Pusu'laFotoğraf

Şehrin Analog Rehberi

Ankara’da fotoğrafla ilgilenen birçok insanın analog fotoğrafa meraklı olması, fotoğraf camiasının teknik insanlarından sanatçılarına kadar herkesi analog ruhun içerisinde tutuyor ve bu ruhun canlılığını koruyor. O halde şehrin analog rehberini birlikte inceleyelim. 

1. “Ucuz filmi nereden alıyor bu insanlar?” dediğinizi duyuyorum. Analogcuların kurtarıcısı taze film deposu: Orfo Fotoğrafçılık!

Orfo Fotoğrafçılık eskiden bayat filmleri 1 liradan satardı.  Aaaah aaaah eski günler ama paniğe kapılmayın! Çünkü Orfo yeni tarihli filmleri de uygun fiyata bulabileceğiniz bir yer.

Adresi şöyle bırakıyorum:
Özveren Cad. 5/B Çankaya/Ankara

2. Bayat film alabileceğimiz bir yer var mı ?

Ne yazık ki Ankara’da bayat film temin edebileceğimiz bir yer bulunmamaktadır. Eskiden Aksel Fotoğrafçılık vardı, orası tütün kokulu ve borsa muhabbetlerinin konuşulduğu Orhan Abimizin dükkanıydı ancak o da bilmediğimiz sebeplerden ötürü dükkanını kapattı.

3. Fotoğraf makinelerini nereden alıyoruz?

Henüz dükkanı olmasa da Ayrancı Antika Pazarı’nda satış yapan ve bunun dışında internet satışı yapan Anıl Değer ve Ankara Pasajı’nın alt katında bulunan Medya Fotoğrafçılık’tan makine temin etmek mümkün.

Adres: Necatibey Cad. Ankara Pasajı No:8/38 Sıhhiye (Medya Fotoğrafçılık)
Adres: Güvenevler Mahallesi, Çankaya (Ayrancı Antika Pazarı)

4. Makineleri nerede tamir ettiriyoruz?

Ankara’da bu anlamda İstanbul’a göre imkanlar daha kısıtlı. Çoğu yer tamir edebileceğini söylese de parça temin edemediğinden yapamıyor ancak Tripod Fotoğrafçılık’ta hizmet veren Ali Değer Usta ve Medya Fotoğrafçılık’ta Engin Usta bu anlamda Ankaralıları ciddi derecede mutlu ediyor.

5. Peki tamam makine aldık, tamir yaptırdık, film de aldık, nerede banyo yaptırıp nereye film taratacağız? 

Ankara’da neredeyse her fotoğrafçı banyo yapıyor ama biz sizler için en temiz ve taze banyo yapan yerleri bulduk!

Real Fotoğraf  

Ankara Kızılay Metro Çarşısı’nda bulunan ve hepimizin mutlaka 1 kere önünden geçmiş olduğu fotoğrafçı olan Real Fotoğraf, yüksek tarama ve uygun fiyat garantisi veriyor.

Adres: Ankaray Metro Ortak İstasyonu No:61-B/ Kızılay

Gözde Color

Her boyutta fotoğraf baskısı imkanı sunan Gözde Color, yüksek tarama imkanı sunuyor.

Adres: Bayındır 1 Sokak, Aksoy Çarşısı No:27-34/ Kızılay

Fırat Color

Temiz banyo ve yeni tarihli film satmasıyla yıllardır Ankara Analogcuları arasında popülerliğini sürdürüyor.

Adres: Kocatepe Mahallesi, Selanik Cd No:27/ Çankaya

Büyük Fotoğrafçılık

Büyük Fotoğrafçılık Ankara’nın en eski ve köklü fotoğrafçısı sayılabilir. Bazılarınız buranın Mehmet Turgut’un ailesine ait olduğunu biliyordur. Burada da tarama ve banyo yaptırmak mümkündür.

Adres: Maltepe Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Bulv. No:40 D:33/ Çankaya

Asdoğan Fotoğrafçılık

Analogdan elini eteğini çekmiş gibi dursa da hâlâ banyo ve tarama için tercih edilen noktalardan bir tanesi Asdoğan Fotoğrafçılık. C41 yani renkli banyoda yıkanmayan siyah-beyaz filmler için elde yıkama imkanı sunuyor.

Adres:Tuna Cad. No:18-A/ Kızılay

Tüm bunların dışında Ankara’da hatırı sayılır analogsever bir kitle olduğunu biliyoruz. Arada sırada kendi aralarında etkinlikler yaptığını da duyduk. Etkinlikler için Facebook üzerinden kurdukları Analog Fotoğraf Topluluğu’na bakabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde Yedigöller’de kamplı etkinlik dahi yapmışlar. Önceden duysaydık bizler de katılırdık. Artık başka etkinliklere, hep beraber, analog ruhuyla diyelim!

Bol ışıklı kalın.

Yazıda emeği geçen Güneş Küçükbabuccu‘ya ve fotoğraflarını bizden esirgemeyen takipçilerimize teşekkür ederim.

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pusu'la

26. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması: Göç

Teknolojideki hızlı ilerleyiş ve akıllı telefonlardaki yenilikler, hepimiz için fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Özellikle sosyal medyanın anında paylaşım olanağı sunmasının etkisiyle pek çoğumuz içimizdeki fotoğraf sevgisini...

Fotoğraf

Kente Yeniden Bakmak: Vivian Maier

Mary Poppins ile İlk Randevu Vivian Maier ile nasıl tanıştım? Geçtiğimiz Ekim ayına Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) sanat galerisi Willy-Brandt-Haus’a yeni bir sergi geldi....