Meseleler

ODTÜ Mezunları Derneği ile 6 Şubat’tan bugüne dayanışma için yapılanlar

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta gerçekleşen depremlerin ardından ülke olarak başarılı bir dayanışma örneği sergiledik, sergilemeye devam ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından insanlar deprem bölgesi için depremin ilk saatlerinden itibaren seferberlik içinde çalışıyorlar. Sergilenen dayanışma ve seferberliği örgütleyenlerden biri de sivil toplum kuruluşları.

Ankara’daki ODTÜ Mezunları Derneği (ODTÜ MD), 6 Şubat Pazartesi gününün sabah saatlerinden beri çalışıyor. Hızlı bir dayanışma ve örgütlenme örneği göstererek aynı gün 08.45’te ilk dayanışma çağrısını çıktılar.

6 Şubat günü derneğe gelen ilk yardımlar.

Derneğin Vişnelik’teki ofisinde aynı gün yardım toplamaya başlandı ve Ankaralıların gönüllü desteğiyle 15 Şubat akşamı itibarıyla toplamda 51 yardım tırı yıkımın büyük olduğu bölgelere ulaştırıldı.

Yaşanan büyük felaketin etkileri hala sürerken, örgütlü bir dayanışmanın ne kadar büyük ve önemli bir fark yaratabileceğini bizlere göstermesi bakımından ODTÜ MD’nin deprem dayanışmasını anlatmayı faydalı bulduk.

Yardımların yerine ulaşması

15 Şubat itibarıyla ODTÜ Mezunları Derneği’nden yıkımın çok olduğu bölgelere 51’inci yardım tırı yola çıktı. Yolda olanlar haricinde tüm tırlar bölgeye ulaştı. Bunun dışında ODTÜ DKSK ve ODTÜ personelinden oluşan iki farklı kurtarma ekibi ile gönüllü olarak deprem bölgelerine giden ODTÜ öğrencilerine de destek sağlandı.

ODTÜ MD, öncelikle gidilecek bölgedeki malzeme dağıtımını doğru ve güvenli bir şekilde sağlayabilecek kişilerle birebir iletişime geçiyor ve ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi alıyor. Aracı, yükledikten sonra bir teslim formu ile şoföre teslim ediyor ve şoför bölgeye ulaştığında teslim eden ve alan kişilerin imzalarıyla formu yeniden derneğe gönderiyor. Dernek, tırın bölgeye ulaştığını gönderilen resim ve görüntülerle teyit ediyor.

Halihazırda bölgeden gelen mesajlar da malzemelerin ihtiyaç sahiplerine ulaştığını doğrular nitelikte. Bunları kurumsal sosyal medya hesaplarından da paylaşıyorlar.

Yardımların dağıtımı

Dernek dağıtım için ayrıca bir ekip gönderemiyor, bu sebeple dağıtım işini doğru ve güvenli şekilde yapabilecek kişilerle doğrudan iletişim kuruyor. Bir başka ifadeyle, dağıtımı yapacak kişinin doğru araçlara sahip olduğunu teyit ediyor. Bu bir depo ya da dağıtımın yapılacağı araç olabiliyor.

Bu doğrultuda yardımlar ihtiyaç sahiplerine iki farklı şekilde dağıtılıyor. Merkezi alanlara sahip yerlerde bir depolama merkezi oluşturularak ihtiyaç sahiplerinin buradan yardımları alması sağlanıyor. Daha dağınık yerleşim alanlarında ise yardımlar araçlarla dağıtılıyor.

Derneğin birlikte çalıştığı bir yapı bulunmuyor ancak dernek elbette çalışmalarını birçok belediye, kurum ve STK ile dirsek dirseğe yürütüyor. Örneğin, Gaziantep’te kendi mezun dernekleri ile dağıtım süreci organize edildi veya bölgelerde belediyelerle iletişim kuruldu. Fakat asıl güç, Ankara’dan ve aslında tüm dünyadan aldıkları gönüllü destek.

