Pusu'laEtkinlikTiyatro

Perde Zamanı | Sıfır Model Ankara DT

Ankara denince akla gelen şeylerden birisidir, tiyatro ve seyircisi. Bir çok il tiyatro ile içli dışlı olsa da ama bu sadece Ankara’ya özgü bir durumdur. Diğer illerin sanatçıları bile Ankara’yı başka bir sever ve anar. Ankara için turne zamanları iple çekilir. Çünkü bir başkadır Ankara seyircisi. Diğer şehirlerin aksine emektardır, sanatçısını sever, sayar, kollar, el üstünde tutar. Alkışlamayı çok sever. Yağmur, çamur, kar, kış, kıyamet, aşırı sıcaklar demeden yıl boyunca devlet bazlı irili ufaklı 14 tiyatro salonunu da doldurmaya özen gösterir. İşte bu yüzden özeldir, Ankara’nın seyircisi.

Ekimlerin gelmesi için birçok güzel sebep varken herhalde Ankara’yı en çok tiyatro heyecanlandırır. Son tatilin bitip yavaştan Ankara’nın dolmaya başladığı ve okulların açılmasına geri sayım yapmaya başladığımız şu zamanlarda şehirde usuldan bir fısıltı yayılmaya başladı bile. “Tiyatroya Gidip Bir Oyun İzlemesek Mi Artık?” Özel tiyatroların yavaştan ısınma turlarına başladığı yeni sezon için, Devlet Tiyatroları da  bugün sabah nihayet programının bir kısmını açıkladı ve heyecanımız birazcık daha yükseldi.

1 Ekim 2017 Pazar günü yeni sezona merhaba demeye hazırlanan Devlet Tiyatroları’nda bu yıl yerli ve yabancı toplamda 160 oyun sahnelenecek. Genel Müdürlük yeni sezona 13’ü yerli 18’i yabancı toplamda 31 prömiyerle iddialı başlamaya hazırlanıyor. Ankara DT ise 7 prömiyer ile sezona en fazla yeni oyun ile başlayan il konumunda. İşte Lavarla olarak sizin için bu yeni gösterimleri daha yakından mercek altına aldık. Bakalım ilk aydan bizleri neler bekliyormuş?

UYARI:
**Sıralama prömiyer tarihlerine göre yapılmıştır.


İKİNCİ KATİL
2 Perde, 2 Saat 30 Dakika

Serhat Yiğit’in yazdığı ve Barış Erdenk’in yöneteceği İkinci Katil3 Ekim 2017 Salı günü Akün Sahnesi‘nde prömiyer yapacak. Kendileri, ilk prömiyer yapacak gösterim olmasına rağmen hakkında en az bilgi bildiğimiz ve toplayabildiğimiz oyun diyebiliriz. Lavarla olarak ise prömiyer biletlerimizi çoktan satın aldık ve merakla beklemedeyiz. İlk gösterimde gerekli detayları öğrendikten sonra yeniden düzenlemelerimizi yapacağız.

Ekim Gösterim Tarihleri
Akün Sahnesi
3 – 15 Ekim 2017
31 Ekim – 5 Kasım 2017


OSMANCIK
2 Perde, 2 Saat 15 Dakika

Küçük Ağa, İbişin Rüyası, Firavun İmanı gibi eserleriyle tanıdığımız Türk Edebiyatı’nın usta kalemlerinden Tarık Buğra’nın 1973 yılında yazdığı ve Adnan Erbaş’ın yöneteceği Osmancık, Osman Gazi’nin küçük bir beylikten cihana hükmeden bir devlet haline gelişini yani Osmanlı’nın kuruluş dönemini anlatıyor. Oyun, 4 Ekim 2017 Çarşamba günü Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Ekim Gösterim Tarihleri
Cüneyt Gökçer Sahnesi
4 – 15 Ekim 2017


ŞEMPANZELER
2 Perde, 1 Saat 50 Dakika

İngiliz yazar Simon Block’un 1997 yılında yazdığı ve Sinan Pekinton’un yöneteceği Şempanzeler, mutlu gözüken bir aile yapısını iş dünyasının acımasızlığıyla nasıl bozduğunu gözler önüne seriyor. Ankara Devlet Tiyatroları‘nın güçlü sanatçılarını bir araya getiren ve yeni gösterimler içerisinde en çok merak uyandıranlardan olan oyun 10 Ekim 2017 Salı günü Şinasi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Ekim Gösterim Tarihleri
Şinasi Sahnesi
10 – 22 Ekim 2017


İHANET
2 Perde, 2 Saat 20 Dakika

Usta yazar Nahid Sırrı Örik’in 1930’lu yıllarda yazıp 1953 yılında DT repertuvarlarına emanet ettiği ve sevilen yönetmen Özen Yula’nın yöneteceği İhanet, 4 bölümden oluşuyor ve kendisini kurban etmeye karar vermiş iki erkeği kurban edip, kurtuluşunu gerçekleştiren bir kadının gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Oyun, 10 Ekim 2017 Salı günü Küçük Tiyatro’da prömiyer yapması gerekirken şimdilik DT program değişikliği mağduru gibi duruyor.

