KategorisizPusu'laSergiEtkinlik

Peru’yu Ankara’da Anlamak

Fotoğraf tutkunu sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken, sosyolojik özet niteliğinde bir sergi var Ankara’da. Ankara’daki Peru Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından CerModern’de gerçekleştirilen sergi, Peru’yu Ankara’da anlayabilmenizi sağlıyor.

Peru’nun Belleği sergisi, 1890-1950 yılları arasında Peru’da verilen yaşam mücadelesini bir fotoğraftan değil, incecik bir camın arkasından izler gibi anlamanızı sağlıyor. 60 yıllık bir sürecin içerisinden, farklı sanatçıların objektiflerinden derlenen sergi, ülkedeki toplumsal yarılmadan sonra yaşananları ve kültürünü siyah beyaz bir gözden izletmek istemiş.
perunun belleği
2016-06-30 12.46.43 1

peru bellegi lavarla 1

Sömürgeciliğin en acımasız haliyle yüzleşen Andlılar, İspanyol istilaları yüzünden kendi kültürlerinden uzaklaşmış ve Kolomb öncesinde sahip oldukları değerleri artık kaybetmeye başlamışlar. Bir müddet sonra, And Dağları’nda yaşayan yerliler bir milliyete sahip olma ihtiyacı hissetmeye başlamış.

2016-06-30 12.46.41 2
2016-06-30 12.46.43 2
Zaman içerisinde bölge halkı ve Avrupalılar arasında artan anlaşmazlıklar, yalnızca sömürgeciler ve halk arasında değil aynı zamanda yerliler ve melezler, yağmur ormanlarında yaşayanlar ve şehirde yaşayanlar arasında da kutuplaşmalara yol açmış. Ülkede oluşan bu keskin kültür ayrışması, sergideki fotoğraflarda ilk göze çarpan durumlardan bir tanesi oluyor.

Peru gerçeğini tüm boyutlarıyla yansıtan sergi 12 Temmuz’a kadar açık kalacak. Bayram tatili boyunca Ankara’da olacaksanız, bu sergi tatil programınızda mutlaka olmalı.

Ayrıntılı bilgi için Cermodern veya Ankara’da Ziyaret Etmeniz Gereken Sergiler yazısına göz atabilirsiniz.

<Bu içerik lavarla.com için özgn biçimde hazırlanmıştır. Tüm hakları lavarla.com’a aittir>

Bir Cevap Yazın

Pusu'la

Bu Pazar Kalede Şenlik Var!

Kale Meclisi ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Kültür Sanat Çalışma Grubu organize ediyor. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve...


Pusu'la

26. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması: Göç

Teknolojideki hızlı ilerleyiş ve akıllı telefonlardaki yenilikler, hepimiz için fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Özellikle sosyal medyanın anında paylaşım olanağı sunmasının etkisiyle pek çoğumuz içimizdeki fotoğraf sevgisini...