Şu an için her an kritik olduğundan verileri toparlamaya vakitleri olmasa da bugüne kadar 7 ildeki ilçe ve köylere ulaştılar:

Malatya: 5 ilçe, en az 12 köye yardım ulaştırıldı.
Hatay: 6 ilçede 13 araç ile köylere yardım ulaştırıldı.
Maraş: 6 ilçe, en az 8 köye yardım ulaştırıldı.
Osmaniye: 1 ilçe
Adıyaman: 3 ilçe, 4 mahalle ve köy muhtarları ile koordineli bir şekilde farklı köylere yardım ulaştırıldı.
Gaziantep: 4 ilçe, en az 4 mahalleye yardım ulaştırıldı.
Urfa: 1 ilçeye farklı yerleşimlere ulaştırılmak üzere yardım gönderildi.

İhtiyaç tespitinin yapılması

Alandaki ihtiyaçlar, bizzat alanda bulunan, bölgeyi bilen ve derneğin birlikte çalıştığı kişiler tarafından bildiriliyor. Dernek, olanakları dahilinde her ihtiyacı eşit miktarda göndermeye çalışıyor. Mevcut olanakları dışında kalan tüp, mazot gibi yanıcı maddeleri diğer malzemeler ile birlikte taşıyamadıkları için gönderemiyor. İlaç ihtiyaçlarını ise Ankara Eczacılar Odası’na iletiyorlar.

Bölgede uzun süre değişemeyecek ihtiyaçlar

ODTÜ MD’nin de vurguladığı üzere şu an bölgelerde en önemli sorun ısınma ve barınma. Çözümü çok kolay olmadığı için bu kalemler bir süre daha ihtiyaçlar arasında kalacak. Diğer bir kalem ise hijyen. Temiz suya olan erişim zorluğu ne yazık ki hastalıkları da beraberinde getirme riski taşıyor. Tuvalet ihtiyacı acil. Bir süre mobil tuvaletler kullanılabilse de risklerin bertaraf edilebilmesi için acilen atık su ve temiz su tesisatının kurulması gerekiyor. Uzun süre dayanabilen gıda ürünleri, hijyen malzemeleri de değişmeyen maddeler olarak kalacak.

Dayanışmanın sürdürülebilirliği

Dernek, çalışmaya başladığı ilk andan beri sürecin uzun süreceğinin farkında olarak ve bu bilinçle hareket ediyor. İlk aşamada amacı acil destek sağlamak olan ve şu anda kendi olanakları çerçevesinde bu sürece devam eden dernek kısa bir süre içinde bir adım öteye geçmemiz gerektiğini vurguluyor. Acil ve kısa vadeli bir çözümün parçası olarak kalmayıp orta ve uzun vadeli çözümler için atılacak farklı adımların hazırlıklarını yapıyor.

Derneğe nasıl destek olursunuz?

Halihazırda ODTÜ Mezunları Derneği yönetim kurulunun dayanışma çağrısına Ankaralıların gönüllü olarak cevap vermesiyle, süreç büyük bir destek ve dayanışma ile ilerliyor. Çağrının yaygınlaştırılmasından ihtiyaç malzemelerinin sağlanmasına, tesise ulaştırılmasından ayrıştırılmasına, kolilenmesinden tırlara yerleştirilmesine kadar tüm süreç muazzam bir gönüllü desteğinin ürünü.

Daha da destek olmanın en önemli yolu ise devamlılık ve sürdürülebilirlik. Maddi ve manevi desteklerin devam etmesi bunun için çok önemli. Nitekim ODTÜ Mezunları Derneği sağlam bir örgütlenme bilinci ve deneyimine sahip; bu bilinç ve deneyim gönüllülerin desteğiyle birleştiğinde ortaya gerçekten faydalı bir iş çıkıyor.

Depremden etkilenen öğrenciler için burs fonu

ODTÜ MD depremden etkilenen öğrenciler için bir burs fonu da oluşturdu. Bu fona bağışta bulunarak da derneğe destek olabilirsiniz. ODTÜ Mezunları ise derneğe üye olarak destekte bulunabilirler.

Son olarak, büyük kurumların sınıfta kaldığı böylesine büyük bir işin altından örnek gösterilebilecek bir hız ve organizasyonla üstelik tek başına kalkan derneği bundan sonraki süreçte de yalnız bırakmamak en önemli destek olacaktır.

ODTÜ Mezunları Derneği’nin aktif ve güncel duyurularını ve destek çağrılarını sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Bağış için web sitesini inceleyebilirsiniz.

Twitter / Instagram

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın