Pusu'laEtkinlik

Şehirde Sanatsal Esintiler | ARTANKARA

Çağdaş sanatın daha geniş kitlelerce bilinirliğini ve izlenmesini arttırarak, Türkiye ve diğer ülkelerin sanat piyasalarına ivme kazandırmak amacıyla ilk kez 2015 yılında  gerçekleştirilen ve bu yıl Lavarla’nın da medya sponsoru olduğu Ankara’nın ilk ve tek Çağdaş Sanat Fuarı ARTANKARA, 16 – 19 Mart 2017 tarihleri arasında yine Congresium Ankara’da gerçekleşecek.

Atis Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 15 Mart’taki özel açılış partisiyle bu yıl 3. yaşını kutlayacak olan ARTANKARA, resimden heykele, seramikten özgün baskıya, fotoğraftan enstalasyona kadar çağdaş sanatın her dalından yerli yabancı yaklaşık 1800 eseri Ankaralı sanatseverlerle buluşturacak.

Bugün özgün sanat eserlerinin sergilendiği, uluslararası düzeyde sanatçıların katılımlarıyla evrensel sanatın buluşmasına zemin hazırlayan, sanatsal fikir alışverişinin sürekli etkileşim halinde olduğu önemli bir platform haline gelen ve dahası uluslararası sanat arenasında da yer edinmeye çalışan ARTANKARA, bu yıl kapsamını daha da genişleterek Türk sanatçıların yanı sıra Güney Kore, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan ve İran’dan ünlü sanatçıları bir araya getirecek.

İlk yıl 17bin, ikinci yıl 32bin ziyaretçinin gezdiği ve bu yıl 14 farklı ülkeden onlarca sanatçının bir araya geleceği ARTANKARA’da 80 galeri ile sanatla ilgili kurum, kuruluş ve sanat insiyatifleri yer alacak. Bu bağlamda da bu yıl sayının çok daha yükselmesi hedefleniyor.

Peki bu yıl bizleri neler bekliyor?

Öncelikle “Solo Shows” kapsamında bu yıl Türk Çağdaş Sanatı’nın büyük ustası Prof. Dr. Ergin İnan’ın 50. Sanat Yılı kitabı imza günüyle birlikte yer alacağı özel sergisi, “İşe Giden Sanat” alt temasıyla iş ve sanayiyi sanatla buluşturacak olan “AsaşSanat” ve insanlığın gizli kahramanlarından madencilerin anısına madencilerimizin maden ocağındaki soyunma odalarından esinlenilerek duyarlılık ve farkındalık içeren ‘’Soyunuyoruz’’ Sergisi fuarın bu senenin öne çıkan etkinliklerinden diyebiliriz.

Bununla birlikte rengin tuvaldeki soyut halini gösteren Hale Karaçelik, pentürü ışık ve kompozisyonda buluşturan Davide Frisoni, portreyi ışık ve modernizm ile harmanlayan Roberta Coni bir araya gelerek İtalya’dan NeoArtGallery standında izleyici ile buluşacakken Claudia Schmidt’in sanatçının renkli kareler ile kız çocuklarının renkli dünyasını temsil eden ve özgürlüklerini gösteren “Twins Playing Ball” eseri Galeri Schmidt standında izlenebilecek.

Bu yıl yine Çağdaş Güney Kore Sanatı’nın önemli isimlerinden Yong-Moon KIM, Donha LEE gibi önemli isimlerin yer alacağı KIM AB Gallery standı da fuarda muhakkak ziyaret edilmesi gerekenler arasında diyebiliriz. Fuardaki bütün katılımcı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında fuarın her sene olmazsa olmazlarından söyleşi ve konferanslar da bu sene yine dolu dolu geçecek gibi duruyor. Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinin katılacağı söyleyişi ve konferanslar günde 3 kez fuarda yer alacak. Yine tüm programa buradan göz atabilirsiniz.

Dilerseniz son olarak gelelim bilet ve ziyaret kısmına. Öğrenci biletinin 5 TL, tam biletin ise 10 TL olduğu fuar, her gün 10:00 – 20:00 saatleri arasında siz Ankara’nın güzel insanlarının ziyaretine açık olacak.

Sanata doyup, güzel insanlarla tanıştığınız, yararlı şeyler öğrenirken de bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmediğiniz ve yüzünüzden gülücüklerin eksik olmadığı bir fuar süreci ve hafta sonu geçirmeniz ümidiyle. Yeni festivallerde, etkinliklerde ve yazılarda görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


 

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir