Pusu'laMekanKahve

Hafta Ortası Huzuru: Rispetto!

“ Kimseler öğrensin istemiyorum. ”

Aslında 7 gün 7 yeni kahveci kuşağının bugünkü yazısına başlarken duygularım tamamen bu şekilde ama ayrımcılık yapamam yazmak zorundayım. Kendileriyle, güzel bir Mayıs akşamı Sendromsuz Pazartesiler yazımızda bahsettiğimiz Getto’ya doğru yürürken tesadüfen tanıştım ve o günden itibaren Bahçelievler’deki “gizli bahçem” oldu diyebilirim.

Rispetto - Nihan Hanım

Mekandan içeri ilk adımınızı attığınız anda sizi güler yüzlü sahibesi Nihan Hanım karşılıyor. Kendisi uzun süre özel sektörde çalışmış bir Gıda Mühendisi. Peki nasıl karar vermiş bu sektöre adım atmaya? Kendisine bu soruyu yönelttiğimizde bize hemen uzun süredir iyi bir kahve tutkunu ve ev demleyicisi olduğunu söylüyor. Akabinde ise, “aslında yeni nesil olmayan” üçüncü nesil dalga ile tetiklenen isteği, cesareti ve özel sektörün zorlukları,  onu eskilerin ev demleyeciliğinden günümüzün şirin Rispetto sahibeliğine taşıyor.

Rispetto - Tabela

İyi hoşta “Rispetto” nereden geliyor diyenleri duyar gibi oldum sanki? Rispetto, İtalyanca saygı, hürmet anlamına gelen bir kelime. Nihan Hanım’da kahveyi kahve yapan şeyin iyi bir çekirdek olduğunu biliyor ve çekirdeğe çok önem veriyor. Bu yüzden bu konudaki en büyük emekçi olan çiftçiye, kahve toplayıcısına saygı duyulması, hürmet edilmesi gerektiğine inanıyor. İtalyanca kısmı ise, espresso denince hala ilk akla İtalya’nın gelmesinden.

Rispetto - Kahveler

Peki neler yapabiliyoruz bu gizli bahçede? Bir yandan her damak tadına hitap edecek formasyonu ile Probador ve Baristocrat güvencesinin Nihan Hanım ile buluşmasının tadını çıkarırken, öte yandan arkadaşlarınızla veya Nihan Hanım ile hoş sohbetler yapabilir ya da sadece kitap okuyup kahve-müzik keyfisi yapabilirsiniz. Ayrıca şanslı gününüzdeyseniz dönem dönem yurt dışından gelen dünyaca ünlü kahvecilerin kahvelerini de tatma fırsatınız var. Benim tabirimle “misafir kahveler” olan bu kahveler Rispetto’yu sevmemde de ayrı bir etken diyebilirim.

Rispetto - Buzlu Çay

Editör Bey! Editör Bey! Peki kahve bazlı şeyleri bir türlü sevemiyorsak ne olacak?  Öncelikle belirtelim Nihan Hanım el yapımı ve öznellikten yana olduğu için kendinden bir şeyler katmadığı ürünleri müşterilerine vermiyor. Bu yüzden mekanda çay yok. Evet bildiğiniz çay yok. Ama kahve sevemeyenler üzülmesinler çünkü Nihan Hanım’ın ev yapımı özel bir buzlu çayı var ki içen bir daha istiyor buna garanti verebilirim. Benim gibi kahve bağımlısı biri bile kahve içmek için geldiği bir mekanda yeri geliyor buzlu çay içmek istiyor.

Rispetto - Tatlılar

Eee şey ben kahve içebiliyorum ama yanında tadımlık bir şeyler olsa hiç fena olmaz hani? diyeceğinizi de önceden tahmin ederek cevabımızı hazırlamıştık. Tamamı ev yapımı olan Kasekuchen (Alman Cheesecake), Rispynuts  ve Havuçlu Kek tek kelimeyle enfes ve hafif. Kahvelerin ve buzlu çayların yanında denenilesi. Ayrıca kahvelerin yanında ikram edilen minik, yine ev yapımı olan kurabiyeler de değinilmeyecek gibi değil. Aşırı lezzetli .. Kısacası Rispetto’nun menüsü az ama bir o kadar öz ve başarılı !

Rispetto Diğer

Gelelim mekanla ilgili diğer detaylara.. Öncelikli olarak mekan küçük, cici ve samimi. Yine aynı şekilde huzurlu bir bahçesi var. Mekan dizaynının tamamı Nihan Hanım’ın Avrupa seyahatlerinden edindiği izlenimlere ve kendi zevkine dayalı. Gayet sade, şık ve modern. Benim favorim içerideki bar tabi kii.. Ayrıca kendileri tüm bardaklarına aşık olduğum bir mekan. Hatta aşık olmakla kalmayıp bazı ürünlerinden kendi evim için de edindim diyebilirim. Bununla birlikte bir çok butik kahvecinin ortak sorunu sayılabilecek “tuvalet bulunmama” probleminin aksine oldukça modern bir tuvalete sahip. İyi kahveleri ve sahibesinin güler yüzlülüğü dışında en sevdiğim özelliği ise sakinliği ..

Rispetto - Gece Dış Çekim

Velhasıl kelam, Rispetto kendi adıma Bahçelievler’in o yoğunluğundan ve gürültüsünden uzaklaştığım gizli sığınağım, meditasyon noktam ve sakin sakin güzel yazılar çıkardığım yer. Eğer henüz kendisiyle tanışmadıysanız bir an önce uğrayın derim. Pişman olmayacaksınız..
Kahve dolu güzel günlere.. Yazılarda ve yarın Tozpembe Perşembelerde buluşmak dileğiyle.. Esen kalın!

Rispetto - Logo

İletişim Bilgileri :
Adres: Bahçelievler 7.Cadde 59.Sokak No:15/C Çankaya – Ankara
Telefon: 05337602066
Facebook
Instagram

<Reklam değildir>

Bir Cevap YazınPusu'la

Tunus Caddesi’nde Kahve Kokuları

Şehirdeki kahveci artışından aşırı şekilde memnun olduğumu belirterek merhaba demek istiyorum. Özellikle şehrin işlek noktalarından biri Tunus Caddesi’ni kahve kokusunun sarmasından daha bir memnunum. Keyifli anların...

Pusu'la

Veda Busesi: Mavi Kapı!

Ahh! Bitti bile hafta yaa.. Belki benden değil ama hadi yine iyisiniz kahveden kurtuluyorsunuz bir süre.. Var mı aramızda Cumartesi’den kalanlar veya güzel bir Pazar...