The War Show bölümün en önemli filmi konumunda. Bununla birlikte Rat Film ve Death In Terminal de bölümün izlenmeye değer diğer başarılı yapımlarını oluşturuyor.

#diğer

Bunların dışında festivalin “Karalık&Köşeli” , “Gökkuşağı” , “Oyun” , “Ev” , “Sanat Hayat İçindir” , “Özel Gösterimler” ve “!f Kült” gibi bölümlerine bu yıl ek olarak “Yaratıcı Belgeseller” bölümü eklendi.

Bu bölümlerin arasından ise Will Sharpe’in son filmi The Darkest Universe’in başı çektiği “Karanlık&Köşeli” ile özellikle bu sene başta !f İstanbul olmak üzere !f Ankara’da da Below Her Mouth ve Lovesong filmleriyle queer sinemayı temsil eden ve bilinçlendirmeyi amaçlayan “Gökkuşağı” bölümü bu sene diğer bölümlere göre öne çıkanlar arasında diyebiliriz.

Gelelim veda öncesi son söyleyeceklerimize. Her ne kadar Planetarium, La Tortue Rouge, Welcome to Norway ve T2 Trainspotting filmlerinde biletler tükenmiş olsa da keyifli bir festival süreci geçirmek hala fazlasıyla mümkün. Bu yüzden bir an önce bütün programa göz atıp çok geç kalmadan şehrin en bağımsız festivalinde yerinizi garantiye almayı unutmayınız.
Tüm Program
Festival Bileti Satın Al

Bunun dışında özellikle bu sene öğrenci arkadaşlarımızın kaçırmaması gereken bir sene olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bununla birlikte !f Ankara 2017’nin “Muhakkak İzlenmesi Gereken 10 Filmi” yazımız için bizi yakından takip etmeyi de ihmal etmeyiniz.

Galalara doyduğumuz, kâh gülüp kâh hüzünlendiğimiz, birlikte keyifli bir festival geçirmek ümidiyle. Bir sonraki !f yazımızda, festival ve yeni etkinlik yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayınız!


 

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir