Pusu'laGurme

Şarap Sohbetleri: Orta Anadolu’nun Göz Bebeği Kalecik Karası

Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam?
Ben haramı da helali de karıştırmam,
Senle içtiğim şarap helaldir
Sensiz içtiğim su bile haram

Lavarla Şarap Sohbetleri serisinin ilk yazısı Orta Anadolu’nun Gözbebeği Kalecik Karası’na hoş geldiniz sevgili okur. Kalecik Karası, çoğu tüketiciye belki de kırmızı şarabı sevdiren yegâne üzüm, Ankara’nın en güzel yanı. 1980’lerde para etmediği için neredeyse tükenmekte olan Kalecik Karası, şükürler olsun ki bilinçli girişimler sonucu tekrar can bulmuş. Türkiye’de tarihi en eski üzüm çeşitlerinden biri olan Kalecik Karası; uluslararası rekabette belki Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden yapılma şaraplar kadar iddialı olamasa da buram buram Anadolu kokan biricik nimetlerinden toprağımızın.

Kalecik Karası Türkiye’nin en iyi yıllanma potansiyeline sahip üzümlerinden biri. Sadece Ankara’nın Kalecik ilçesinde değil,  aynı zamanda Ege, Trakya gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmekte. Kalecik Karasından yapılan şaraplar pamuk şekeri, çilek, ahududu ve zaman zaman kiraz-vişne aromasına sahip. Düşük asitli ve düşük tanenli olduğu içinse içimi kolay. Kırmızısı Ankara dönerine, şarküteri ürünlerine, baharatsız et yemeklerine iyi gider. Rosesi ise en çok kuru fasulye olmak üzere baklagillerle, enginarla ve hafif sebze yemekleriyle uyumlu. Hem rosenin hem de kırmızının yanına peynir tabağı tercih edebilirsiniz.

 

Kavaklıdere Prestige Kalecik Karası

Kavaklıdere, Ankara’nın en ünlü caddesine adını veren, Cumhuriyetimizin ilk milletvekillerinden Tunalı Hilmi Bey’in kızı ve damadının ilk olarak bugün Karum olarak bildiğimiz arazide kurduğu şarap firması. Cumhuriyetimizin ilk şarap üreticisi olması da Kavaklıdere’yi özel kılan bir diğer faktör. Zamanla şehrin büyümesiyle taşınan firmanın Prestige Kalecik Karası, içilebilecek en güzel şaraplardan biri. Hem Ankara’da yetiştirilen hem de Ankara’da işlenen Prestige Kalecik Karası ödül sahibi bir şarap. Yakut taşı renginde, gün batımıyla uyumlu.

Kavaklıdere Ancyra Kalecik Karası

30TL bandında içilebilecek en iyi şaraplardan biri. Pizza il Forno’nun 4 formaggi, margherita ve beyaz peynirli pizzalarıyla denemenizi öneririm.

Kayra Terra Kalecik Karası

2011 üretimli şaraplarıyla ödül alan bu şarap, serin yaz akşamlarında içimi en keyifli şaraplardan. Bir çift kadeh kapıp Seymenler’e gitme bahanesi.

Allure Beyaz Kalecik Karası

Kayra’nın Şarköy tesislerinde üretilen bu şarap, kırmızısı gibi ödüllü. Ferah, içimi kolay ve kaliteli. İçtiğim en iyi roselerden biri.

Vinkara Doruk Kalecik Karası

Fiyat-performans olarak memnun kalabileceğiniz bir şarapken fiyatları üzücü bir şekilde arttı ancak yine de idare eder. Ne yazık ki üretim yılına göre kalitesi değişiklik gösterebiliyor.

Sevilen Majestik Syrah-Kalecik Karası

Sevilen şaraplarıyla geçtiğimiz sene tatilde, daha önce Kavaklıdere’de çalışan Ankaralı bir tekelci sayesinde tanıştım. Tatilin sonlarına doğru paramız azaldığı için tercih ettiğimiz bu şarabı anın güzelliğinden midir bilinmez ama çok beğendik. Bir de ufak tavsiyede bulunmak isterim. Majestik’e güvenip Sevilen’in beyaz şarapları ve rosesini -bence- almayın.

Hayyam’ın dizeleriyle başlayan bu yazıya, Hayyam’ın dizeleriyle son vermek isterim.

Adam olduysan hesap ver kendine
Getirdiğin ne, götürdüğün ne
Şarap içersem ölürüm diyorsun
İçsen de öleceksin, içmesen de

Bir Cevap Yazın
Cacao Reserve Mekan

Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...