KategorisizPusu'laSergiEtkinlik

Peru’yu Ankara’da Anlamak

Fotoğraf tutkunu sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken, sosyolojik özet niteliğinde bir sergi var Ankara’da. Ankara’daki Peru Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından CerModern’de gerçekleştirilen sergi, Peru’yu Ankara’da anlayabilmenizi sağlıyor.

Peru’nun Belleği sergisi, 1890-1950 yılları arasında Peru’da verilen yaşam mücadelesini bir fotoğraftan değil, incecik bir camın arkasından izler gibi anlamanızı sağlıyor. 60 yıllık bir sürecin içerisinden, farklı sanatçıların objektiflerinden derlenen sergi, ülkedeki toplumsal yarılmadan sonra yaşananları ve kültürünü siyah beyaz bir gözden izletmek istemiş.
perunun belleği
2016-06-30 12.46.43 1

peru bellegi lavarla 1

Sömürgeciliğin en acımasız haliyle yüzleşen Andlılar, İspanyol istilaları yüzünden kendi kültürlerinden uzaklaşmış ve Kolomb öncesinde sahip oldukları değerleri artık kaybetmeye başlamışlar. Bir müddet sonra, And Dağları’nda yaşayan yerliler bir milliyete sahip olma ihtiyacı hissetmeye başlamış.

2016-06-30 12.46.41 2
2016-06-30 12.46.43 2
Zaman içerisinde bölge halkı ve Avrupalılar arasında artan anlaşmazlıklar, yalnızca sömürgeciler ve halk arasında değil aynı zamanda yerliler ve melezler, yağmur ormanlarında yaşayanlar ve şehirde yaşayanlar arasında da kutuplaşmalara yol açmış. Ülkede oluşan bu keskin kültür ayrışması, sergideki fotoğraflarda ilk göze çarpan durumlardan bir tanesi oluyor.

Peru gerçeğini tüm boyutlarıyla yansıtan sergi 12 Temmuz’a kadar açık kalacak. Bayram tatili boyunca Ankara’da olacaksanız, bu sergi tatil programınızda mutlaka olmalı.

Ayrıntılı bilgi için Cermodern veya Ankara’da Ziyaret Etmeniz Gereken Sergiler yazısına göz atabilirsiniz.

<Bu içerik lavarla.com için özgn biçimde hazırlanmıştır. Tüm hakları lavarla.com’a aittir>

Bir Cevap Yazın

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Aralık Bülteni

Geldik 2022’ye veda etmeye! Resmi olarak kışın başlangıcı, yeni yılın son ayı aralıktan herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım geride kalan ayda? Sinema, tiyatro, caz derken...

Pusu'la

27’lik Gezici Festival başlıyor!

1995 senesinde serüvenine sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunan bir festival otobüsü olarak başlayıp, zamanla Ankara’nın yolunu gözlediği büyük bir festivale dönüşen, Ankara...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Kasım Bülteni

Aşkların ve sonbaharın bir başka olduğu kasım ayından herkese merhabalar! Neler yaptık bakalım yeni sezonun ilk ayında? Önümüzdeki ay yapacağımız çılgınlığı saymazsak son açık havaların...