MekanSergi

Nue Galeri K. Nil Yıldırım’ın kişisel sergisi “Ait Olduğun\m Yer”e ev sahipliği yapacak

Bağımsız sergi ve paylaşım platformu Nue Galeri, K. Nil Yıldırım’ın kişisel sergisi Ait Olduğun/m Yer‘e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 3 Şubat’ta kapılarını açacak sergi 9 Mart’a kadar görülebilir.

“Yaşam, tek bir mecradan oluşmayan, birden çok mekânın içine kurgulandığımız bir süreç.

Ben, şu an içinde bulunduğunuz bu düşünce pratiğini kurgulayan iki yıllık sürecimde birbirinden farklı mecralardan yola devam ederek birden çok mekânın içerisinde buldum kendimi.

Bu yolculukta, Italo Calvino’nun Görünmez Kentler’ini Platon ile birlikte keşfetme şansı buldum. Uzun ve heyecan dolu bu sanat macerasında yoğunlaştığım monokrom atmosfer yaratımı, ütopik manzaralarla karşıma çıkan “Ait Olduğum Yerleri” tek tek ortaya çıkardı.

***

Bu topraklarda gezerken biçimi eriterek yitirdiğim çalışmalarımda kömür ve asfaltın yüzey üzerindeki izleri, ifade biçimimi yansıtmamda etkili bir malzeme oldu.

Burada var olan mekânları daha önce hiçbir yerde görmediniz ve hiç ziyaret etmediniz. Ama belki de insansız, tek ve terkedilmiş bu manzaralar içinde siz, özne olarak kendi “Ait Olduğunuz Yerleri” bulacaksınız.

Bize gösterilen ve hatta dayatılandan başka bir şey kavrayamadığımız bir düzende, somuttan sıyrılarak, “Ait Olduğumuz Gerçekliğin” ve özümüzün yansımalarını ortaya çıkarma şansımız olduğunu göstermek istedim.

***

Tıpkı Platon’un mağara alegorisinde görmemizi sağladığı yansımalar gibi, birden fazla gerçekliğin irdelendiği, aynı yerde farklı biçimlerde olunabileceği, bu seyahat boyunca temel meselem oldu.

Odaklandığım şey, eğer iki seçenek varsa her zaman üçüncü bir seçeneğin daha var olduğudur.

Şu an burada içinde bulunduğumuz mekân, gerçeklikse eğer; zihnimizde varlığını sürdüren birden fazla mekân neyi temsil etmektedir?

Kimi zaman ruhumuz, var olduğu mekân içinde yer almaz ve gerçeklik, ruhumuzun aslında nerede var olduğu ile ilgilidir.

Seçim sizde, aslında neredesiniz..? ”

Sergiyi 3 Şubat – 9 Mart tarihleri ​​arasında salıdan pazara 13.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

K. Nil Yıldırım

1995 doğumlu sanatçı Ankara Üniversitesi Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı’ndan 2015’te mezun oldu. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde eğitimini tamamladı; aynı üniversitede Resim Bölümü’nde yüksek lisansına devam ediyor.

Yıldırım, yetenek atölyelerinde eğitmenlik, çeşitli ekiplerle birlikte duvar resimleri işleri yaptı. Sanatçı, yalın ve monokram ağırlıklı sürdürdüğü çalışmalarında lirik anlatıma odaklanıyor ve malzeme, boya ve tuvalin sınırlarını aşan yeni ifade arayışını sürdürüyor.

Katıldığı sergiler arasında Karma Sergi, Bazaart Projesi 12. edisyonu ve Giz, Nue Galeri yer alıyor.

Nue Galeri

Geçtiğimiz haziran ayında Ayrancı’da kapılarını açan Nue Galeri bugüne kadar aralarında E. Kibele Yarman, C.M. Kösemen, Mert Acar, Mehmet Eren Eskikan, Tayyibe Benek, Tutku Bulutbeyaz gibi sanatçıların da yer aldığı 11 solo ve karma sergiye ev sahipliği yaptı. Nue Galeri’yi Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Lavarla
Ankara merkezli bir kültür-sanat ve kent oluşumu.

Bir Cevap Yazın