MekanSponsorlu

Olgunlar’ın ilk ocakbaşı meyhane konsepti: Kül Meyhane

Ankara’da meyhane akşamları vardır. Bazen hafta içi iş çıkışında rahatlamak ve sakinlemek için gidilir. Bazen ise cuma veya cumartesi akşamlarına günler öncesinden rezervasyon yaptırarak, eşe dosta haber vererek gidilen keyifli muhabbetlerin durağıdır meyhaneler. Her meyhanenin kendi müdavimleri olur, bu müdavimler çok çeşitli sebeplerden seçerler mekanları: sıcak atmosfer, mezelerin ve yemeklerin çeşitliliği, garsonların tutumu, ulaşım kolaylığı, park yeri, fiyatlar, müzik tarzı, kapanış saati, temizlik, bahçe imkanı, ferahlık ve dahası. Eh, müdavim olmak kolay değil. Ankara’da bu şartların çoğunu sağlayan ve kolaylıkla müdavimi olacağınız yeni bir meyhane var: Kül Meyhane.

Şehrin içinde hem yeni nesil hem klasik usulde bir meyhane deneyimi

“Muhabbetimiz Küllerinden Doğacak!” sloganıyla hizmet eden Kül Meyhane Kızılay, Olgunlar’da. Bu yanıyla Ankara’da en kolay ulaşılabilir mekanlardan birisi. Kızılay deyince aklınıza kalabalık ve curcuna gelebilir ancak Kül Meyhane’nin tüm bunlardan uzak, yeşillikler, ağaçlar ve çiçeklerle dolu saklı bir bahçesi var. Sakinliği sevenler burayı, şehrin merkezinde olduğunu hissetmek isteyenler ise sokağa doğru uzanan diğer bahçesini tercih ediyor. Her iki türlü de burada muhabbet keyifli ve üstelik “muhabbete sınır olmaz” diye düşünen Kül Meyhane işletmecileri mekanı sabah 5’e kadar açık tutuyor.
kül meyhane ortam

Kaliteli ve sıcakkanlı hizmet

Meyhanede samimiyet önemlidir, nitekim meyhane kültürü belli bir sıcaklığı ve samimiyeti içinde barındırır. Bu sebeple ambiyansından garsonuna, fiyatlarından hizmet biçimine kadar belli bir sınırda ve istikrarlı samimiyet ister müdavim olacak kişi.
Kül Meyhane de bu samimiyeti kurmaya ve korumaya özen gösteren meyhanelerden, kendilerinin ağzından duyacak olursak: “Biliriz, bir kültür işidir meyhane. O yüzden müdavimlerin yeni nesil meyhanesiyiz. Ankara’nın orta yerinde açık havada saklı bir bahçe burası. Mezeleri damağınıza, dekorasyonu gözünüze, fiyatları kesenize neşe katar. Özene bezene dekore ettiğiniz evinizde kendi damak tadınıza uygun hazırladığınız mezelerle bu sofrayı kursanız ancak bu kadar sizin zevkinize hitap ederdi. Üstelik bu sofrayı evinizde de ancak bu fiyata kurardınız.”

Ne yemelisiniz?

Yemeğe geçmeden önce belirtmek gerekir ki Kül Meyhane rakı menüsüyle oldukça iddialı. Müşterilerin damak tadını önemseyen işletmede aradığınız her markanın rakısı mevcut. Bu yanıyla da meyhane deyince ilk tercih edilenler arasında.
Menüsüne gelecek olursak, ocakbaşı meyhane konseptine sahip olmasından ötürü oldukça iddialı bir et ve meze menüleri var. Bizim önerimiz zırhta çekilmiş Adana kebabı ya da kelebek ızgara. Mezelerde ise klasik zeytinyağlılarının leziz olduğunu belirterek et içerenlerden yoğurtlu dil yaprak ciğer ve arnavut ciğerini muhakkak denemenizi tavsiye ederiz. Ege havası özlediyseniz ve deniz ürünlerinden gitmek istiyorsanız rakı masalarının vazgeçilmezi tereyağlı karides ve kalamar burada da baş köşede. Salata sevenlerin ise roka salatası ile çoban salatasına bayılacaklarına eminiz.

İlklerin mekanı

Kızılay’ın ortasında, Olgunlar’da yer alan Kül Meyhane bazı açılardan ilk olma özelliği taşıyor. Bulunduğu bölgenin ilk ocakbaşı meyhanesi örneğin. Olgunlar’ı bilirsiniz, müdavimi bol olan publara ev sahipliği yapar, günün stresini atmak için bir araya gelen Ankaralıların şen kahkahaları sokaklara taşar. Kül Meyhane de işte bu kahkahaların son adresi. Ayrıca mekan, kapısından adım attığınızda kendinizi Ege’deymiş gibi hissedeceğiniz sözünü veriyor.
rakı tokuşturan kadınlar kül meyhane
Burası kutlamalar için de oldukça uygun: düğün veya nikah sonrası kutlamalar, doğum günleri, evlilik teklifleri, yeni iş kutlamaları. Kül Meyhane’nin kapısı tüm kutlamalar için açık, üstelik kendinizi bir anda tanımadığınız insanlarla doğum günü şarkısı söylerken ya da dertleşirken bulabilirsiniz.
Bunlar sizi curcunalı bir mekana gideceğiniz yanılgısına düşürmesin. Aslında Kül Meyhane hem curcunalı hem sakin; hem mutlulukları hem üzüntüleri ağırlıyor. Bir kutlama için giderken, başka bir gün bir dostunuzla sohbet için de gidebileceğiniz bir mekan.

Burada müzik ciddi bir mesele

Son zamanlarda gürültüden birbirimizi duyamadığımız mekanlardan yorulduk. Sohbet için bir araya geldiğimiz masalarda kulaktan kulağa oynar gibi, zevk almadan, boğazımız şişmiş, gürültüden yorulmuş halde evlerimize dönüyoruz. Çünkü birçok mekan müziğin dozunu ayarlayamıyor, müzik arttıkça sohbet sesleri de yükseliyor ve kendinizi ne idüğü belirsiz bir uğultunun içinde buluyorsunuz.
Kül Meyhane’de ise her şeyde olduğu gibi müzik de dozunda ve ayarında. Haftanın bazı günlerinde müzisyenleri ağırlıyor, dilerseniz canlı müzik dinlemeyi dilerseniz de uzak bir köşede sakince oturmayı tercih edebiliyorsunuz. Müzisyenler olmadığında ise fonda kendi playlistinizi ayarlamışsınız gibi sevilen şarkılar çalıyor. Ne çok kısık, ne de çok yüksek, tam ayarında.
Kısaca Kül Meyhane modunuza göre, ne isterseniz dozunda mevcut. Çünkü kendi müdavimlerini yaratan ve zamanla vazgeçilmez olan her mekan gibi Kül de size uyum sağlıyor. Kendiniz gibi olabileceğiniz, dostlarınızı pekiştirebileceğiniz, dünyayı bir gecelik de olsa daha fazla seveceğiniz anlar yaratıyor. Ferhan Şensoy’un da dediği gibi “Dostluklar meyhanelerde perçinleniyor. İçmeden sevemiyoruz birbirimizi. Çok insancıl bir durum değil yani ayık halimiz.”
Daha detaylı bilgi için Kül Meyhane websitesini ziyaret edebilir, Instagram hesabını inceleyebilirsiniz. Gitmeden önce 0312 425 2012 ve 0539 432 2029 numaralardan rezervasyon yaptırmayı ise unutmayın, sabah 5’e kadar açık olduğunu da yeniden hatırlatalım. Afiyet olsun!
Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın