Müzik

Paul McCartney Yıllar Önce Ölmüş Olabilir Mi?

Bu, ortaya atılan bir iddianın nasıl herkesi etkisi altına aldığının hikayesi. Bu, duymak istediğimiz gibi duyduğumuz, görmek istediğimiz gibi algıladığımız gerçeklerin hikayesi.

John Lennon. Paul McCartney. George Harrison. Ringo Starr. Yani müzik tarihinin seyrini değiştiren The Beatles. Peki Paul McCartney bu dünyadan 1966 yılında geçirdiği bir trafik kazasıyla ayrılmış olabilir mi? İddialar, McCartney’in öldüğünü ve yerine ona çok benzeyen birinin geçtiğini söylüyor. Paul’un ölümüyle ilgili bir iddia ilk kez bir üniversite dergisinde yayımlandı. Ardından bir dinleyici katıldığı radyo programında Paul McCartney’in ölümüyle ilgili elinde kanıtlar olduğunu söyledi.

“Turn me on, dead man”

Radyo yayınına bağlanan dinleyicinin iddiasına göre “Revolution 9” isimli şarkı tersten dinlendiğinde “Turn me on, dead man” sözleri duyulur. O “ölü adam” Paul McCartney’dir. Bu dakikadan sonra ortaya pek çok komplo teorisi atılır.

İddia edilen kaza nasıl gerçekleşti?

Hikâye oldukça trajik. Söylenene göre Paul bir gün stüdyo çalışmaları sırasında ekip arkadaşlarıyla tartışır. Kaza 9 Kasım Çarşamba sabah saat 5’te gerçekleşmiş ve Paul McCartney trafik ışıklarını fark etmemiştir. Ölümü, grubun geleceği için basından saklanır.

Paul McCartney’in yerine kim geçti?

paul mccartney dublör

Paul artık aramızda olmadığına göre yerine ona çok benzeyen birini bulmak gerekiyordu. Seçilen isim William Shears Campbell, yani Billy Shears oldu. Anlatılana göre kısa sürede Shears, küçük estetik ameliyatlarla gruptaki yerini alır. Tabii Paul McCartney gibi şarkı söylemeli ve çalmalıdır. The Beatles üyeleri ona bu konuda eğitimler verir. Beatles’ın o dönem turneleri bırakmış olması ve yeni bir konseptle ilerlemesi Campbell’in işini kolaylaştırır. Fotoğrafta iddialara konu olan Campbell’i sağda, McCartney’i solda görebilirsiniz. Sizce fark var mı?

Paul’un öldüğü iddiaları giderek yayılmaya başlayınca grup bir açıklama yapmak durumunda kalır ancak McCartney açıklama yapmayı kabul etmez ve bu iddiaların zamanla azalacağına inanır. Yalnız iddialar bırakın azalmayı daha da artar. Evine gizlice giren muhabirleri gördükten sonra Paul McCartney pes eder ve bir röportaj verir, Life dergisinin o sayısı “Paul is still with us” kapağıyla çıkar.

Beatles’ın Paul McCartney’in Ölümü ile Alakalı İpuçları Bıraktığına Dair İddialar

İddialar der ki Beatles üyeleri Paul McCartney’nin ölümünü saklamaktan dolayı pişman ve mutsuzdu dolayısıyla arkalarında ipuçları bıraktılar. Yani hayranların ‘anlamasına’ izin verdiler.

İddia 1: Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band

Bu oldukça kalabalık kapak fotoğrafının bir cenazede çekildiği söylenir. Gördüğünüz gibi sadece Paul McCartney’in yüzü kameraya dönük. Diğer Beatles üyeleri ise Paul’a bakıyor. Davulun biraz altında mezara bırakılmışa benzeyen çiçekler yer alıyor. Beyaz çiçekler sol elle çalınan bir gitar formunda yerleştirilmiş. Grupta sol elle gitar çalan tek kişiyi tahmin etmek zor değil…

Paul o kalabalık fotoğrafta siyah renkte bir enstrüman taşıyan tek kişi. Fotoğraftaki davulu ortadan ikiye böler ve ayna efekti uygularsanız ortaya 9 Kasım, yani kazanın olduğu iddia edilen gün ve “He Die” yazısı çıkıyor.

Albümün içindeki fotoğraflardan birinde de Paul McCartney’in kıyafetinde bir etiket var. Üstünde O.P.D. yazıyor. Yani “Officialy Pronounced Dead”. Üstelik albümün arka kapağındaki fotoğrafta da arkası dönük tek kişi Paul McCartney. Albümün ilk şarkısının sonunda ekibi “Billy Shears” derken duymak da mümkün.

