FestivalSinema

Pembe Hayat KuirFest 12’inci yaşında başladığı yere evine dönüyor! #DöndümBak

İlk yıllarında hem LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekmek hem de Türkiye’de kuir ve sanatın birlikte konuşulup, tartışılmasına olanak sağlamak amacıyla macerasına başlayan ve geçtiğimiz senelerde tüm yasaklara ve baskılara meydan okuyarak 11’inci yaşını geride bırakan Pembe Hayat KuirFest, yeni yaşını 23 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında Goethe Institut ve Makine Mühendisleri Odasında kutlayacak.

Yepyeni film seçkisi, program ve etkinlikleriyle, hem de Kış Pride’ı olarak anıldığı eski tarihlerine geri dönerek bu sene karşımıza çıkmaya ve seyircisini yeniden büyülemeye hazırlanan Pembe Hayat KuirFest, doğduğu topraklara ve bozkırın ayazına katacağı sıcağın heyecanıyla 12’inci yılın temasını Ankara’ya dönüş olarak seçti. #DöndümBak

Pembe Hayat KuirFest, bir yandan lubunyaları yine ücretsiz bir şekilde kendi hikayeleriyle buluştururken, katılımcılarına da güçlendirici deneyimlere yol açan bir fırsat sunuyor olacak.

Lavarla’nın bu sene yeniden medya sponsorları arasında yer aldığı festivalde Ankaralıları neler bekliyor hep birlikte bakalım mı?

Festival, 12’inci yılı kapsamında 29 farklı ülkeden 53 değerli kuir filmi, 5 özel etkinliği, ihtişamlı atmosferiyle Kuir Pavyon’u ve sürpriz konukları festival severlerin ve renkli bir Ankara’nın hasretini çekenlerin beğenisine sunacak.


SEÇKİLER

Festival bu sene irili ufaklı 13 bölümde 53 filmi sinemaseverlerle bir araya getirecek.

Gökkuşağının Altında

Pembe Hayat KuirFest ‘in her sene gözdesi konumundaki, dünya festivallerinden ses getiren uzun metrajlı filmleri izleyiciyle buluşturduğu, yolu merakla beklenen bölümü Gökkuşağının Altında, bu sene 3 filmden oluşuyor. 75’inci Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan ve 2022’nin en başarılı kuir yapımlarından olan Joyland ve Mavi Kaftan’a 2023 yapımı Dünyanın Tüm Renkleri Siyahla Beyaz Arasındadır eşlik ediyor.

Ğ

Festivalin sevilen bir diğer bölümü Ğ’de ise Ali Kemal Güven’in ilk filmi ve şüphesiz 2022 yılının en samimi yerli yapımlarından birisi olan Çilingir Sofrası ile 2022 yılında aramızdan ayrılan merhum Seyfi Dursunoğlu’nun hayatına ve Huysuz Virjin ile yaşadığı zorluklara odaklanan belgesel yapım Huysuz ve Tatlı: Seyfi Dursunoğlu ile Huysuz Virjin’in Yarım Asra Damga Vuran Hikayesi seyirciyle buluşacak.

Kuir Belgeseller

Festivalin gediklilerinden olan bölümde bu sene LGBTİ+’ların yaşadığı zorluklar, genç kuir neslin alışkanlıkları, cis-hetoropatriyarka, interseks bireylerin yaşadığı zorluklar, politika ve dayanışma konulu yapımlara odaklanan 5 belgesel yapım yer alıyor. Theo Montoya’nın ÖlümMeleği69 ve Joris Lachaise’nin Transfariana bölümdeki filmlerden sadece bazıları.

Diğer Bölümler

Bununla birlikte bu sene dünyanın her yerinde neredeyse benzer duygularla yaşanan gençliğin aslında yalnız olmadığını kanıtlar niteliğindeki kısa filmlerden oluşan Gençlik Başımda Duman, her yaşta eşit haklara sahip olma ve yaş ayrımcılığına karşı mücadeleye dikkat çekmek isteyen Ömrümüzün Son Demi, sıra dışı ilişkiler, cinsel kimliklerin keşfi, geçmişin izleri ve geleceğe doğru umut dolu bakışlarla lubunyalığın cesur ve çarpıcı hikayelerini keşfedeceğiniz Lubun Doğudan Yükselir, kendizi görebilmeye ve yüzleşebilmenizin en alternatif yolu olacak olam Pembe Külhani, nefrete karşı mücadele eden lubunyaların hikayelerini kapsayan İnkarın İnkarı, LGBTİ+ların özgürlüğünden korkan güruhun sonu temalı Aşirkar, Kuir Diziler ve Türkiye’den Kuir Kısalar festival kapsamındaki diğer seçkiler.


ÖZEL ETKİNLİKLER

12’inci Pembe Hayat KuirFest ‘in bu sene film gösterimleri dışında seçkisinde özel etkinlikler de yer alacak. Pelin Anılan’ın moderatörlüğünde Ali Kemal Güven, Can Merdan Doğan, Zeynep Ocak ve Gizem Bayıkselin katılımı ile gerçekleşecek olan Kuir Sinemanın Bugünü ve Geleceği söyleşisi, Şokopop ile soru cevap, Onur Köybaşı’nın Pembe Külhani bölümündeki filmleri şiirlerle eşleştirmeye davet ettiği Bu Şiir O Film, festival programındaki Süper Kahraman İnterseks üzerine derinlemesine bir söyleşi, 6284 sayılı Kanun ve Feminist Mücadele paneli ve Kolombiya’daki barışın mimarlarından olan lubunyalara yakından bakmaya olanak sunacak olan Barışın Aktörleri Olarak Lubunyalar sunumu bu seneki özel gösterimler olacak.


FESTİVAL GÖSTERİM PROGRAMI VE DETAYLI BİLGİ


Açılış gecesi, renkli ve ihtişamlı atmosferiyle Kuir Pavyon etkinliğinin detayları ve festivalle ilgili son dakika haberlerini festivalin ve Lavarla’nın sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ağız dolusu güldüğünüz, bol bol keyif aldığınız, fotoğraf çektirdiğiniz ve dibine kadar eğlendiğiniz bir festival süreci geçirmeniz ümidiyle. Yeni etkinlik ve festival yazılarında görüşmek dileğiyle. Eğlenceli Tarafta Kalmayı Unutmayın!


Festival İletişim Bilgileri | Facebook | Twitter |  Instagram | Resmi Site

Bir Cevap YazınEtkinlik

34. Ankara Film Festivali başlıyor

Ankara’yı sinemayla buluşturmak ve Türk sinemasının geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek amacıyla Mahmut Tali İzgören ve Aziz Nesin öncülüğündeki Bilim ve Sanat, Bilar AŞ ve...