Pusu'laEtkinlikOpera

Prömiyer Kuşağı | 2018 Model Ankara DOB

Hatırlıyorsanız şayet geçen sezon başında Ekimlerin Ankaralılara neleri ifada ettiğini uzun uzun konuşmuştuk. En basitinden ve en önemlisinden yeni sezonun ilk ayıydı. Mayıslarda üzülerek veda ettiğimiz başta sanatın ve akabinde diğer birçok farklı tarzda etkinliği kapsayan yeni, koskocaman bir sezonun habercisiydi, Ekimler. (Başta ben olmak üzere) Hepimizin gelmesini büyük özlemle beklediği aydı. Benim gibi etkinlik manyağı insanların ekstra sevinç kaynağıydı.

İşte bugün o Ekimlerin en güzellerinden olan ve Cuma günü itibariyle Şubat 2018‘e kadar olan ilk yarı programını açıklayıp bizleri sevince boğan Ankara Devlet Opera ve Balesi ile baş başayız. Her sezon başında olduğu gibi yeni prömiyerler, farklı gösterimler ve detayları hepimizin 4 ay boyunca beklediği şey. Malumunuz son birkaç sezondur yıllık DOB programı sürekli değişken halde olsa da hatırlayanlar bilir geçen sene yeni sezonun Ankara kısmını ilk Lavarla’dan okumuştunuz. Bu sene de ilkleri yine bizden öğrenin diye yaz boyunca çalışmaya devam ettik. Herhangi bir aksilik olmazsa şayet birbirinden güzel ve dolu dolu yeni bir sezon olacak gibi duruyor diyebiliriz. Öyle ki bu sezon geçen sezonun sevilen gösterimleri ile birlikte geçen seneden farklı olarak yepyeni 3 Opera, 3 Bale, 1 MDT, 1 BDT  ve 1 Müzikal son dakika değişiklikleri olmadığı sürece bizleri bekliyor olacak. Bu gösterimlerden tamamı prömiyer olmayacak belki ama Ankaralılar uzun süredir izlemediği gösterimlerine yeniden kavuşacak.

**Kırmızıyla yazılı tarihler sezonun ilk gösterimlerini simgelemektedir.


IV. MURAT
Opera, 3 Perde, 2 Saat 30 Dakika

IV.Murat, Tufan Oflazoğlu tarafından yazılan tiyatro metninden operalaştırılıp Devlet Sanatçısı Dr. Okan Demiriş‘in bestelediği 3 perdelik bir operadır. Galası 3 Mayıs 1980 yılında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirilen eser, Türkiye’de en çok sahnelenen opera olma özelliğindedir. Uzun yıllar sonra 2009 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen oyun yine büyük beğeni toplayıp akabinde 2013 yılına kadar çeşitli operalarda sahneye konduktan sonra 4 yıldır sahnelenmiyordu. Osmanlı padişahı IV.Murat’ın iç çatışmaları, korkuları ve “Kadınlar Saltanatı” döneminin karmaşık yapısını konu edinen eser bu sezon ilk kez 25 Kasım 2017 Cumartesi akşamı Opera Sahnesi‘nde sahnelenecek.

Sezon Gösterim Tarihleri
Opera Sahnesi
25 – 29 Kasım 2017
6 – 16 Aralık 2017
8 – 31 Ocak 2018


PRENS IGOR
Opera, 4 Perde

Prens Igor, Igor Destanı’nın bir uyarlaması olan ve bestelerini ünlü Rus besteci Alexander Borodin’in yapmaya başladığı lakin bestecinin ani ölümü üzerine Rimsky Korsakov ile Alexander Glazunov’un tamamladığı 4 perdelik en iyi tarihsel Rus operalarından birisidir. Dünya galasını 4 Kasım 1890 yılında Sankt Peterburg’un meşhur salonu Mariinsky Tiyatrosu’nda yapan eser Rus beyi Igor ve oğlu Vladamir’in Kıpçaklar’a başkaldırışı ve esir alınışını anlatmaktadır.

Sezon Gösterim Tarihleri
Opera Sahnesi
Gösterimleri 2. Yarı Dönemde Başlayacak!


BAŞKA DÜNYA
Opera, 2 Perde, 1 Saat 30 Dakika

Başka Dünya, döneminde “Dünyanın en genç orkestra şefi” ünvanlı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmenliği vekili ünlü besteci, orkestra şefi ve piyanist Selman Ada tarafından bestelenen 2 perdelik fantastik bir Türk operasıdır. 21 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Süreyya Operası’nda dünya galasını yapan eser kâr ve iktidar hırsıyla yaşanmaz hale gelen bir dünyadan kaçışı ve yeni dünya arayışını anlatmaktadır.

