MeselelerEngelsiz

Seçimlerin ve krizlerin gölgesinde Engelliler Haftası

Erişilebilirlik bir insan hakkı meselesi olmasına rağmen bugün hala bu sorunu etraflıca ele alabileceğimiz kapsayıcı bütüncül gündemlerle karşılaşamıyoruz. Ülke gündeminde hiçbir zaman engellilik, “popüler” bir başlık olmadı. Ülkemizin özellikle şu son üç ayda içinde bulunduğu kritik gündemlerin bir parçası olmasına rağmen yine de yeterince konuşmadığımız meselelerden birisi bu.

Engelliler Konfederasyonu’nun açıklamasına göre 6 Şubat’ta yıkıcı depremlerin yaşandığı bölgede 2 milyon 511 bin 950 engelli kişi yaşıyordu. Üstelik Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı UNDP’ye göre, depremde yaralananların yaklaşık yüzde 70’inin de hayatına engelli olarak devam etmesi bekleniyor. Yani, engelli bireylerin yoğun deprem gündeminin önemli bir yerinde olduğu çıkarımını yapmak hiç zor değil. 

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nden Emre Taşgın durumu şöyle özetliyor: “Engelli vatandaşlar, aileleriyle birlikte ülke nüfusunda önemli bir kitle oluşturuyor. Ancak engelliler, gerek seçim dönemlerinde ve gerekse icraat aşamasında talepleri yeterince gündeme gelemeyen bir kesim.” Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan engelli bireyler, bu sene ilk kez oy verecek olan ve çoğunlukla siyasi partilerin hedef kitlesi olan gençlerin sayısından çok daha fazla. Üstelik bu kişilere aileler de eklendiğinde sayı göz ardı edilemeyecek kadar yüksek. 

Sonuç açıklandığında, ülke seçimini yaptığında ve hayat devam ettiğinde de, erişim haklarının sağlanması ile ilgili nasıl bir motivasyonla, ne sıklıkla ve nasıl çalışılacağını bilmek hakkımız. Ne yazık ki pek sık duymadığımız ama yine de “eksik olmasın” diye verilen vaatler de karın doyurmuyor. 

Seçimde sonuç ne olursa olsun daha eşit ve erişilebilir bir Türkiye için yapılması gereken çok şey, neden ve nasılların etraflıca düşünülmesi için atılması gereken çok adım var. Engelliler Haftası vesilesiyle tekrar dile getirmiş olalım: 

 • Fiziksel altyapı, ulaşım, kamusal alanlar ve dijital platformlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda erişilebilirliğe öncelik verilmeli.
 • Kaliteli eğitime eşit erişim sağlanmalı. 
 • Eşit istihdam fırsatları teşvik edilmeli, mesleki eğitim ve istihdam destek hizmetleri sunulmalı ve işyerinde ayrımcılıkla mücadele gündeme gelmeli.
 • Bağımsız yaşam desteklenmeli, erişilebilir barınma ve yardımcı cihazlara erişim artırılmalı. 
 • Eşit sosyalleşme imkanı oluşturulmalı, kapsayıcı ortamlar ve topluluklara fırsat verilmeli.
 • Engelli bireylerin haklarını koruyan sağlam yasa ve politikalar geliştirilmeli.
 • Engelli bireylerin ve alanda çalışan kuruluşların katılımı artırılmalı, seslerinin ve bakış açılarının duyulmasına ve karar alma süreçlerinde dikkate alınmasına fırsat verilmeli. 

Sonucun ülkemize  eşitlik getirmesi dileğiyle.


Kaynaklar

Emre Taşgın, “Millet İttifakı’nın engellilik alanındaki talepleri beklentileri karşılıyor mu?“, www.emretasgin.com (16 Mart 2023).

Depremlerin 3. ayında, kadınların ve kız çocuklarının hala desteğe ihtiyacı var“, UNFPA Türkiye (6 Mayıs 2023).

Engelliler Konfederasyonu’ndan basına ve kamuoyuna duyuru“, Engelliler Federasyonu (9 Mayıs 2023).

PinGOin
PinGOin, engelli ve farklı erişim kriterine sahip kişilerin sosyal ortamlarda yaşadıkları eşitsizlikleri azaltmak için mekanları ve toplumu daha kapsayıcı hale getirecek çözümler üreten bir sosyal girişimdir. Türkiye’de yaşayan 8,5 milyon engelli birey için sevgi, merhamet, yardımlaşma duygusunun ötesinde; eşitlik, hak temelli anlayış ve birlikte hareket etme esasıyla çalışır. Konuyu yalnızca engelliler tarafından ele alınmaktan çıkarıp engelli olmayan kişileri erişilebilirlik konusunda farkındalık kazanmaya, harekete geçmeye ve değişimin parçası olmaya hazırlar.

  Yorumunuzu yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir



  depremde engelli bireyler Meseleler

  Deprem sonrası engelli bireyler ve hakları

  Türkiye’de engelli bireyler ile ilgili istatistiki bilgiler oldukça sınırlı. 2011 TÜİK verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Ancak bu sayının çok...