Pusu'laGezi

Şehri Geride Bırak: Ankara’ya Yakın Tatil Yerleri

Konstantinos Kavafis “Yeni bir ülke bulamazsın/ Bu şehir arkandan gelecektir” demiş. Yine de siz ona aldırmayın! Ankara çevresinde hem şehre yakın hem de kısa bir tatil yapıp geri dönebileceğiniz pek çok adres var. Ankara’ya yakın tatil yerleri, kısa bir macera arayanlar, bir süre uzaklaşmak ve kafa dinlemek isteyenler için ideal.

Akçakoca

Ankara’ya yakın tatil yerleri sıralamasına, Ankara’da en çok özlenen (ya da öyle iddia edilen) bir özellikle başlayalım: Deniz havası! Sakin ve huzurlu bir ortamda, Karadeniz’e karşı kafa dinlemek isteyenler için Akçakoca ideal bir seçenek olacaktır.

Nerede?: Düzce’nin Karadeniz kıyı şeridindeki ilçelerinden bir tanesi

Yolculuk Kaç Saat Sürer?: Ankara ve Akçakoca arası 275 kilometre. Arabanız varsa, yaklaşık 3 saat içerisinde Ankara’dan Akçakoca’ya varmak mümkün. İki buçuk saat aralıklarla kalkan otobüslerle de Akçakoca’ya seyahat edebilirsiniz.

Gitmişken Ne Yapmalı?

Akçakoca’da ziyaret edebileceğiniz adreslerden bazıları şu şekilde;

 • İçerisinde damlataş barındıran Fakıllı Mağarası. 1. Dünya Savaşı sırasında halkın bombardımandan saklanmak icin kullandığı bir yer.
 • Yürüyüş yapabileceğiniz Kurugöl Kanyonu. Dinlenmek için kanyondaki restoranları tercih edebilirsiniz. Özellikle balık sevenler için ideal!
 • Doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için Aktaş Şelalesi. Çocuklu ailelerin de kolaylıkla tamamlayabilecekleri kısa bir yürüyüş parkuruna sahip.

Akçakoca Belediyesi’nin web sitesini ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Maşukiye

Ankara’nın en iyi özelliklerinden birisi, ülkeyi hemen hemen ortalaması… Bu nedenle Ankara’ya yakın tatil yerleri kolaylıkla çeşitlendirilebilir. Sıradaki durak, Maşukiye! Maşukiye, İstanbul yönünden Ankara’ya dönerken yolunuzu uzatmaya değecek bir yer.

Nerede?: Maşukiye, Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı. Sapanca Gölü yakınlarında yer alıyor.

Yolculuk Kaç Saat Sürer?: Ankara ve Maşukiye arası 351 kilometre. Arabanız varsa, yaklaşık 3 saat 30 dakika içerisinde Ankara’dan Maşukiye’ye varmak mümkün. Kartepe’ye giden otobüslerle de seyahat edebilirsiniz.

Gitmişken Ne Yapmalı?:

Maşukiye ziyaret edebileceğiniz adreslerden bazıları şu şekilde;

 • Doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için başlangıç noktası Sapanca Gölü olabilir. Maşukiye’ye yakın Kiraz Yaylası ve Kuzu Yaylası, temiz hava ve sağlam bir yürüyüş için idealdir.
 • Biraz heyecan arayanlar için Zipline eğlenceli bir alternatif olabilir. Halatlara bağlanmış bir şekilde, yemyeşil vadiyi aşarak benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.
 • Yayla Deresi’nin geçtiği Alabalık Vadisi, lezzetli bir yemek için tercih ediliyor.

Detaylı bilgi ve otobüs saatleri için Kocaeli Belediyesi’nin internet sitesine göz atmayı unutmayın.

İnkumu

Deniz kum güneş arıyorsunuz, ancak klasik rotalardan sıkıldınız. Ankara’ya yakın tatil yerleri arasındaki İnkumu, doğru tercih olabilir. Sakin bir plaj, el değmemişlik hissi, keşfedilmeyi bekleyen bir doğa… Hepsi İnkumu’nda.

Nerede?: İnkumu, Bartın Belediyesi’ne bağlı bir sahil kentidir.

Yolculuk Kaç Saat Sürer?: Ankara’dan İnkumu’na araba ile 3 saat 40 dakikada ulaşmak mümkün. Ayrıca Bartın’a giden otobüslerle de İnkumu’na ulaşabilirsiniz.