Sezon Gösterim Tarihleri
Opera Sahnesi
Gösterimleri 2. Yarı Dönemde Başlayacak!


ZORBA
Bale, 2 Perde, 2 Saat

Yaz başında Ankara Devlet Opera ve Balesi baş baletlerinden Burak Kayıhan ile yaptığımız samimi röportajda müjdesini verdiğimiz Zorba, Yunan yazar Nikos Kazancakis’in aynı isimli romanından uyarlanan ve bestelerini Yunan besteci Mikis Theodorakis’ın yaptığı 2 perdelik bir bale eseridir. 6 Aralık 1988 tarihinde İtalya’da Arena Di Verona’da dünya galasını ve 11 Aralık 2010 tarihinde ise Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkiye galasını yapıp 3 yıl boyunca kapalı oynayan eser aşkı, hüznü, nefreti, büyük bir dans tutkusunu anlatmaya çalışmaktadır.

Sezon Gösterim Tarihleri
Opera Sahnesi
7 – 26 Ekim 2017
18 Kasım 2017
25 Ocak 2018


FINDIKKIRAN
Bale, 2 Perde

Fındıkkıran, temel olarak Alman yazar Ernst Theodore Amadeus Hoffmann’ın Fındıkkıran ve Fareler Kralı isimli kitabından uyarlanan ve dünyaca ünlü Rus besteci Çaykovski’nin bestelediği 2 perdelik son bale eseridir. Dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerindendir. 18 Aralık 1892 yılında Sankt Peterburg’un ünlü Mariinsky Tiyatrosu’nda dünya galasını yapan eser çok beğenilmemiştir ve 1950’li yıllara kadar bir çok farklı versiyonu da beğenilmeyecektir. 1950’li yıllarda hem Londra hem de NewYork balesinin uğraşları sonucu bugünkü başarılı halinin temeli atılmıştır. 1968 yılında ise Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkiye galası yapan eser 5 bölümden oluşmaktadır ve yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiştir. Pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmektedir.

Sezon Gösterim Tarihleri
Opera Sahnesi
23 – 28 Aralık 2017
11 – 20 Ocak 2018


GISELLE
Bale, 2 Perde

Giselle, Alman yazar Heinrich Heine’nin De l’Allemange’si ve dünyaca ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun Les Orlentales – Doğulular eserinden uyarlanan ve Fransız besteci Adolphe Charles Adam tarafından bestelenen 2 perdelik romantik bir bale eseridir. 28 Haziran 1841 tarihinde Paris’te dünya galasını ve 1964 senesinde ise Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkiye galasını yapan eser romantik dönemin öncüsü rolündedir ve klasik balenin sembollerindendir.

Sezon Gösterim Tarihleri
Opera Sahnesi
Gösterimleri 2. Yarı Dönemde Başlayacak!


DİĞER GÖSTERİMLER

Bununla birlikte 9 Aralık 2017 tarihinde Leyla Gencer Sahnesi‘nde ilk gösterimini yapacak olan BDT Töre ve bir aksilik olmazsa şayet 2. yarı dönemde ilk gösterimlerini yapacak olan MDT Seyahatname ve Lüküs Hayat Müzikali’de bu sezonun diğer yeni gösterimlerini oluşturuyor.


Ayrıntılar:
Bilmeyenler için tekrar bir hatırlatma yapalım. İnternet biletleri temsil tarihinden 15 gün önce saat 09:30’da satışa sunulmaktadır. Devlet Opera Bale etkinlikleri için kurum kararı doğrultusunda 01.01.2016 tarihi itibari ile “Bilet Açığa Alma” işlemi artık gerçekleşmemektedir. Satılan biletleri etkinlik saatine 48 saat kalana kadar iade edebilirsiniz.

Sezonla İlgili Bütün Detaylar
Bilet Satış ve İade


Türkiye, Rus ve Fransa Devlet Opera ve Balesi arşivlerine teşekkürü bir borç biliriz.

Hep birlikte güzel bir sezon geçirmemiz dileğiyle. Yeni yazılarda, perdelerde ve alkışlarda buluşmak dileğiyle! Eğlenceli Tarafta Bol Bol Sanatla Kalın !

Yorumunuzu yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir