Kent

Şehrin Duvar Sanatı: Ankara’nın Graffitileri -I-

Graffiti, yani son zamanlarının altın çağını yaşayan sokak sanatı. Artık birçok galeride düzenli olarak sokak sanatı sergileri varken ve Instagramda “graffiti” ve “streetart” hashtag’i ile yapılan paylaşımlar 60 milyon adede dayanmışken böyle bir dosya olmazsa olmazdı.

Ankara’da da görülmeye pek değer graffitiler varken bunu herkes bilmeli dedik ve başladık. Ama Banksy kimdir bilmeyene uzaylı gözüyle bakmadan önce graffiti hakkında biraz bilgi verelim;

Graffiti’ye genel olarak ‘bireysel görüşün kamu alanlarına izinsiz olarak yazılması’ anlamı verilse de sprey boyalı versiyonu durumun son halidir. Buradan da 1970’lerde New York’ta değil de daha önceki yıllarda ortaya çıktığı anlaşılıyor, çünkü bazı mağara resimlerini graffiti sayanlar da var.

Yine de Banksy‘nin bu sanatın öncülerinden biri olması gerçeği değişmiyor. Kendisi dünyanın en esrarengiz sanatçılarından biri ve hakkında İngiliz olması dışında neredeyse hiçbir şey bilinmeyen efsanevi bir sokak sanatçısı. Ünlü olmayı reddedip, maskesinin ardına saklandıkça dikkatleri daha çok üstüne çeken bir aktivist.

Graffiti Gündemi

New York, Berlin, Londra, Seattle ve hatta İstanbul gibi şehirlerde graffiti turları düzenleniyor. Birçoğumuzun ilgiyle takip ettiği favori graffiti sanatçısı ve eserleri var. Pera Müzesi’nin “Duvarların Dili’’ sergisi zamanında yılın en çok ziyaret alan, konuşulan ve resimleri sosyal medyada paylaşılan olaylarından birine dönüşmüştü.

Kısacası graffiti sanatı artık her yerden karşımıza çıkan bir ifade biçimine dönüşmüş durumda. Bir zamanlar fazlaca gündemde olan “Graffiti sanat mıdır?” tartışması uluslararası platformlarda konuşulmuyor bile. Çünkü sanat olduğunu kabul ettik. Artık konuştuğumuz konular graffitinin yasal olup olmadığı ve sınırları ile dolu.

Graffiti kariyerine 1970’lerde New York’ta metro trenlerine graffiti çizerek başlayan “Irak crew” üyelerinden birinin sözleri, graffiti sanat tarihini en iyi şekilde özetlemiş;

Graffiti; görsel sanatların rock and roll’udur, Amerika’dan çıkmıştır ve son 40 yıldır yükselişini tam gaz sürdürüyor.”

O halde sokaklardaki o saklı sanatı görme vakti. Ankara’nın sözde ‘gri’ havasına çalışmaları ile renk katan, Ankara’yı güzelleştirme çabamızda sanatı ve emeği geçen Snack, Stak67, Wzr, Saint & Sabo, Atione, Hoomie, Baker ve Keha‘ya teşekkür ederiz. Eğer yolunuz düşer de bu harika çalışmaları fotoğraflama şansınız olursa, paylaşımlarınıza #lavarla etiketi koymayı unutmayın.

Görsellerin hazırlanmasında emeği geçen Kerem Ataay ‘a teşekkürlerimizle.

Devamı gelecek.

 

Snack – 2017 -Eryaman – Ufuk Arslan Anadolu Lisesi


 

Stak67 – 2017 – Eryaman – Ufuk Arslan Anadolu Lisesi


 

Wzr – 2016 – Eryaman – Cenk Yakın Ortaokulu


 

Stak67 & Bekla – 2017 – Bahçelievler – Seyir Cafe yanı


 

Saint & Sabo – 2016 – Keçiören – Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi


 

Atione – 2016 – Yenimahalle – Şevket Raşit Hatipoğlu Lisesi


 

Baker – 2016 – Yenimahalle – Şevket Raşit Hatipoğlu Lisesi


 

Stak67 – 2016 – Eryaman – Cenk Yakın Ortaokulu


 

Keha & Stak67 & Hoomie – 2017 – Kızılay – Demonti Otel


 

Stak67 – 2015 – Yenimahalle – Mustafa Kemal Anadolu Lisesi


 

Stak67 – 2016 – Eryaman – Cenk Yakın Ortaokulu


 

Stak67 – 2014 -Çankırı – Atatürk Stadyumu


 

Stak67 – 2015 – Yenimahalle – Mustafa Kemal Anadolu Lisesi


Bilgi Kaynağı: zeynepcansoylu.com

1 Comment

  1. 300 kelime yazıyon, onu da doğru yazsan bari.

Bir Cevap Yazın
Hıdırlıktepe ABB Kent

Ankara’nın yeni zirvesi Hıdırlıktepe

Başkent Ankara, coğrafi yapısıyla dikkat çeken bir şehir. Şehrin tam merkezinde manzarası ve tarihiyle öne çıkan Hıdırlıktepe, Ankara’nın göbeğindeki en yüksek tepe. Bir üçgen gibi...