Sinema

Oscar’ın Yabancıları | 18-19-20 Ocak

Oscar Ödülleri 24 Şubat’ta 91. kez sahiplerini bulacak. Yarışanlar arasında dünyanın bambaşka yerlerinden bize selam verenler var: Oscar’ın Yabancıları.

Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı‘nın dahil olduğu bir seçki “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde son beşe kalmayı bekliyor bugünlerde. Liste epey kalabalık. Şansı yüksek olan filmler ise Başka Sinema ve İstanbul Modern’in katkılarıyla 18-19-20 Ocak’ta sinema salonlarını dolduracak. Ankara’da ve İstanbul’da izleyebileceğiniz filmler şöyle:

Girl – Kız

Son zamanlarda izlediğim en etkileyici film! Yönetmen Lukas Dhont hikayeyi gazetede okudu, filmini çekmeye karar verdi. 2009’dan beri uygun bir oyuncu bulamadığı için proje erteleniyordu. Başrol Victor Polster’i keşfetmek için bu kadar beklemeye değer! Oturduğunuz yerde sizi sarsıp geçen bir film Girl, Belçika’nın Oscar adayı.

Donbass

Doğu Avrupa’nın sert ve tavizsiz bir portresi. Donbass, Ukrayna’da 4 yıldır savaş halinde yaşayan bir bölge. Yolsuzluk ve silahlı çatışmalar bölgenin doğalı haline gelmiş durumda. Kaos ortamından payımıza düşen çarpıcı bir kara komedi. Donbass, Ukrayna’nın Oscar adayı.

Capharnaüm – Kefernahum

Gözleri kızarık halde salonu terk edenler muhtemelen bu filmden çıkıyor. Yer: Beyrut. Yaşamın iyi koşullar sunmadığı çocuklardan biri. 12 yaşında. Hayata isyan ediyor. Yoksulluğun yanında çaresizlik de var. Vicdana ve akla takılı kalacak bir film Kefernahum, Lübnan’ın Oscar adayı.

Cold War – Soğuk Savaş

2018’i bitirmeden önce izlediğim son iki film siyah beyazdı. Onlardan biri Cold War. Adına kanıp bir savaş filmi beklememek lazım. Cold War, içinde dönemin koşulları olan, müzikle harmanlanan bir aşk filmi. İmkansız zamanlarda yaşanan imkansız bir aşkın filmi. 1950’lerin Polonya’sından Paris’e bir yolculuk. Bir çırpıda geçen, tadını damağınızda bırakan Cold War, Polonya’nın Oscar Adayı.

Burning – Şüphe

“Eee şimdi nooldu?” Film bittikten sonra akıllarda bu soruyu bırakıyor. Soru işaretlerinin tadıysa çok güzel. Yavaş yavaş akan, akarken bizi birbirinden farklı 3 karakterle tanıştıran Şüphe, Haruki Murakami’nin hikayesinden uyarlandı. Burning, Güney Kore’nin Oscar adayı.

Seçtiğim bu 5 film dışında Oscar’ın Yabancıları seçkisinde görebileceğiniz filmler şöyle:

  • Las Herederas – Mirasçılar (Paraguay’ın Oscar adayı)
  • Never Look Away – Asla Gözlerini Kaçırma (Almanya’nın Oscar adayı)
  • Birds of Passage – Göç Mevsimi (Kolombiya’nin Oscar adayı)
  • The Guilty – Suçlu (Danimarka’nın Oscar adayı)
  • Woman at War (İzlanda’nın Oscar adayı)
  • Shoplifters – Arakçılar (Japonya’nın Oscar adayı)

Oscar’ın Yabancıları seçkisinde yer almayan ama bugünlerde çok sevilen filmler ise:

  • Dogman (İtalya’nın Oscar adayı)
  • Roma (Meksika’nın Oscar adayı)

91. Akademi Ödülleri’ne ülkelerinin dertlerini, güzelliklerini torbasına koyup getirecek ve ödülü evine götürecek filmi öğrenmeyi beklerken, Oscar’ın Yabancıları seçkisi 18-19-20 Ocak’ta Başka Sinema’da.

Seans bilgileri için tıktık.

Bir Cevap Yazın