Pusu'laSergiEtkinlik

Rüya ve Uyanıklık Arasında Geçen Bir Sergi: Ceren İdil’den Analiz Felci

27 Şubat’ta açılan, İklim Sanat’ın ev sahipliği yaptığı Analiz Felci, bize Ankara’da görmeye alışık olmadığımız cinsten gerçeküstü bir dünyanın kapılarını açıyor. Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi’nde resim eğitimi gören Ceren İdil’in bu ilk kişisel tekli sergisi; sansürsüz ‘alt kültür’ imgeleriyle bezenmiş düşsel bir evrene açılıyor.

İdil’in resimlerinde içine daldığımız bu rüya alemi; brutal öğelerin, gerçeklikten kopup gelen endüstriyel esintilerin ve ölüm meleklerinin cirit attığı bir araf olmasına rağmen, bizi dehşete düşürmek yerine, usul usul fakat apaçık anlatılan bir hikayenin içine çekiyor.

my birth was an error

“My birth was an error”

Kendimizi içinde bulduğumuz hikaye ise sanatçının ”esrarengiz” iç dünyasında vuku bulan karanlık bir olay örgüsünün motifleriyle bezeli. Parçalara ayrılmış vücutların sembolik izdüşümleri, varoluşun açıklanamaz doğasına yöneltilen bir isyandan geçiyor. Özellikle René Magritte’in It’s Raining Man tablosuna bariz bir atıfta bulunan Have You Ever Been This High, çağdaş sürrealizmi masaya yatırarak parçalara ayırıyor ve hikayeyi günümüze kadar taşımayı başarıyor. Köklerini böylesine ulu orta sorgulayan, içedönük olduğu kadar yoruma açık özgür bir alan bırakan bu sergi, kişisel alanının dışına çıkarak izleyiciyi doğrudan kendi deneyimleriyle yüzleşmeye zorluyor. Eserlerdeki zengin imgesel dışavurum, sanatçının da ait olduğu Z kuşağının bilinçaltı akışına kapılıp, bizleri kayıp iç hesaplaşmalarımızın sakin karmaşasına sürüklüyor. Sonuç ise kendimize hiç sormadığımız bir sorunun cevabında gizli. Seyirciye yöneltilen soruyla doğan belirsizlik, gündelik yaşamımızın bir parçası olarak karşımızda; farkında olmadan maruz bırakıldığımız kaosun bir parçası olarak elimizden gelen sadece teslim olmak ya da savaşmak.

Hepimizin bir pazar sabahı uyanarak unuttuğu bir rüyaya ağıt niteliğindeki resimlerin yanı sıra, Analiz Felci sergisinde yer alan sıra dışı motiflerle dokunmuş nakış işleri de zaman’a, ölüm’e ve unutuluş’a meydan okuyarak adeta hafızamıza işleniyor. Geçmiş’le hesaplaşmanın alternatif bir önerisi olarak karşımıza çıkan bu nakışların bize çağrıştırdığı nostaljinin çok daha ötesine taşıyan iskelet kelebeklerin, sonsuzluk denklemlerinin, belirsizliklerle cebelleşen imgelerin ve hayaletlerin Gelecek’e iletilecek bir mesajı olduğu aşikar.

27 Şubat’ta Mesnevi Sokak, 24’e 3’te açılan Analiz Felci, Pazartesi hariç haftanın her günü  12:00 – 19:00 saatleri arasında 14 Mart’a dek ziyaret edilebilir. Etkinlik ve mekan detayları için tıklayınız.

Yazar: Buse Arslan

*Görseller sanatçının Behance hesabından alınmıştır. Kapak görseli Have you ever been this high?

Şehrisevenler
Şehri sevenlerden gelenler. Lavarla'da yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı info@lavarla.com adresine mail atabilirsiniz.

    Yorumunuzu yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir