Pusu'laMekanGurme

Piel Roja: Bir Kızılderili Atasözü Der Ki..

Önce bir eski Orta Asya’ya kadarcık gidip gelmesek mi? O nereden mi çıktı? Çok değil ya bundan sadece 8 yüzyıl kadar önceki Tatarlara.. O zamanki savaşçı Tatarlar sürekli at üzerinde olmak zorundalarmış ve yanlarında ise yiyecek olarak çiğ et bulundururlarmış. Zamanla eyerlerinin altında muhafaza ettikleri etin, atın hareketleri sonucunda sürtünmeden dolayı az da olsa pişerek, daha kolay çiğnenebildiğini keşfetmişler. Daha sonralar eti eyerlerinin altından çıkartıp tuz, biber ve soğan ilave ettiklerinde ise bugünkü “Tatar Bifteği” ortaya çıkmış.

Lavarla - Hamburger Baskalasim

19.yüzyıla gelindiğinde bir Alman tüccar ticaret amacıyla gittiği Orta Asya seyahatinde kendisiyle tanışıp onu dönüşte Almanya’ya evi olan Hamburg’a getirip “Hamburg Bifteği” olarak sunmuş ve ilerleyen süreçte eti pişirmeye karar verdiklerinde sonucu çok beğenmişler ve ona “Hamburg’a ait” anlamında Hamburger adını vermişler. Daha sonrasında ise Alman göçmenler tarafından 19.yüzyıl sonlarına doğru hamburger Amerika’ya ulaşmış ve 1920’li yıllarda Amerika’da ilk defa ekmek arası servis edilmeye  başlanmış. Devamındaki süreçte ise Amerikan şirketleri hem dünyaya ticari olarak pazarlamaya başlamışlar hem de  ürünün patentini almışlar. (Andrew F. Smith – Yemek Tarihi Uzmanı)

Lavarla - Piel Roja Kizilderili

Nitekim günümüzde herkeslerin bayılarak yediği ve gün geçtikçe de birbirinden farklı formasyonlarını gördüğümüz “iki ekmek arasındaki et” böylelikle ana evrimini tamamlamış. İşte biz bugün 8 asırlık bir yolculuğun Ankara’da Amerikan-Kızılderili dokunuşlarına tanıklık edeceğiz.

Lavarla - Piel Roja Ic Cekim

Piel Roja, Bilkent’te ciciş, samimi, oldukça başarılı Amerikan usulü bir hamburgerci. 2. Etap’ın içerisinde kendini kalabalıktan ve yoğunluktan izole etmiş, şirin mi şirin, adeta küçücük bir ev ortamı ve bu sıcacık evin genç sahibi Kaan Bey. Daha kapıdan içeri ilk adımınızı attığınız andan itibaren kendisi dükkanda ise tüm sempatikliğiyle sizi karşılıyor. Kendisi, reklamcılık mezunu bir şef. Nasıl yani? Reklamcılık ve mutfak ne alaka ki ama  demeye başladınız dimi?

Lavarla - Piel Roja Urunler

Kendisine bunu sorduğumuzda bize üniversite 3.sınıfın sonunda “workandtravel” ile Amerika’ya gidip, New York’ta çok ünlü bir hamburgercide çalıştığını söylüyor. Döndüğünde ise çoktan kararını aşçılık konusunda vermiş bile. Reklamcılıkta son senesini bitirir bitirmez Mutfak Sanat Akademisi’ne başlamış ve oradan da mezun olmuş. Bu süreçte ise (Mikla gibi) birçok büyük isimde tecrübe edinme fırsatı yakalamış. Devamında ise bu sektöre girmesine ilham kaynağı olan hamburger olayına yoğunlaşmış. Bizce çok da iyi yapmış. Çünkü Kaan Bey New York’ta hamburger üzerine her şeyi öğrenerek gelmiş ve size bunu fazlasıyla tattırıyor ve yaşatıyor. Hamburgerleri için kesinlikle en iyi malzemeyi kullanıyor ve bu yüzden de bir çok malzemeyi ithal ediyor diyebiliriz.

Lavarla - Piel Roja Dizayn

İştah kabartan menüye geçmeden önce isim mevzusuna ve birazcık da dizayna bir göz atalım isterseniz. Roja, Latince (İspanyolca) de “kızıl”, Piel ise “deri” demek. Yani kısacası “Kızılderili” anlamına gelmekte. Dizayna gelecek olursak da oldukça sade, ağırlıklı Kızılderili figürlerle dolu, samimi bir ortam. İç kısım akşamları için ideal, gündüzleri ise ön ve arka taraftaki küçük, ciciş balkonlar huzur verici. Son olarak ise balkon kısımlarındaki özel tasarım duvar çalışmalarının çok hoş olduğunu ekleyip artık iştah kabartıcı alana geçiyoruz.

Lavarla - Piel Roja Menu

Öncelikle buradaki hamburgerlerin hepsi spesiyal. Gerçek manada başka bir yerde daha birebir benzerini bulmanız zor gibi. Bununla birlikte tek tek isimlerini yazmak yerine görsel ve içerik olarak sunmayı düşündük. Hamburger içeriklerine gelecek olursak dana eti, dana kıyma, dana antrikot, tavuk ve özel köfte şeklinde oldukça fazla seçenek mevcut. %100 dana bazlı ürünlerle ve (90-360gr arası seçenekleriyle) Amerikan usulü hamburgerin hakkını sonuna kadar veriyorlar. Bunun dışında yakında geyik etli burgerleri de hizmete başlamış olacak.

Lavarla - Piel Roja Menu 2

Lavarla - Piel Roja Hamburger

Eminiz ki kafası karışanlar olmuştur. Bu konuda yardım isteyenlere Piel Roja’nın iki müdavimleşmişi yetişiyor diyebiliriz. Bunlardan ilki “Seattle Burger” Tam bir lezzet şöleni ve doyurucu kendileri. Ayrıca en çok tercih edilen burgeri. İkincisi ise şuan Ankara’da tek olan ve Amerika’da çok meşhur olan “Sloppy Joe Bos Burger” alışkın olduğumuzdan farklı olarak köfte yerine içerisinde özel harmanlı ve soslu dana kıyma bulunuyor. Kendisinin de son derece müdavimi var diyebiliriz.

Lavarla - Piel Roja Icecekler

Gelelim harika bir hamburgerin tamamlayıcılarına.. Kıvamında bir patates (Bu konuda sıkıntımız yok) ve tabi ki olmazsa olmaz içecekler. İçecek konusunda öncelikli olarak emsallerinin aksine göze çarpan bir fark var. Piel Roja’da iki büyük kola devini aynı anda bulabiliyorsunuz. Bununla birlikte birçok farklı gazoz türü ve enerji içeceği de mevcut. (Bırr Tea gibi..) Son olarak ise bizim de çok sevdiğimiz üç farklı çeşidiyle ve özel şişeleriyle “Arizona Ice Tea” yeni dönemde ise Dr.Pepper ve türevleri de menüye eklenmiş olacak.

Lavarla - Piel Roja Atistirmalik

Sanırsak menümüz artık hazır. Sırada ne mi var peki? Eee atıştırmalıkları unutmadık mı sizce? Haşlanmış Koçan Mısır, Soğan Halkaları (şiddetli tavsiye), Mezgit Pane, Mozzarella Sticks, Red Hot Chili Peppers, Çıtır Tavuk Parçaları, Kalamar Halkaları.. Hepsi birbirinden güzel ve denenilesi.

Lavarla - Piel Roja Tatlilar

Bitti mi peki? Siz hiç tatlısız menü gördünüz mü? Şimdi biz hamburgercideyiz belki ama buraya sadece tatlı yemeye gelen insanlar da sıklıkta. Bunu bilmiyordunuz dimi? Piel Roja’nın hepsi birbirinden farklı, hafif ve lezzetli 6 tip tatlısı bulunmakta. Bunlardan birkaç tanesi müdavimleşmiş bile.. Lakin “Sizzling Brownie” var ki en “top” noktası..

Lavarla - Piel Roja Duvar

Nihayet menüyü bitirebildik. Yaa Editör Bey! Bitirdik de kanımıza girdin. “Ne yapacağız?” “Nasıl gideceğiz biz şimdi taaa Bilkentlere kadar mı diyorsunuz?” Merak etmeyin! Piel Roja, aslında Ankara’da bir kesim için onlinedan ibaret. Kendileri, yemeksepeti.com’da Ankara’da en çok tık alan mekanlardan birisi. Bu yüzden kulaklarımı çınlatmak yerine hemen sipariş vermeye ne dersiniz? 🙂 Bu arada çalışma saatleri şimdilik 11:00 – 22:00 arası ama sezon başlayınca 11:00 – 01:00 arası oluyor.

Lavarla - Mujde

Vedadan önce gelelim hamburger-severlere vereceğimiz iki güzel müjdeye.. Varan 1 ! Kışa doğru artık Piel Roja’yı Bilkent dışında da görebilirsiniz diyoruz. Veee gelsin daha büyük olan Varan 2 ! Bir aksilik olmazsa eğer Ekim ayında Ankara’nın ilk hamburger festivali yapılacak! ( Hep mi tasarım, kahve olacak dimi? ) Hem de vegan hamburgerler de yapılacak! Detaylar lavarla.com’da olacak. Takipte kalın ..

Lavarla - Piel Roja Atasozu

Yine geldi bir veda vaktimiz daha.. Eğer yolunuz düşerse bu gerçek Amerikan lezzet şölenini yerinde tadın. Hem Kaan Bey’le tanışırsınız hem de O’nun hamburger konusundaki engin bilgisini tatmış olursunuz. Pişman olmazsınız merak etmeyin.. veya gitmeye imkanınız yok ama aş eriyorsanız o zaman kendinizi mahrum bırakmayın ve online sipariş verin ..

Bu arada formunuza da dikkat etmeyi unutmayın lütfen. Her şeyin başı sağlık çünkü ..

Kendiniz gibi güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.. Yeni mekanlarda, etkinliklerde ve yazılarda buluşmak üzere .. Esen kalın!

Lavarla - Piel Roja Logo

İletişim Bilgileri :
Adres: Üniversiteler Mahallesi Park Sitesi B1 Blok Bilkent / ANKARA
Telefon: (0312) 266 6620
Facebook
Instagram


(Bu yazı herhangi bir kar amacı gütmeden, maddi herhangi bir karşılık almadan hazırlanmıştır. Reklam değildir.)

 

1 Comment

  1. Selamlar sayfanızı çok beğendim ‘ detaylı paylaşımlarınızdan ötürü teşekkür ederim ; Saygılarımla İsmet Hüseyin EKER – ANKARA..

Bir Cevap Yazın
Cacao Reserve Mekan

Çekirdekten çikolataya Cacao Reserve

Hepimiz biliriz ki aşk ile yapılan her iş güzeldir. Cacao Reserve’ün hikayesi de mekanın sahipleri Hilal Hanım ve Soner Bey’in aşk hikayesine dayanıyor. Birliktelikleri esnasında...