İddia 2: Magical Mystery Tour

Albümdeki “I Am The Walrus” şarkısı tersten dinlendiğinde “Paul is dead. Ha-ha” sözlerini duymak mümkün. İddialara göre “I’m So Tired” şarkısı tersten dinlediğinde John Lennon, “Paul is dead man. Miss him, miss him” diyor. Albümün kapağında da siyah kıyafetli tek bir kişi var: Paul McCartney.

magical mystery tour

Albümün içindeki fotoğraflardan birinde ayakkabısı olmayan tek kişi yine belli.

Herkesin yakasına kırmızı çiçek taktığı bir fotoğrafta Paul, siyah çiçek taşıyan tek kişi.

İddia 3: Abbey Road

Meşhur albüm kapağını bilirsiniz. Beatles üyeleri arka arkaya yaya geçidinden karşıya geçer. Peki o fotoğrafta Paul McCartney’in ayaklarının çıplak olduğunu fark etmiş miydiniz? John Lennon fotoğrafta “İsa’ya benzer” saçlarıyla ve beyaz kıyafetiyle karşımıza çıkar. Hemen arkasından yürüyen siyah takım elbiseli Ringo Starr, cenaze levazımatçısına benzetilir. Paul sağ elinde bir sigara tutar oysa kendisi solaktır. George Harrison’ın rahat kıyafeti, onun mezar kazıcı olduğu iddiasını doğurur.

Fotoğrafa dikkatlice bakmaya devam edersek arkadaki arabanın plakasının “28 IF” olduğunu görürüz. Paul McCartney ölmeseydi 28 yaşında olacaktı!

İddia 4: Yesterday and Today

Albümün kapağına baktığınızda herhangi bir gariplik görmek söz konusu değil ancak yan çevirdiğinizde sanki Paul McCartney bir tabutun içinde oturuyormuş gibi görünüyor.

Gerçekten kaza oldu mu?

Evet, Paul’un arabası bir kazaya karıştı ancak Paul arabada değildi. Paul McCartney daha önce bir trafik kazası geçirmiş ve dudağı yarılmıştı, zaten bıyık bırakmasının sebebi de buydu.

Her şey bir tesadüften ibaret olabilir mi?
Fotoğraflar, simgeler, sinyaller, şarkı sözleri… Aslında her şey bir tesadüften ibaret. Albümdeki fotoğraflar için pek çok kare çekildi, aralarından en iyi olanlar seçildi. O karelerde Paul McCartney farklı açılardan kameraya bakıyor, farklı yerlerde duruyordu. Ayakkabısız Paul ölüm imasından ziyade uzun çekimlerde bunalan Paul’un bir yansımasıydı. Stüdyodaki kırmızı çiçekler bitmişti ve Paul yakasına siyah bir çiçek takmak zorunda kalmıştı. Şarkıları tersten dinleyenler duymak istediklerini duyuyorlardı.

İddialar neden durdurulmadı?
Çünkü The Beatles çok satıyordu! Hayranlar ipuçları bulmak adına kapakları incelediğinde, plakları tersten dinlediğinde ürünleri yıpratıyor ve yenisini almak zorunda kalıyorlardı. Üstelik bu iddia The Beatles’ın gündemde kalmasına yardımcı oluyordu.

Birinin Paul’un yerine geçmesi, bunu bilenlerin yaklaşık 60 yıl boyunca sır saklaması, Paul’un yerine geçen kişinin Beatles sonrasında da başarılı bir müzik kariyerine sahip olması oldukça zor. Kanıtlar Paul’un öldüğüne inanarak bakarsanız anlamlı geliyor.

Hatta Paul McCartney albümlerinden birinin kapağında bu olayla dalga geçiyor. “Paul Is Live” albümünün kapağında Paul köpeğiyle birlikte yaya geçidinde yürüyor, arkasında bir araba var ve plakası “51 IS”; albümün çıktığı yıl Paul 51 yaşında ve hala hayatta. İddianın ortaya atılmasının ardından geçen onca yıldan sonra üretmeye, çalışmaya, müzikle yaşamaya devam ediyor.

Paul McCartney ile The Beatles’ın dünyasına girmişken okumaya devam etmek isterseniz Imagine şarkısının hikayesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Müzik

Müziği ve gitarıyla Burak Altuni

“Müzik hakkında güzel bir şey, çarpar, acıtmaz!” Bob Marley Burak Altuni… Müzikle tanıştığında 3 yaşındaymış, flütle başlamış. Ne yazık ki baba acısı müzikten de öncesine...