Gitmişken Ne Yapmalı?:

İnkumu’nda ziyaret edebileceğiniz adreslerden bazıları şu şekilde;

 • İsmini aldığı plajları ziyaret etmemek olmaz! Kentte bahar mevsiminden eylül ayına kadar denize girmek mümkün.
 • Güzelcehisar’da yer alan heybetli lav sütunları, binlerce yıldır biz fanileri izliyor. İnkumu’na gitmişken uğrayıp göz atabilirsiniz.
 • İnkumu, Ankara’ya yakın tatil yerleri denince akla ilk gelen kent olan Amasra’ya çok yakın… Bu küçük beldeyi ziyarete gelmişken Amasra’ya da uğrayabilirisiniz.

Daha detaylı bilgi isterseniz. Bartın Belediyesi’nin internet adresi size yardımcı olabilir.

Sülüklügöl

Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında, deniz kıyıları kadar göl kenarları da dikkat çekiyor. Yaklaşık üç yüzyıl önce bölgede gerçekleşen bir depremle oluşan Sülüklü Göl, bu adreslerden bir tanesi.

Nerede?: Sülüklü Göl, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alıyor. İlçenin köylerinden Tavsansuyu sınırları içerisinde kalıyor.

Yolculuk Kaç Saat Sürer?: Ankara’dan Sülüklügöl’e 3 saat 30 dakika içerisinde araba ile ulaşmak mümkün. Bolu’ya otobüsle ulaştıktan sonra da Sülüklügöl’e gidebilirsiniz.

Gitmişken Ne Yapmalı?:

Sülüklügöl’de ziyaret edebileceğiniz adreslerden bazıları şu şekilde;

 • Sülüklügol Tabiat Parkı, gölü de içerisine alan ve yaklaşık 800 hektarlık araziye sahip geniş bir parktır. Bu parkı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sülüklügol, Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında balıkseverleri en çok mutlu edecek yer. Benekli alabalık yetişen gölde restoranları mutlaka ziyaret edin.
 • Göl çevresinde tur atmak, elbette başlıca geliş amacı. Bu tazeleyici yürüyüş sonrası şehre yenilenmiş olarak döneceksiniz.

Detaylar ve konaklama bilgisi için göl adına açılan web sitesini inceleyebilirsiniz.

Göynük

Citta Slow yani Yavaş Şehir akımının örneklerinden bir tanesine uzanalım beraber. Üstelik bu şehir, Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında! Göynük; İzmir-Seferihisar, Ordu-Perşembe ve Çanakkale-Gökçeada ile birlikte bu listede!

Nerede?: Göynük, Bolu’ya bağlı bir belediye.

Yolculuk Kaç Saat Sürer?: Ankara’dan hareketle Göynük’e gitmek için 3 saate ihtiyacınız var. Otobüsle Bolu’ya ulaştıktan sonra da Göynük’e gidebilirsiniz.

Gitmişken Ne Yapmalı?:

Göynük’te ziyaret edebileceğiniz adreslerden bazıları şu şekilde;

 • Göynük’te Cumhuriyet döneminde inşa edilen ilk yapı olan Zafer Kulesi, şehrin sembolü niteliğinde.
 • Kentin evleri, orijinal halleri ile korunmuş durumda. Göynük sokaklarında gezerken, kendinizi zamanda yolculuk yapıyor gibi hissedebilirsiniz.
 • Göynük’te anıtsal olarak değerlendirilmiş beş adet çınar ağacı var. Bu ağaçlardan biri, Çınarlar Köprüsü yakınlarında. Bu yaşlı ağaçları da ziyaret edebilirsiniz.

Göynük Belediyesi’nin internet sitesi, kent hakkında daha ayrıntılı bilgi arayanlar için doğru adres.


Kentten ayrılmadan kafa dinlemek isteyenler için önerim, Eymir Gölü!

Bu kentlerden birini ziyaret ettiyseniz, izlenimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

Jeyan İdil Aslan
Berlin'de bir Angaralı >< Angara girl in Berlin world

  Bir Cevap Yazın  Gezi

  Trieste: Bora ve nero şehri

  Trieste, benim gelmeden önce sadece Susanna Tamaro’nun memleketi olduğunu bildiğim, Slovenya sınırındaki İtalyan kenti. Turistlerin günübirlik durağı, İtalyanlar’ın yolunu bilmediği üvey evladı, benim 1 senelik...

  Pusu'la

  Gitmenin ve kalmanın müzesi: Baksı

  Bu yazıda Baksı Müzesi’nin Bayburt merkezine 45 kilometre uzakta ufacık bir köyün yakınında kurulan, etrafında bozkırdan, dağlardan ve -şimdilerde sessiz akan- Çoruh Nehri’nden başka hiçbir...