Kent

Şehirlerin Kararsız Çiçekleri: Hercai Menekşeler

Günlük hayatımızın her bir alanında bize eşlik eden, yol üstlerinde karşılayan, pencere kenarlarında, kaldırım aralarında bize göz kırpan güzellikler: Hercai menekşeler. Renk paletini doyumsuz kullanır, herhangi bir köşe başında herhangi bir mevsimde yer edinmekten çekinmezler. Bir yandan da adları ve adlandırılmaları üzerine söylenegelen anlatılarla merak uyandırırlar.

Hercai menekşeler, şehir hayatının, hep orada olan, parklardan bahçelerden, belediye işi güzergah süslemelerinden eksik olmayan bir parçasıdır. Menekşegiller familyasındandır, doğal rengi sarı olsa da, melez kültürlerinde mor, beyaz, mavi, koyu kırmızı, hatta siyaha yakın koyu mor gibi renklerin, ikili üçlü kombinasyonlarına rastlarız. Sanayileşen düzenin kirli hava koşullarında, kentli insanlarla beraber yaşamaya devam ederler. Ne kadar dirençli de olsalar, güneşin ışınlarının geliş açısı, süresi, sulama miktarı ve düzeni önemlidir. İç mekanlarda genelde afrika menekşesi tercih edilir, ama hercai menekşe bakılmak istenirse eğer, gönlünü hoş etmek kolay olmayacaktır.

Neden Hercai ?

Basit bir çağrışımla, birbirine çok aşık iki çiçeğin kışın aynı anda çiçek açmaya sözleştiği halde, birinin erken davranıp, sıcak mevsimleri seçmesi, diğerinin ise karın altında filizlenmesi sebebiyle, sözünde durmayan sevgiliye, aşkta bağlılığı bulunmayan, kararsız anlamındaki hercai sıfatı yakıştırılır. Sözüne sadık ve azimli çiçeğin adını tahmin etmek zor olmasa gerek: Kardelen. Diğer bir öyküde ise, her çiçeğin renk talebinde bulunduğu gün, Tanrı’dan hangi rengi dileyeceğine bir türlü karar veremediği için bu ad verilecektir.

https://www.etsystudio.com/listing/452594960/pressed-violas-pansies-20-pcs-pressed

Farklı mitolojik hikayelere konu olsa da, Shakespeare metinlerinde, yukarıdaki bahsin zıddı olarak, aşk büyüsünün hercai menekşelerle yapıldığını biliyoruz. Ayrıca bazı kültürlerde, aşk, şefkat, sadakat manalarına gelir. Yapraklarının kalp şeklinde olması nedeniyle, kırılmış kalpleri iyileştireceği de düşünülür. Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyeleri de, geleceği tahmin için, papatya falı gibi kullanırlarmış, koparılan taç yaprağında dört çizgi varsa umut demekmiş, çizgiler kalın ve sola doğruysa, felaketi simgelermiş.

Komşularımız, yol arkadaşlarımız olan, banklarda saksılarda söyleştiğimiz hercai menekşelere insanlar tarafından atfedilen, soylu veya çocuksu pek çok hikaye bulunmaktadır. Ancak onların da bize dair anlatacağı çok şey vardır kuşkusuz, şehirlerimizin güzide sakinlerini dinleyelim.


Hercai Menekşe Bakımı

Beneath the Petals: Fun Facts About Pansies and Violas

İç Görsel 

NN
okur, düşler, borgessever | Lavarla Editörü | nureddinturk@lavarla.com

    Bir Cevap Yazın
    Hıdırlıktepe ABB Kent

    Ankara’nın yeni zirvesi Hıdırlıktepe

    Başkent Ankara, coğrafi yapısıyla dikkat çeken bir şehir. Şehrin tam merkezinde manzarası ve tarihiyle öne çıkan Hıdırlıktepe, Ankara’nın göbeğindeki en yüksek tepe. Bir üçgen gibi...