Pusu'laMekanEtkinlikTiyatro

Ruhi Bey Sahnesi ve Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde izlediğim ve çok çok etkilendiğim bir atmosferden bildiriyorum. Nerede miyim?

Ruhi Bey Sahnesi – Düğümlere Üfleyen Kadınlar…

Kapıdan girdiğim andan itibaren çalmakta olan müzik, atmosfer, masalardaki insanların usul usul sohbet etmeleriyle başlayan bu enteresan atmosfer masamıza yerleştikten sonra da devam ediyor.

İnsanları inceliyorum: Şık giyimli çiftler, kalabalık arkadaş grubuyla gelmiş gençler, yaş ortalaması hayli büyük Ayrancı teyzeleri.. Ve o anda dikkatimi çeken barda ağlayan kadın.. Sonradan fark ediyorum ki, biz salona girdiğimiz andan itibaren başlayan bu oyun, bizi de içine alan enteresan bir konseptte ilerliyor.
Ruhi Bey Sahnesi, aslında bir bar.

Giriş tarafında bulunan restoran sizi yanıltmasın. Arka tarafında bulunan bar aynı zamanda bir tiyatro sahnesi. Sahne diyor olmam da sizi yanıltmasın, çünkü burası oyunların aslında barda sahnelendiği bir yer.

Benim de kapıdan girdiğim andan itibaren sahne arayan gözlerimi şaşırtan bu mekan 2008 yılından beri kendini şöyle ifade ediyor:

“Adımı, Edip Cansever’in ‘Ben Ruhi Bey Nasılım’ şiirinden aldım. Peki, Ben Ruhi Bey Nasılım?
Bende canlı olarak fasıl dinlenir. Nostaljik müzikler, eski kırkbeşlikler dinlenir. Zaman zaman tiyatro izlenir.. Şiir dinleti günleri olur. Velhasıl, Ankara geceleri dolu dolu yaşanır.’’

Kendimce tek kötü yanını, fiyatların bir miktar pahalılığı olarak gördüğüm bu mekanla buluşmanıza; bu kadar merak ettirdikten sonra, bir sebep sunmak lazım pek tabi..

İşte tam da bu anda, aslında size anlatmak istediğim bu oyun devreye giriyor: 20 Şubat Pazartesi günü oynanacak olan Düğümlere Üfleyen Kadınlar…

“Düğümlere Üfleyen Kadınlar” tiyatro oyunu Ece Temelkuran’ın aynı isimdeki romanından uyarlanmıştır. Oyun sizi nefes almayı tam bıraktıkları anda tanışmış ve birbirine hiç benzemeyen hikayelerinden arınmaya çalışan, annesiz üç kadının hikayesine tanık olmaya çağırıyor. Kendilerini birbirlerinin hikayelerinde fark eden, fark ettikçe birlik olan ve iyileşen bu üç kadının hikayesini kadın olmak, bir ülkede istenmeyen olmak, yalnızlık, inanç gibi olgularla, gidilecek bir yerin kalmadığı, gözyaşı ve kahkahanın birbirine karıştığı zaman diliminde işliyor.

Toplum ve insan olmak; toplum ve kadın olmak çatışmalarını üç kadın hikayesi üzerinden tartışan ve çıkışsız kalınan bir noktaya işaret eden oyun, hem içinizdeki soruları gün yüzüne çıkartacak, hem de kültür ve insan arasındaki ikilemi göstererek içinizi ısıtacak.

İnsan ve kendin olarak var olmanın zorluklarını, hayatını eline almanın sıkışmışlığını üç karakter ve üç ülke üzerinden yansıtan “Düğümlere Üfleyen Kadınlar”, mekan kullanımını farklılaştırıp seyirci ve oyuncu arasındaki mesafeyi de azaltarak, oyunu bir nefes alış uzağınızda izlemenizi sağlamaktadır.

Şarabınızı, biranızı hatta rakınızı yudumlarken aynı zamanda izleyebiliyor olacağınız bu oyunu 20 Şubat saatler 20.00’yi gösterdiğinde izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Başak Vural, Beste Tunçay, Özden Gököz
Oyunlaştıran ve Yöneten: Özge Öztürk
Yönetmen Yardımcısı: Özgün Çoban
Reji Asistanı: Oğul Aşkın

Bilgi ve rezervasyon için: 0312 4274294 / 0530 3503579
Adres: Arjantin Cad. Budak Sok. 5/1 GOP

Websitesi / Facebook

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ağustos Bülteni

Herkese sıpsıcak bir ağustos ayından merhabalar! Birkaç hafta önce bozuk havalarla uğraşıp yazın ortasından bu da neyin nesi derken şimdi de özellikle gündüzleri sıcaktan kaçacak...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Temmuz Bülteni

Resmi sezon sonlarından ve sözde yazın ortasından herkese merhabalar! Evet Ankara bir yandan gelmek bilmeyen yazla uğraşırken öte yandan da sezon sonunun gelmesiyle iyiden iyiye...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Haziran Bülteni

Belki yağmurlu bir haftayla karşı karşıyayız ama yazın ilk ayı hazirandan herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım çılgın mayıslarda? Adının hakkını verebildik mi? Ankara’da yaz sezonuna...