Pusu'laMekan

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi: Satrança bakış açımızı değiştiriyor

Size bir teklifimiz var; “Satranç tahtasında tüm denizlerdekinden daha fazla macera vardır.” demiş Pierre Mac Orlan. Bu maceraların ister içinde ister seyrinde olabileceğiniz bir mekan öneriyoruz: Gökyay Vakfı Satranç Müzesi!

ankarada-satranc-muzesiEski bir Ankara evi içinde konuşlanan bu zengin müzede 103 ülkeden 540 satranç seti ve saatlerinizi alacak 8500’ün üzerinde taş sergileniyor. Burayı ziyaret etmek için satranç bilmenize veya sevmenize de gerek yok, tarihi atmosferi ve taşların zenginliği tek başına sebep ziyaret için.

1018202703

Müzenin kurucusu Akın Gökyay, satranç takımlarının sayısı 412 iken Guinness rekorlar kitabına girmiş saygın bir Ankaralı iş adamı. Hobi olarak başladığı iş 1008 metrekarelik bir alanda değerli bir müzeye dönüşmüş. Müze açılışında konuşan Akın Gökyay, “Satranç barışın oyunudur. Bir satranç masası, dünyanın dört bir yanından insanları bir masanın etrafında buluşturur ve iletişim kurmalarını, birbirlerini anlamalarını sağlar. Gençler satranç öğrenin” çağrısında bulundu.

Bünyesinde bir eğitim merkezi de yer alan müzede, satranç turnuvaları, konserler, çeşitli renkli etkinlikler de yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda başlayan film gösterimleri, resitaller, söyleşiler ve farklı etkinlikler de müzeye gitmek için diğer sebepleri oluşturuyor. Çocukların kendi satranç takımlarını oluşturabilmeleri için bünyesinde bir atölye de bulunan müzenin mağazasındaki hediyelik eşyalar ise, 7’den 70’e herkese satranç sevgisini aşılamaya yönelik.

Tam – 10 TL
Öğrenci – 5 TL
(Müzekartlılara indirim var)

Adres: Hamam Arkası Sakarya Mah. Basamaklı Sok. No:3 Altındağ
(Altındağ Belediyesi arkasında)


<Bu içerik herhangi bir ticari kaygı taşımamaktadır. Reklam değildir.>

Bir Cevap Yazın