Ekim Gösterim Tarihleri
Küçük Tiyatro
17 – 20 Ekim 2017

Şinasi Sahnesi
24 – 29 Ekim 2017


YEDİ KOCALI HÜRMÜZ
2 Perde, 2 Saat 45 Dakika

Kemal Sunal filmleri ve Hababam Sınıfı serileriyle tanıdığımız, Türk tiyatro, sinema ve mizahının önemli isimlerinden Sadık Şendil’in 1980 yılında yazdığı ve İsmet Numanoğlu’nun yöneteceği Yedi Kocalı Hürmüz, 6 kocası olan bir kadının 7. kocasıyla evlenmesiyle birlikte gelişen olayları gülünç ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Yeni gösterimlerim içinde iddialı olan oyun, 19 Ekim 2017 Perşembe günü Altındağ Tiyatrosu’nda prömiyer yapacak.

Ekim Gösterim Tarihleri
Altındağ Tiyatrosu
19 – 29 Ekim 2017


MUHTEŞEM DİVA
2 Perde, 1 Saat 50 Dakika

Oyunları 38 ülkede sahnelenip 27 dile çevrilen dünyaca ünlü İngiliz yazar Peter Quilter’in 2005 yılında yazdığı ve 20 ülkede 2000’den fazla uluslararası sahnelenmeyle milyonlara ulaşan oyunu Muhteşem Diva, 1900’lü yılların başında gerçekten yaşanmış eksantrik bir karakter olan Florence Foster Jenkins’in biyografi hikayesini anlatıyor. Funda Mete’nin yöneteceği ve sayısız kez sinema, opera ve müzikale uyarlanan oyun 24 Ekim 2017 Cuma günü Küçük Tiyatro’da prömiyer yapacak.

Ekim Gösterim Tarihleri
Küçük Tiyatro
24 Ekim – 5 Kasım 2017


ANNA KARENİNA

Günümüze kadar yazılmış en iyi romanlardan gösterilen, sayısız kez sinema ve tiyatroya uyarlanmış, dünyaca ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasikleşmiş eseri Anna Karenina’dan oyunlaştırılan ve İpek Atagün Gezener’in yöneteceği Anna Karenina, bir aşk hikayesi ekseninde Rusya’nın 1873 – 1877 dönemini anlatıyor. Yeni gösterimler içinde merak beklenenlerden olan oyun 31 Ekim 2017 Salı günü Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yapması gerekirken şimdilik DT program değişikliği mağduru gibi duruyor.

Ekim Gösterim Tarihleri
Cüneyt Gökçer Sahnesi
DT Program Değişikliği Mağduru!
2 – 5 Kasım 2017


Yeni sezonun ilk ayı Ekim’de bu iddialı 6 yeni gösterimle birlikte geçen sezonun sevilen oyunları Grönholm Metodu, Rumuz Goncagül, Satranç, Tolstoy ve Anna, Kontrabas, Nihayet Bitti, Gayri Resmi Hurrem, Umut, Yeraltından Notlar, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Akıl Defteri, Son Tango ve Başbelası da ay boyunca tiyatroseverler ile yeniden buluşma heyecanı yaşayacak.

Bilet kısmına geldiğimizde ise sizlere bu sene maalesef kötü bir müjdemiz var. 2 Ocak 2010 tarihinden bu yana oyunların bilet fiyatlarında artış yapmayan Devlet Tiyatroları, yeni sezon ile birlikte bütün temsil türlerinde %50’lik bir fiyat artışına gidecek. Bununla birlikte yetişkin oyunlarında 10 TL olan tam bilet yeni sezonda 15 TL ve 6 TL olan indirimli bilet ise 9 TL olacak.

Ekim Ayı Detaylı Programı
Online Bilet Satış


Bilgilendirici Hatırlatma!

Biletler temsil tarihinden 13 gün önce 10:00’da tiyatro gişelerinden ve yine temsil tarihinden 13 gün önce 10:10’da internet üzerinden satışa çıkar. Satışı gerçekleştirilen biletler geri alınamaz ve değiştirilemez. Sadece online olarak satın alınan biletler gösterim saati başlangıcından 24 saat öncesine kadar açığa alınabilir ve elde edilen “DT Kredisi” sezon boyunca istenilen başka bir oyunda ya da oyunlarda kullanabilir.

Üşengeçlikleri, tembellikleri bir kenara bırakıp kendiniz gibi güzel, eğlenceli ve bol oyunlu bir sezon geçirebilmeniz ümidiyle. Yeni yazılarda, etkinliklerde, festivallerde ve uzun bir tiyatro sezonunda görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!

  

1 Comment

  1. Şempanzeler, Anna Karenina ve İkinci Katil en merak ettiklerim. Umarım güzel bir sezon olur.

Bir Cevap Yazın

Ankaralı kadın komedyenler Etkinlik

Ankaralı kadın komedyenler

18 Ocak Perşembe akşamı IF Tepe Prime’da beş kadın komedyen stand-up yaparak hem tabuları yıktı hem de bu aralar en çok ihtiyacımız olan şeyi, gülmemizi...

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Şubat Bülteni

Herkese yılın ikinci ayından merhabalar! Öncelikle birkaç günlük gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Bundan kaynaklı 10 civarı etkinliği bültenden çıkarmak durumunda kaldık ne yazık ki....

Lavarla Aylık Bülten Etkinlik

Lavarla Ocak Bülteni

Yeni yıldan herkese merhabalar! Umarız sağlıklı, bol etkinlikli ve Lavarla’lı, hepimiz için güzel haberlerle dolu, musmutlu bir yıl olur. Yılbaşı yorgunluğunu atabildik mi bakalım? Enerjiler...